Kripto para piyasasında yükseliş eğilimi devam ederken bir olay nedeniyle Bitcoin fiyatında ani bir dalgalanma yaşandı.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in (BTC) fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda 23.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bununla birlikte BTC, 24.000 doların üstüne çıktı ve aniden yeniden 23.500 dolar seviyelerine kadar geriledi. 

Bu olayın nedeninin, Sırbistan ile Kosova arasında yaşanan gerginlikten kaynaklanmış olabileceği düşünülüyor.

Buna ek olarak Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğin de artması, kripto para piyasası üzerine bir baskı oluşturdu.

Kosova ile Sırbistan Arasında Yaşanan ve Bitcoin’i Düşürdüğü Düşünülen Son Olayların Kaynağı Ne?

Kosova’nın kuzeyindeki etnik Sırplar, Kosova hükümetinin Sırbistan tarafından verilen plaka ve kimlik belgelerini içeren iki düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden bir gün önce bölgede tansiyonun yükselmesiyle birlikte Sırbistan ile iki önemli sınır kapısı yakınındaki yolları kapattı.

Kosova hükümeti, 1 Ağustos’tan itibaren Sırbistan’dan gelen yolcuların Sırbistan tarafından verilen belgelerinin Priştine tarafından verilen ve üç ay geçerli olan yeni giriş-çıkış kimlik belgeleriyle değiştirileceğini söylemişti.

Bu politika, Belgrad’ın Sırbistan’ı ziyaret eden Kosova vatandaşları için uzun süredir uyguladığı bir uygulamayla uyuşuyor.

Buna ek olarak, araç plakalarına ilişkin yeni bir düzenleme de 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Kosova’nın kuzeyindeki etnik Sırplar, 1999 yılındaki savaştan bu yana Sırp kurumları tarafından verilen ve KM (Kosovska Mitrovica), PR (Prishtina) veya UR (Urosevac) gibi Kosova şehirlerinin kısaltmalarını içeren araç plakalarını kullanıyorlar.

Kosova hükümeti bu plakaları yasadışı olarak kabul etmekle birlikte Sırpların çoğunlukta olduğu dört kuzey belediyesinde bu plakalara tolerans gösteriyordu.

Kosova şimdi bu plakaların Kosova Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “RKS” ile Kosovalılar tarafından verilen plakalarla değiştirilmesini zorunlu kılacak. Araç sahiplerinin değişiklikleri yapmak için Eylül ayı sonuna kadar süreleri olacak.

31 Temmuz günü geç saatlerde Kosova polisi, protestocuların kurduğu barikatlar nedeniyle Jarinje ve Brnjak’taki sınır kapılarını seyahat ve araç dolaşımına kapattığını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Sırbistan’ın “Kosova ile hiçbir zaman bugün olduğundan daha karmaşık ve zor bir durumda olmadığını” ifade etmişti.

Pazar günü öğleden sonra Kosova’nın kuzeyindeki Mitrovica’da hava saldırısı sirenleri duyuldu ve yerel medyanın haberlerine göre bölgede çok sayıda acil durum aracı görüldü. Yerel haberlere göre sirenler üç saat sonra kesildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: Bitcoin sistemi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir