IOG, Cardano test ağını, ana ağdaki ölçeklenebilirliği ve performansı yenilemeyi amaçlayan Vasil yükseltmesinden önce başarılı bir şekilde tamamladı.

Cardano (ADA), yaklaşan Vasil yükseltmesi için hazır olan test ağının bir hard fork’unu başarıyla gerçekleştirdi. Yeni gelişme, ağda daha fazla ölçeklenebilirlik ve performans iyileştirmeleri vaat ediyor. En son duyuru, Cardano’nun arkasındaki teknoloji firması olan Input-Output Global (IOG) tarafından 3 Temmuz’da yapıldı. IOHK (IOG olarak yeniden adlandırıldı) şimdi geliştiricileri, borsaları ve hisse havuzu işletmecilerini projelerini test ağında başlatmaya çağırıyor. Bu şekilde, Vasil ana ağda hayata geçmeden önce gerekli ayarlamalar daha önce fark edilecektir.

Cardano, Vasil’i Testnet’te Uyguladı

Özellikle, Vasil hard fork, Cardano’nun Basho aşamasının temel özelliklerinden biridir. Ayrıca, ağın inşa döneminin beş serisinin dördüncüsüdür. Önceki üçü temele (Byron), merkeziyetçiliğe (Shelley) ve akıllı sözleşmelere (Goguen) odaklanırken Basho’nun amacı ölçeklenebilirlik.

Ana ağda başlatıldığında Vasil, bir dizi ölçeklenebilirlik özelliği getirecek. Bunların arasında artan verim veya blok oluşturma hızı ve daha iyi “komut dosyası performansı ve verimliliği” vardır. Ek olarak, tüm kullanıcılar düşük ağ maliyetlerinden faydalanacaktır. Dahası Vasil, Cardano ve diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliğe izin verecek. Şimdilik IOG, Vasil’in Cardano ana ağında yalnızca topluluk “rahat ve hazır” olduğunda yayınlanacağını söylüyor. Ancak şirket, bunun önümüzdeki dört hafta içinde yapılmasını bekliyor. Daha önce IOG, Vasil ana ağ sert çatalını 29 Haziran için planlamıştı. Ancak mühendislik ekibi, ciddi olmayan birkaç hatanın düzeltilmesi için ertelemeyi kabul etti.

Akıllı Sözleşmelerle Büyüme

DeFi TVL toplayıcısı DeFi Llama’ya göre, Cardano’nun toplam kilitli değeri (TVL) şu anda 115,85 milyon dolar. Merkezi olmayan borsa WingRiders, 49.7 milyon dolarlık bir TVL’ye sahip olan bu rakama en büyük katkıyı yapan taraftır. Vasil, Cardano için büyük bir anlaşma. Ancak ağın test ağında hayata geçtiğine dair haberler ADA’nın fiyatına pek olumlu bir katkı göstermedi. Yazma anında token, gün için yaklaşık %0,4 düşüşle 0,44 dolardan işlem görüyordu.

Bu sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Özellikle karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir