ABD Federal Rezervi (Fed), bu hafta Çarşamba günü önemli bir faiz artırımı daha duyurmaya hazırlanıyor ve kripto piyasası katılımcıları, Fed’in ne kadar agresif hareket edeceğine dair herhangi bir ipucunu yakından izliyor.

Türev borsası CME’nin FedWatch Aracına bakılırsa , tüccarlar genel olarak Fed’in oranları 75 baz puan artırmasını bekliyor ve bu sonucun olasılığı %77,5. Bununla birlikte, bu aynı zamanda, piyasa fiyatlarının %22,5 olasılıkla Fed’in faiz oranlarını 100 baz puan artıracağı anlamına geliyor – bu, Bloomberg tarafından “modern Fed döneminin en büyük artışı” olarak tanımlanan bir zam.

ABD’de giderek artan sıcak enflasyon rakamları göz önüne alındığında, son zamanlarda 100 baz puanlık bir artış olasılığı gündeme geldi. Bu ayın başlarında, veriler enflasyonun Haziran ayında analistlerin beklediğinden daha fazla ve bir önceki aydaki % 8,6’dan %9,1’e ulaştığını gösterdi .

Yine de, en son enflasyon raporu , 13 Temmuz’da yayınlanan en son enflasyon raporundan bu yana bitcoin (BTC) %14’e yakın bir artış göstererek kripto piyasası için bir tür rahatlama rallisine yol açtı .

Haziran ABD enflasyon raporundan bu yana BTC fiyatı:

Singapur merkezli kripto ticaret şirketi QCP Capital’e göre, enflasyonun “zirve belirtileri gösterdiği” göz önüne alındığında, Fed tarafından 100 baz puanlık bir artışın gerçekleşmesi pek olası değil. Firma ayrıca, daha geniş pazar bunu gerçekleştirdiği için mini bir ralli beklenebileceğini söyledi.

“Yüksek [enflasyon] baskısından bu yana, piyasa, Temmuz [Fed toplantısında] 100 baz puanlık bir artış olasılığını kararlı bir şekilde fiyatlıyor. Şu anda, yüzde 20’lik bir 100 bps şansı hala fiyatlandırılıyor, ancak bizim görüşümüz 75 bps’nin Fed’in yapacağı en fazla şey olduğu yönünde. 100 bps tamamen fiyatlandıkça yeni bir artış bekleyin, ”diye yazdı firma , hafta sonundan önce Telegram’da bir güncellemede yazdı.

Bu arada, Pazartesi günü Wall Street Journal, sözde gecelik endeks takaslarının artık piyasada Fed’in faizleri yıl sonuna kadar agresif bir şekilde artıracağı beklentisine işaret ettiğini bildirdi.

Aynı veriler, Fed’in bu haftaki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artıracağını ve Federal Fon oranının yıl sonunda %3,3 civarında olmasını beklediğini de gösterdi.

Raporda, Fed politikasında öngörülen geri dönüşün yatırımcıların kendilerini bile “şaşırttığı” belirtildi. Yatırım bankası Morgan Stanley’de üst düzey portföy yöneticisi olan Jim Caron, “Beklenti açısından bakıldığında böyle bir aşırılık olmadı” dedi.

Pazartesi günü saat 12:18 UTC’de BTC, bir günde %3,7 düşüş ve bir haftada %5,3 artışla 22.928 USD’den işlem gördü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir