Euro Bölgesi, Ukrayna’da devam eden kargaşadan kaynaklanan jeopolitik riskler, İtalya’daki siyasi çalkantılar, aşırı sıcak bir yaz, bir enerji krizi, yüksek gıda ve emtia fiyatları, dolar karşısında düşen Euro, yüksek enflasyon ve yüksek enflasyon gibi çeşitli sorunlarla dolup taşmaktadır. olası durgunluk. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi, enflasyonla mücadele ve Euro’nun değerini koruma görevi kapsamında, on yıldan fazla bir süredir ilk kez üç temel faiz oranını 50 baz puan artırdı.

Yükselen faiz oranları, kripto varlıklarını, daha düşük riskle daha yüksek getiri sunan tasarruf hesapları gibi faiz getiren yatırımlardan daha az çekici hale getiriyor. Bu arada, Bitcoin ve hisse senedi fiyatları birlikte hareket ederken, Bitcoin’in borsalarla korelasyonu şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Yüksek faiz oranları, finans sektörü dışında hisse senedi fiyatlarını olumsuz etkiler. Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olduğu argümanı, enflasyonun kırk yılı aşkın bir süredir en yüksek olduğu şu anki düşük Bitcoin fiyatı tarafından da sorgulanıyor.

Kripto varlıklar dünya çapında ve kesinlikle Euro Bölgesi’nde popülerlik kazanıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde ve Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta’ya göre, kripto varlıklar merkez bankası parasıyla birebir çevrilebilirliği garanti etmiyor ve özellikle herhangi bir varlık değerini geri ödemediğinde verimli bir ödeme aracı değil. “Ve stabilcoinler söz konusu olduğunda, kaçışlara karşı savunmasızlar.” ECB, dijital çağda merkez bankası parasının rolünü koruma ihtiyacının farkında.

ECB, ödemelerin giderek dijital hale geldiğini ve dijital çağda finansal istikrar için merkez bankası parasına erişimin dijital euro aracılığıyla sağlanabileceğini kabul ediyor. ECB dijital euro projesini 2021’de başlattı ve projenin inceleme aşamasının 2023 sonbaharında tamamlanması bekleniyor. ECB dijital euroya yatırım değil bir ödeme aracı olarak bakıyor.

Bu hafta, Bitcoin 19.000 dolardan (14 Temmuz 2022) yükselen ve neredeyse 24.000 ABD Dolarına (20 Temmuz 2022) dokunan kripto pazarlarında kısa bir ralli gördü. Benzer şekilde, Ether’in fiyatı aynı dönemde 1.000 doların biraz üzerindeyken 1.600 doların biraz altına yükseldi. Bununla birlikte, 20 Temmuz 2022’de Bitcoin, Tesla’nın bu yılın ikinci çeyreğinde Bitcoin varlıklarının %75’ini sattığı haberi üzerine kazançlarının bir kısmını kaybetti.

ECB Yönetim Konseyi tarafından yapılan 21 Temmuz 2022 tarihli basın açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Buna göre, ana refinansman işlemlerine ilişkin faiz oranı ile marjinal kredilendirme ve mevduat faiz oranları %0,50, %0,75 ve 27 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sırasıyla %0,00”. 50 baz puanlık faiz artırımı, Yönetim Kurulu’nun bir önceki toplantısında işaret ettiği 25 baz puandan daha büyük bir adımdı.

ECB’nin 50 baz puanlık kilit faiz artırımı, bazı piyasa beklentileri ile uyumluydu. ECB faiz artırımı duyurusunun hemen ardından, Bitcoin ticareti 23.000 doların biraz altında, Ether yaklaşık 1.500 dolar ve Cardano, XRP ve Solana sırasıyla %9, %6 ve %8 düştü. yazma zamanı. Yatırımcılar, 27 Temmuz 2022’de yapılması planlanan ABD Fed oranları açıklamasına kripto piyasalarının tepkisini bekleyecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir