Habere başlamadan önce dilerseniz Anchor , Mirror Protocol ve Staking Nedir ? kısaca bir bakalım.

Anchor Protocol nedir?

Anchor Protocol, Terra Blockchain üzerinde çalışan bir stablecoin mevduat protokolüdür. Protokol aracılığıyla kullanıcılar, istedikleri stablecoin’leri, diğer kullanıcılara borç verebilmekte ve borç alabilmektedir. Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünün başlıca özelliği sunduğu yüksek orandaki faiz oranlarıdır. Buna göre, stablecoin varlıklarını borç veren kullanıcılar, yıllık %20’ye varan oranlarda faiz getirisi elde edebilmektedir. Böylece borçlular, LUNA teminatlarını, satmadan veya yakmadan üretken varlıklara dönüştürme imkânı elde ederler.

Mirror Protocol Nedir?

Blockchain’de oluşturulan sentetik varlıklar, Mirror.finance üzerinden dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişi tarafından 7 gün 24 saat hisse senedi (şu anda sadece ABD hisse senetleri) ticareti yapma olanağı vaat ediyor. Proje bunu, sentetik varlıkları veya Mirror Assets (mAssets) olarak adlandırdıkları varlıkları basarak yapıyor. 

Bu teknoloji Terra Ağı tarafından oluşturuldu ve halen üzerinde çalışıyor, aynı zamanda akıllı sözleşmelerle destekleniyor. Tasarlanma biçimleri, oluşturulan herhangi bir mAsset’in, temel alınan temsil edilen gerçek dünya varlığının fiyat davranışını yansıtması amaçlar.

Bu şekilde, dünyadaki herhangi biri, örneğin, dünyanın herhangi bir yerinden 7 gün 24 saat Tesla’nın sentetik aynalı hisselerinin ticaretini yapabilir ve fiyat, gerçek Tesla hisse senedinin fiyatı ile tamamen aynı olacaktır. Tüm ticaret, bir sistemde Blockchain ağı tarafından güvence altına alınmıştır. Bu, özellikle 2021’in başlarında Robinhood borsasında görülen olaylar göz önüne alındığında, son derece güçlü bir oluşum.

Stake Etmek (Staking) Nedir?

Staking, bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir. Kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kripto para kazanırsınız. Kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyaç duyarsınız.

Peki Budurumdan Ne anlamamız Gerekiyor ?

Binance , Anchor Protocol ve Mirror Protocol için Staking’i delist ederek ,artık yapılmayacağını bildirdi. Hali hazırda bulunan Stake işlemlerinin de ödemelerini yaparak sonlandırdı.

”Bu durumun aslında ilerde Terra Luna ‘nın güçleneceği ve değer kazanacağı için , mevcut stake işlemlerinin vadesi geldiğinde daha fazla ödemeye neden olacağı için gerçekleştiği düşünülmektedir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir