Vasil yükseltmesi, yeni özellikler ve iyileştirmeler yoluyla Cardano’ya artırılmış işlevsellik, performans, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik getirecek

Vasil yükseltmesi, Cardano’ya önemli performans ve yetenek geliştirmeleri getirecek. Ağ, son birkaç yılda sürekli artan iyileştirmeler gördü – ve 2021’de NFT, çoklu varlık ve akıllı sözleşme yeteneğinin piyasaya sürülmesi – ancak basitçe söylemek gerekirse, Vasil, Shelley aracılığıyla staking dağıtımından bu yana en önemli ağ yükseltmesidir.

Haziran ayında, düğüm ekibi, Vasil yükseltmesinin temeli olan yepyeni Cardano düğümü 1.35.0 sürümünü yayınladı. Bu son sürüm, Vasil yükseltmesinden sonra referans girişleri, satır içi veriler, referans komut dosyaları, tamamlayıcı çıktı ve Plutus V2 ilkelleri için düğüm ve CLI desteği dahil olmak üzere yeni Plutus yeteneklerinin kullanılmasını sağlar.

28 Haziran’da IOG ekibi , Cardano test ağını hard forklamak için bir güncelleme teklifi sunduğunu ve Vasil ana ağ yükseltmesi için geri sayımı başlattığını bildirdi.

Şimdi, Cardano test ağını destekleyen hisse havuzu operatörleri (SPO’lar) (ve geçen hafta testnet düğümlerini 1.35.0 sürümüne yükseltmeye yönelik sterlin çabaları) sayesinde, geliştiriciler yakında yeni Vasil geliştirmelerinden ve yeteneklerinden yararlanmaya başlayacaklar. mainnet’te bakın. IOG, 3 Temmuz’da 20:20 UTC’de Cardano test ağını başarılı bir şekilde çatalladı ve Plutus V2 yetenekleri bir çağda kullanılabilir hale gelecek.

Vasil hakkında her şey

Yükseltme, akıllı sözleşmelere iyileştirmeler getirmenin yanı sıra , ölçeklendirme ve ağ ve defter optimizasyonuna odaklanan ve deftere birden fazla iyileştirme getirecek olan Cardano yol haritasının Basho aşamasının bir parçasıdır. Vasil, Cardano’nun hard-fork birleştiricisi (HFC) kullanılarak protokol düzeyinde konuşlandırılacak – kesintisiz protokol geçişlerini sağlayan yenilikçi teknoloji ve son kullanıcılar için kesintiyi en aza indiren defter yükseltmeleri.

Adını 2021’de vefat eden bir Cardano büyükelçisi olan Vasil St. Dabov’un onuruna verilen yükseltme, dağıtım boru hattı ve Cardano’nun temel akıllı sözleşme dili olan Plutus’a yükseltme gibi yaygın olarak beklenen özellikleri uygulayacak. İyileştirmelerin çoğu, daha geniş bir geliştirme topluluğunun desteğiyle kapsam altına alınmış ve geliştirilmiştir ve Cardano İyileştirme Önerilerinden (CIPs) kaynaklanmaktadır. Ek olarak, bir dizi yeni kriptografik ilkel sağlanacak ve komut dosyası doğrulama süreçleri, blok yayılma sürelerinde tutarlılığa ve daha yüksek işlem işleme oranlarına katkıda bulunan ayarlamaları ve optimizasyonları daha da görecek.

buraya nasıl geldik

2020’de Byron’ın yeniden başlatılmasından bu yana Cardano, 3.000’den fazla SPO’dan oluşan bir topluluğun endüstriyi tanımlayan merkezi olmayan bir hisse kanıtı ağı oluşturmasını ve desteklemesini sağlayan düzenli yükseltmeler gördü.

Mary yükseltmesinden beri (2021’in başlarında), kullanıcılar defter üzerinde ticaret yapmak ve takas yapmak için çeşitli yerel varlıklar oluşturabildiler. Eylül 2021’de Alonzo , akıllı sözleşme desteğini tanıttı ve Cardano o zamandan beri sürekli olarak zengin bir NFT ekosistemi ve birden çok yerel jeton ile tamamen işlevsel bir akıllı sözleşme platformuna dönüştü .

Cardano’nun evrimi, çoklu merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve NFT pazaryerleri dahil olmak üzere düzinelerce ana ağ üzerinde halihazırda faaliyet gösteren DApp lansmanlarında bir çığır açtı. Ancak bu sadece başlangıç ​​– IOG ekibi Cardano üzerine inşa edilen 1.000’den fazla projeyi izliyor ve bu muhtemelen devam eden iş miktarını hafife alıyor.

Vasil yükseltmesi, mevcut DApp’lere bir yükseltme yolu (daha yüksek hız, işlem yeteneği ve daha güçlü komut dosyaları getirerek) sunmanın yanı sıra daha fazla projenin başlatılmasını sağlamak için bazı temel yetenekler sağlayacaktır. Vasil hard fork ile, blok üretimi artık tamamen merkezi olmadığı için d parametresi de kaldırılacak; bu yeniden federasyonu önleyecektir. Vasil değişikliklerine daha yakından bakalım.

Difüzyon boru hattı

IOG, ağ performansını ayarlamak ve iyileştirmek için 2022 boyunca bir dizi sabit, dikkatli parametre optimizasyonu (blok boyutu ve komut dosyası bellek birimleri artışı gibi) uyguluyor. Difüzyon boru hattı , blok yayılma sürelerini iyileştirerek ve böylece daha yüksek verim sağlayarak işleri bir vitese yükseltir.

Özünde, blokların oluşturulduktan sonra beş saniye içinde ağda paylaşılabilmesini (yayılabilmesini) sağlayarak, yeni oluşturulan bloklar hakkında ağ katılımcıları arasında bilgi paylaşma sürecini kolaylaştırır. Bunun için, difüzyon boru hattı, blokları tam doğrulamadan önce yayar, böylece difüzyon için harcanan süre ile doğrulama için gereken süre ‘örtüştürülür’.

Ardışık düzen aynı zamanda önceki bir bloğun karmasını referans alan blok başlığının doğru bir şekilde yayılmasını sağlar. Bloğun gövdesi, tam blok onayı olmadan bile DDoS saldırı direnci için gerekli olan bir sonraki blokta yer alan meta veriler içinde tutulur.

Sonuç olarak, IOG yılın geri kalanında ağı optimize etmeye devam ettikçe, difüzyon boru hattı, blok boyutunda daha fazla artış ve Plutus komut dosyası iyileştirmeleri sağlayarak ölçeklenebilirlik katacak.

Plutus komut dosyası geliştirmeleri

Vasil, zaten güçlü olan Plutus platformunu daha da geliştirerek geliştiricilerin daha hızlı ve daha verimli DApp’ler oluşturmasını sağlayacak. Akıllı sözleşmeler için optimizasyon , aşağıdakiler dahil Cardano’nun EUTXO modelinden daha iyi yararlanmaya olanak tanır:

  • Referans girişlerinin eklenmesi ( CIP-31 ). Bu yükseltme, zincir üzerinde veri paylaşımını sağlar. Daha önce veriler işlem çıktılarında taşınıyordu; blok zincirindeki bilgileri depoladılar ve bu bilgilere erişim sağladılar. Ancak bu verideki bilgiye ulaşmak için verinin bağlı olduğu çıktının harcanması gerekiyordu. Bu, harcanan bir çıktının yeniden yaratılmasını gerektiriyordu. Referans girdilerinin eklenmesi artık geliştiricilerin verilere fazladan adımlar atmadan bakmasına olanak tanıyor. Bu, UTXO’ları harcamaya ve yeniden oluşturmaya gerek kalmadan blok zincirinde depolanan bilgilere erişimi kolaylaştırır. Bu, örneğin kahinler için faydalı olacaktır.
  • Satır içi verilerin eklenmesi ( CIP-32 ). İşlem verileri daha önce çıktılara karma olarak eklenmişti. Satır içi verilerin uygulanmasıyla, geliştiriciler artık komut dosyaları oluşturabilir ve verileri karmalarını kullanmak yerine doğrudan çıktılara ekleyebilir. Bu, verilerin nasıl kullanıldığını basitleştirir – bir kullanıcı, verilen karma ile eşleşmesi için sağlamak yerine gerçek verileri görebilir.
  • Referans komut dosyalarının uygulanması ( CIP-33 ). Alonzo’da, bir Plutus komut dosyasına kilitlenmiş bir çıktı harcanırken, komut dosyasını harcama işlemine dahil etmek gerekiyordu. Bu, betiğin boyutunu artırdı ve işlenmesinde belirli gecikmelere neden oldu. Referans komut dosyası yükseltmesi, geliştiricilerin her işleme dahil etmeden bir komut dosyasına başvurmasına olanak tanır. Bu , işlem boyutunu önemli ölçüde azaltır, verimi artırır ve komut dosyası yürütme maliyetlerini azaltır (çünkü komut dosyasının yalnızca bir kez ödenmesi gerekir).

Geliştiriciler ve DApp kullanıcıları, Plutus’taki bu iyileştirmeleri hevesle bekliyorlar. Yine de geliştiricilerin avantaj elde etmek için DApp’lerinde Plutus geliştirmelerini kullanmak ve dağıtmak için zamana ihtiyaçları olacağını ve birçoğunun kodlarında yapılan önemli değişikliklerden sonra yeni bir denetim arayacağını belirtmek önemlidir.

Plutus V2

Vasil yükseltmesi ayrıca, tümü Plutus V2 komut dosyalarının parçası olan Cardano kriptografik temel iyileştirmelerini (diğer blok zincirleri için daha fazla birlikte çalışabilirlik seçenekleri sağlar), ayarlanmış bir Plutus yorumlayıcısını ve yeni bir maliyet modelini içerecektir.

  • Plutus değerlendirici hız iyileştirmeleri : Plutus değerlendiricideki performans iyileştirmeleri nedeniyle, hem Plutus V1 hem de Plutus V2 komut dosyaları eskisinden daha düşük maliyetli model parametrelerine sahiptir ve komut dosyası kaynak kullanımında %20-30 iyileştirme sağlar.
  • Güncellenen maliyet modeli parametreleri : Güncellenen maliyet modeli parametreleri, üç yeni yerleşik ekleyerek yerleşik işlevler kümesini genişletir: ‘serialiseData’, ‘verifyEcdsaSecp256k1Signature’ ve ‘verifySchnorrSecp256k1Signature’. İkinci yerleşikler, örneğin Cardano ile Bitcoin veya Ethereum gibi diğer blok zincirler arasında daha iyi birlikte çalışabilirlik sağlayan ECDSA/SECP256K eliptik eğri standartlarını destekler. Bir ‘serialiseData’ ( CIP-42 ) işlevi, daha optimize edilmiş ve genel veri serileştirme yöntemlerine izin vererek toplam bellek ve CPU maliyetlerini azaltır.
  • Veriler ve kurtarıcılar : Vasil yükseltmesinin ardından geliştiriciler, yalnızca şu anda yürütülmekte olan komut dosyasına geçirilen girdiler yerine tüm girdiler için kurtarıcıları görebilecekler.

Plutus V2’yi etkinleştirmek için yeni bir maliyet modeline ihtiyaç duyulduğundan, Plutus V2 yetenekleri Vasil sert çatalını takip eden çağdan itibaren kullanılabilir hale gelecektir. Plutus V1’in referans girişlerini, referans komut dosyalarını veya satır içi verileri kullanamayacağını da not etmek önemlidir.

Diğer geliştirmeler

Komut dosyası teminat ayarlaması ( CIP-40 ), işlem doğrulamasını iyileştiren başka bir düzenlemedir. Daha önce teminat tutarı işlem ücretinin %150’si olarak belirlenmiş ve teminat UTXO’da herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Bu, bir komut dosyasının 2. aşama doğrulamasında başarısız olması durumunda, bir DApp kullanıcısının teminat için seçilen UTXO’da depolanan tüm fonları kaybedeceği anlamına geliyordu.

Vasil’den sonra DApp geliştiricileri, komut dosyası teminatı için bir değişiklik adresi belirleme olanağına sahip olacak. Komut dosyası, aşama-2 doğrulamasını geçemezse, yalnızca teminat tutarı alınacak ve kalan fonlar değişiklik adresine gönderilecektir.

Son olarak Vasil, Ouroboros’un Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) sürecini optimize eder. Vasil’den önce, blok doğrulama, her ağ atlamasında iki VRF işlevi gerektiriyordu. Vasil, bu işlevlerden birini bırakarak, genel olarak daha hızlı blok doğrulama ve ağ senkronizasyonu süreleri sağlar. Kullanıcılar, güvenlik ayarlarından ödün vermeden daha yüksek performans yaşayacaklar.

Vasil için hazır

Vasil yükseltmesi, Cardano’nun yeteneğinde bir adım değişikliğini temsil ediyor. Yeni Plutus geliştirmeleri yeni geliştirici kullanım senaryoları açarken ve önemli ölçüde iyileştirilmiş DApp kullanıcı deneyimleri sunarken, yayılma ardışık düzen daha fazla ağ verimine izin verecek.

Vasil karmaşık bir çalışma programıdır. Projelerin geriye dönük uyumluluğu kontrol etmesi gerekecek ve SPO’ların bazı komut dosyası ayarlamaları yapması gerekecek. Topluluğun artık test ağı hard fork’unu takiben, SPO’ların, geliştiricilerin ve borsaların Cardano ana ağ sert çatalından önce test etmelerine ve yükseltmelerine izin vermek için dört haftalık bir dönemi olacak.

Öncelikli kaygımız, yükseltme sürecinin güvenli ve emniyetli bir şekilde kolaylaştırılmasını sağlamaktır. Geliştiriciler ve SPO’lar rahat ve hazır olduklarında (ve borsaların aslan payı testi tamamlayıp güncellendikten sonra), Vasil sert çatalı oluşabilir.

İşlemler ve DApp’ler için Cardano kullanan bir ada sahibiyseniz, hiçbir şey yapmanız gerekmez. Cardano’nun benzersiz HFC teknolojisi, son kullanıcılar için yükseltmeleri sorunsuz ve sorunsuz bir iş haline getirir. Yapmanız gereken tek şey, daha fazla verimlilik ve daha hızlı işlem işleme sürelerini sabırsızlıkla beklemek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir