Blockchain teknolojisine dayalı, dijital olarak şifrelenmiş para birimi olan Bitcoin, 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen dünyanın ilk kripto para birimidir. İşlemler, eşler arası bir ağda dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilgisayara dağıtılan değişmez bir veritabanına kaydedilir.

Geleceğin para birimi olacağı iddia edilen Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında icat edilmiştir ve dünyanın en iyi bilinen ve en popüler ilk dijital para türüdür. Bitcoin’in kısaltması BTC olarak bilinir. Bitcoin 2009 yılında, açık kaynaklı yazılım (yani herkesin topluluğa katılmasını ve geliştirmesini sağlayan) olarak piyasaya sürülmüştür. Bitcoin, “alternatif paralar” (veya kısaca “altcoin’ler”) olarak da bilinen diğer tüm kripto para birimlerine ilham vermektedir ve öncülük etmektedir.

Bitcoin nedir? Neden herkes Bitcoin’e yatırım yapıyor?

Orijinal Bitcoin teknik raporunda (Whitepaper) da belirtildiği gibi, Bitcoin, “online ödemelerin finansal bir kurumdan geçmeden, direkt olarak bir taraftan diğerine gönderilmesini mümkün kılan dünyanın ilk “eşler arası elektronik nakit sistemidir” (peer-to-peer electronic cash system).

Bitcoin merkeziyetsiz midir?

Aşina olduğunuz fiat para birimlerinin (euro, dolar, Türk lirası vb.) aksine, Bitcoin herhangi bir merkez bankası veya hükümet tarafından yönetilemez veya kontrol edilemez. Ayrıca, hiçbir banka veya hükümete ihtiyaç duymadan herkes tarafından her yerde ve her zaman harcanabilir ve satın alınabilir. Günlük hayatımızda kullandığımız fiat paralar enflasyona maruz kalırken ve merkez bankaları herhangi bir zamanda daha fazla para basabilirken, önde gelen kripto para birimi Bitcoin’in sabit arzı 21.000.000 birim ile sınırlıdır ve bu da kendisini altından bile daha nadir ve değerli bir hale getirmektedir.

Hem piyasa değeri hem de hakimiyeti açısından dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’i bu denli güvenli kılan özelliği ise, Blockchain teknolojisinin somut uygulamasının ilk örneği olması ve merkeziyetsiz ilk kripto para birimi olmasıdır. Değişmez, dağıtılmış bir işlem veritabanı olan, blockchain teknolojisinde çalışan, dijital olarak şifrelenmiş bir para birimi olan Bitcoin, açık kaynaklı bir kod olarak şifreli ve anonim kodlarla tanımlanır. Eşler arası (veya peer to peer (P2P)) teknoloji kullandığı için her türlü finansal işlemlerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlar. Bitcoin’e olan güven, tüm işlemlerin Bitcoin Blockchain ağında hem kaydediliyor hem de görünür olması gerçeğine dayanmaktadır. Kriptografik teknoloji, aynı para biriminin iki kez harcanmasını önleyerek, yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır.

Bitcoin’in kurucusu kimdir veya onu kim icat etti?

Satoshi NakamotoBitcoin’in kurucusu olarak bilinen ve gerçek kimliği henüz bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından kullanılan bir isimdir. Ancak, hiç kimse Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmiyor! Her ne kadar anonim bir kişi olsa da, Bitcoin üzerine çalışmalar yaparak dünyanın ilk dijital para türünü icat etmiş ve Blockchain teknolojisinin temellerini hayatımıza kazandırmıştır.

Bazıları Nakamoto’nun Japon olabileceğini iddia etse de aslında bunlar birer varsayımdır, gerçeklik payı pek yoktur. Peki “Nakamoto” kelimesinin ne demek olduğunu hiç düşündünüz mü? Çok ilginçtir ki, “Naka” kelimesi Japoncada “hızlı düşünen, zeki” anlamına gelirken, “Moto” kelimesi “başlangıç, kuruluş” kelimelerini simgelemektedir. Açıkçası, Bitcoin’in kurucusu için çok da yerinde iki kelime diyebiliriz.

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin’i değerli kılan 5 özellik nedir?

1. Bitcoin merkeziyetsizdir

Bitcoin ağı, herhangi bir kişi, şirket, aracı veya hükümetler tarafından kontrol edilemediği için Bitcoin merkeziyetsizdir. Bitcoin ağı, bağımsız bir bilgisayar topluluğu tarafından çalıştırılır ve doğrulanır.

2. Bitcoin kurcalamaya dayanıklıdır

Bitcoin ağının kriptografik teknolojiye dayalı ve halka açık bir veritabanına sahip olması, ağın bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlar. Bitcoin, iki kez harcanamadığı ve işlemler geri alınamadığı için ağın veritabanını manipüle etmek imkansızdır.

3. Bitcoin bir takma addır

Evet, doğru duydunuz. Bitcoin anonim değil, bir takma addır. Bir Bitcoin adresi, dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi biri tarafından, kimliğinin ortaya çıkmasına gerek kalmadan, ücretsiz olarak oluşturulabilir. Ancak, genel adres, herkesin ilgili bakiyeyi ve tüm işlemleri görmesine izin verir.

4. Bitcoin açık kaynaklıdır

Bitcoin, blockchain teknolojisi üzerinde çalışan ilk kripto para birimi olmasının yanı sıra, dünyanın ilk merkezi olmayan dijital varlığıdır. Ağın gelişimi, aynı fiziksel konumda bulunmalarına gerek olmayan, dünyanın dört bir yanındaki madencilerin çabalarıyla desteklenmektedir.

5. Bitcoin arz açısından sınırlıdır ve bölünebilir

ABD ekonomisinin durumuna bağlı olarak basılan ABD dolarının veya altının aksine, Bitcoin arzı sınırlıdır. Hiçbir zaman 21.000.000’dan fazla Bitcoin mevcut olmayacaktır. Aynı zamanda, Bitcoin bölünebilirliği mevcut en küçük birime, yani bir Bitcoin’in yüz milyonda biri (0,00000001) olan bir satoshi’ye kadar bölünebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir