Çin’in geçen yıl Bitcoin madenciliğini yasaklamasından bu yana madencilik zorluğundaki en büyük düşüşün 21 Temmuz’da gerçekleşmesi bekleniyor ve bu da potansiyel olarak madencilerin kapitülasyonunun sona erdiğini gösteriyor.

Bitcoin (BTC) madencilik zorluğunun bir sonraki ayarlama penceresinde, 21 Temmuz’da akşam 7 civarında yaklaşık %4,5 oranında aşağı doğru ayarlanması bekleniyor. BST, CryptoSlate tarafından Glassnode verileri kullanılarak yapılan bir analize göre.

Bu olay, Çin’in Mayıs 2021’de Proof-of-Work (PoW) madenciliği üzerindeki baskısından bu yana madencilik zorluğundaki en önemli düşüşe işaret edecek.

Aşağıdaki grafik, önemli bir aşağı yönlü ayarlamanın geçmişteki dört örneğini göstermektedir. Bunlar Mart 2020, Mayıs 2020, Ekim 2020 ve Temmuz 2021’de meydana geldi ve Temmuz ayındaki ayarlama en önemli düşüş oldu.

Bitcoin madenciliği ve Hash Ribbon göstergesi

Hash Ribbon göstergesi, Bitcoin madencilerinin sıkıntısını tanımlar; bu, BTC madenciliğinin maliyetinin fiyatına göre çok pahalı olduğunu ifade eder. Yüksek sıkıntı, bazı durumlarda bir piyasa dibini gösterebilen madenci kapitülasyonuna işaret ediyor.

Aşağıdaki grafik, BTC fiyatı ile birlikte 60 günlük ve 30 günlük hareketli ortalamayı (MA) göstermektedir. 30-günlük MA, 60-günlük MA’nın üzerine çıktığında, şerit koyu kırmızı bir renge dönüşerek, kapitülasyon (madenciler pes ediyor) ve olası bir dip, yükseliş senaryosuna işaret ediyor.

Benzer şekilde, 60 günlük MA 30 günlük MA’nın üzerine çıktığında, şerit açık kırmızıya dönerek düşüş senaryosuna yol açar.

Mevcut madencilerin teslim olma aşaması son 42 gündür devam ediyor. 2018 ayı döngüsü sırasında, kapitülasyon 72 gün sürdü ve BTC, kapitülasyon sona erdikten sonra 12.000 $ ‘a ulaşmak için %300 kazanç sağladı.

Çin yasağının ardından Temmuz 2021’den bu yana, hash oranı yuvarlanan bir üst model oluşturuyor. Bu, zayıf madencilerin hala teslim olduğunu ve daha güçlü madencileri daha az rekabetçi bir ortamda madenciliğe bıraktığını gösteriyor.

Ortalama hash oranı, madencilerin çabalarından kaynaklanan saniye başına ortalama tahmini karma sayısını ifade eder. Genellikle bir güvenlik önlemi ve ağı koruyan madencilerin sayısının yaklaşık bir ölçüsü olarak alınır.

Bitcoin’in hash oranı Mayıs ayında zirve yaptı ve kesin bir düşüş trendine yol açtı. Hash Ribbon verileriyle birlikte ele alındığında, bu, en verimli madencilerin ağı desteklemesini sağlayarak, zayıf madencilerin çıkış yaptığı tezini destekler.

Madenci net değişim pozisyonu

Bitcoin madencilerinin net pozisyon değişikliği, harcanmamış arzdaki değişim oranını ifade eder. Olumlu akışlar, madencilerin sattıklarından daha fazla token tuttuğunu gösteriyor.

Şu anda madenciler mütevazi bir dağıtım aşamasındalar, bu da madencilerin çoğunlukla piyasa koşulları, işletme baskıları, enerji maliyetleri ve eski madencilik ekipmanlarının kârsız hale gelmesi gibi çok sayıda faktör nedeniyle varlıklarını sattığını gösteriyor. Bununla birlikte, mevcut net negatif pozisyon değişikliğinin büyüklüğü, bunun meydana geldiği tarihsel örneklerle karşılaştırıldığında küçüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir