Ethereum ağı, Temmuz ayı itibariyle yaklaşık 2.000 ile en fazla aylık aktif katılımcıyı görmeye devam ediyor.

Yeni bir rapora göre, kripto piyasası türbülansına rağmen, Bitcoin, Ethereum ve Solana’nın en iyi projelerindeki aktif katılımcılar Ocak 2018’den bu yana yılda ortalama %71.6 arttı.

Bulgular , teknoloji yatırım şirketi Telstra Ventures tarafından Salı günü Cointelegraph’a gönderilen ve Solana’nın 1 Ocak 2018’den bu yana %173 bileşik yıllık büyüme oranıyla aylık aktif katkıda bulunanlarda en önemli yıllık artışa sahip olduğunu tespit eden bir rapordan geliyor.

Katkıda bulunanlar, bilgisayar programları için bir kod deposu olan GitHub’da kod güncellemelerini zorlayan geliştiricilerdir.

Ethereum, 2018’den bu yana aylık katkıda bulunanların yıllık %24,9’luk bileşik büyümesiyle ikinci, Bitcoin ise “yavaş ve istikrarlı” bir yıllık %17,1 artışla üçüncü oldu.

Telstra ayrıca, Ethereum’un üç blok zincirinden “en büyük ve en güçlü” geliştirici topluluğuna sahip olduğunu bulduğunu belirtti. Ağın Nisan ayında aylık yaklaşık 2.500 aktif katılımcısı vardı ve bu, Temmuz ayında 2.000’den fazla katılımcıya düştü ve kripto fiyatındaki düşüşle aynı zamana denk geldi.

Aktif katkıda bulunanların sayısının artması , ağın hisse kanıtı (PoS) konsensüsüne geçtiği yaklaşan Merge’e hazırlanmak için gereken daha fazla çıktıdan kaynaklanıyor olabilir.

Temmuz ayında Ethereum’da aylık aktif katkıda bulunanların miktarı, Bitcoin’in 400 katkıda bulunanından dört kattan fazla ve Solana’nın 350 katkıda bulunanından yaklaşık yedi kat daha fazlaydı. 

En iyi Ethereum projelerine toplam katkıda bulunan sayısı – Telestra

Bununla birlikte rapor, katkıda bulunanların sayısının geçen Kasım ayından bu yana %9 düştüğünü ve bu da kripto para biriminin fiyatındaki zirveden bu yana düşüşe denk geldiğini belirtti. 

VC yatırım fırsatları

Teknoloji yatırım şirketi ayrıca Bitcoin, Ethereum ve Solana genelinde en hızlı büyüyen ilk on proje arasında, projelerin yaklaşık %40’ının herhangi bir risk sermayesi desteğine sahip olmadığını ve bu da yatırım fırsatlarının bol olduğu anlamına geldiğini tespit etti.

Bu projeler arasında Ethereum tabanlı yatırım protokolü OlympusDAO, akıllı sözleşme geliştiricisi ApeWorx, maksimum çıkarılan değer (MEV) araştırmacısı Flashbots ve Solana tabanlı NFT standardı MetaPlex yer alıyor.

Cointelegraph’ın Temmuz ayında yaptığı araştırmaya göre, 2022 boyunca kriptoda risk sermayesi finansmanı, odağı merkezi olmayan finanstan (DeFi) Web3 uygulamalarına kaydırdı. Web3 yatırımları , ikinci çeyrekte kripto projelerine yapılan 14.67 milyar dolarlık yatırımın % 42’sini oluşturdu ve ilk yarı toplamını 29.33 milyar dolara çıkardı.

Telstra Ventures, yatırım portföyünde 84 şirket ve yönetimi altındaki 30 milyar dolarlık varlığa sahip, teknoloji odaklı bir risk sermayesi şirketidir. Blockchain şirketleri Blockdaemon ve FTX borsasına yatırım yaptı.

Veriler, Bitcoin, Ethereum ve Solana üzerinde 30.000’den fazla açık kaynak projesine katkıda bulunan 1.000 aktif kuruluştan elde edildi. Çalışma için uygun projeler GitHub depolarında en az 100 yıldıza sahiptir ve Ocak ile Nisan 2022 arasında aktiftir.

Kaynak:cointelegraph.com

https://cointelegraph.com/news/contributors-piling-into-bitcoin-ethereum-and-solana-since-2018-report

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir