Paylaşılan verilere göre Bitcoin’in son 30 günlük işlem hacmi, teknoloji devi Apple’ı ikiye katladı. Bitcoin (BTC), ticaret hacmi gibi metrikler göz önüne alındığında bazı geleneksel finansal varlık sınıflarına potansiyel bir alternatif olarak görülüyor. Son aylarda hem hisse senetleri hem de kripto para birimleri için önemli dalgalanmalara rağmen, Bitcoin son 30 gün içinde Apple’ın en az iki katı işlem hacmi kaydetti. Paylaşılan verilere göre, Apple’ın 22 Temmuz’da sona eren 30 gün boyunca günlük ortalama işlem hacmi 11,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Veriler, YCharts verilerine göre hisse senedinin günlük/seans başına 79.92 milyonluk hisse hacmine ve AAPL’nin 30 günlük dönemde 145.64 dolara olan ortalama fiyatına dayanmaktadır. CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in 30 gün boyunca ortalama günlük işlem hacmi ise 27,7 milyar dolardır. Bitcoin, ayı piyasası yaşamasına rağmen Apple’dan en az 2,3 kat daha fazla işlem hacmi kaydetti.
Özellikle, Bitcoin, son aylarda önemli bir satış döneminden geçiyor. Buna rağmen Apple’a kıyasla etkileyici bir hacmi korumayı başardı. Bu, Bitcoin’in -%56’yla on yıldaki en kötü çeyrek performansını kaydettiği 2022’nin ikinci çeyreğine denk geldi. Bununla birlikte, Bitcoin şu an fed öncesi 21.000 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Sonuç olarak, lider kripto para birimi, kripto piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Basın saatine göre, Bitcoin son 24 saatte neredeyse %3 düşerek 21.800 dolardan işlem görmektedir. Ancak kripto para birimi son 30 günde yaklaşık %3 değer kazandı.

Bitcoin ve Nasdaq korelasyonuSon olarak, yüksek enflasyon ortasında, Bitcoin ve hisse senedi piyasası, özellikle Apple’ın Nasdaq endeksi, yüksek bir korelasyon göstermiştir. Bununla birlikte, Bitcoin, hafta sonları ve tatil günlerinde bile 7/24 işlem yapma yeteneği gibi faktörlerin etkisiyle üstün bir işlem hacmini korumayı başardı. Hem Bitcoin hem de Nasdaq endeksinin 2021’de mükemmel bir performans sergiledi. Ayrıca her ikisinin de 2022’de genel olarak önemli düzeltmeler kaydettiğini belirtmekte fayda var.

Haber Kaynağı: yoyodex https://yoyodex.io/bitcoin-ayi-piyasasina-ragmen-30-gunde-applei-ikiye-katladi/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir