Kripto para piyasası, Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED toplantısı öncesinde düşüyor. Bitcoin ve Ethereum gibi liderlerin yanında diğer altcoin projeleri de değer kaybediyor. Örneğin Ethereum, geçen hafta aylık en yüksek seviyesine yükselerek 1.655 dolara ulaştı. Ancak, FED baskısının piyasaları sarmasıyla, bir günde %13 değer kaybetti. Bununla birlikte kriptoyla ilgili tek haber FED baskısıyla fiyatların düşmesi değil. Nansen CEO’su Alex Svanevik, Binance ile ilgili çarpıcı bir iddiayı ortaya koydu.

Binance üzerindeki Ethereum işlemleri %3.000 yaptı

Alex Svanevik’e göre Binance, fonlarını taşımak amacıyla Ethereum’daki tarihi düşük gas ücretlerinden fayda sağlıyor. Sonuç olarak, Binance’deki Ethereum gas ücreti kullanımı sadece bir saat içerisinde %3.000’in üzerinde arttı. Kısa süre sonra Binance CEO’su Changpeng ZAO (CZ) da iddia hakkında konuştu. CZ, Ethereum’un gas ücretinin tarihi düşük seviyeleri gördüğünü söyledi. Ardından, Binance’deki yüksek Ethereum gas ücreti kullanımının %3.000 arttığını onaylayan bir tweet yayınladı

Ethereum ağı, Eylül ayında Merge yükseltmesini yayınlayacak. Yükseltme ile lider altcoin, Proof-of-Work modelinden Proof-of-Stake modeline geçiş yapacak. Böylece, ağ mevcut halinden daha hızlı, düşük masraflı ve çevre dostu olacak. Merge yükseltmesi yaklaşırken, Ether’deki gas ücretleri kademeli olarak düşüyor. Gas ücretlerindeki düşüş, model değişikliğinin başarıyla sonuçlanma ihtimalini güçlendiriyor.

Ethereum gas ücretleri düşüyor
Dune Analytics verileri, ortalama gas ücretlerinin 24 Gwei’ye ulaştığını ortaya koyuyor. Aslında bu gas fiyatlarındaki son bir yılda görülen en düşük seviye. Bununla birlikte minimum işlemlerdeki gas ücreti 3 Gwei’ye kadar düştü. Mevcut gas ücreti ise 4 Gwei. ETH varlıklarının transfer edilmesinin ücreti 0,34 dolara kadar geriledi. Ayrıca, ERC-20 tokenlerinin transferinde ortaya çıkan gas ücreti 0,67 dolar. Bunları baz alarak Nansen CEO’su Alex Svanevik, 26 Temmuz’da önemli bir duyuru paylaştı. CEO, Binance üzerindeki Ethereum gas ücretlerinin kullanımında büyük bir artış olduğunu paylaştı.
Aslında, Binance’de yalnızca bir saat içinde gas ücretlerinde toplam 28 ETH harcama yapıldı. Buna göre, borsadaki ETH gas ücreti kullanımı bir saatte %3.048 ve son 24 saatte %437 artış yaşadı. Bununla birlikte Coinbase, ETH gas ücreti kullanımında böyle bir artış yaşamadı. Borsa, sırasıyla bir saat ve 24 saat içinde sadece %5,35 ve %135 artışla listede ikinci sırada yer alıyor. Nansen CEO’su ek olarak ETH işlemlerinin %90’ının artık EIP-1559 kullandığını da aktardı. EIP-1559’un Ethereum yakımı ve Merge için önemli bir rolü mevcut. Merge yükseltmesiyle EIP-1559 tokenleri deflasyonist olacak.

HABER KAYNAĞI:https://www.kriptokoin.com/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir