Coinbase’in, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere göre, borsanın kripto para listeleri ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturma altında olduğu bildiriliyor.

SEC, olası menkul kıymet listeleri üzerinden Coinbase’i araştırıyor

Bir Bloomberg raporuna göre SEC, Coinbase’in komisyona menkul kıymet olarak kaydettirilmiş olması gereken dijital varlıkları kasıtlı olarak listeleyip listelemediğini araştırıyor, bu nedenle yatırımcıları “kayıtsız menkul kıymetler” ile işlem yapmaya yönlendiriyor.

Borsada listelenen 3.000’den fazla dijital varlık ile Coinbase, çoğu Amerikalı perakende ve kurumsal yatırımcı için tercih edilen seçenektir. Ne olursa olsun, borsa son zamanlarda daha fazla varlık içeren listelenen token sayısını önemli ölçüde artırdı. Bu, SEC’in yoğun incelemesine neden oldu.

Bloomberg raporuna göre, konu henüz resmi olarak kamuoyuna açıklanmadığı için bilgileri ifşa eden kişiler isimlerini açıklamamak istediler. Bununla birlikte, soruşturmanın Coinbase ile ilgili son içeriden öğrenenlerin ticareti durumundan önce başladığını belirttiler.

Coinbase, menkul kıymetleri listelemediğini belirtmişti.

Eski bir Coinbase çalışanına ve borsada içeriden öğrenenlerin ticareti ile bağlantılı diğer iki kişiye getirilen DOJ suçlamalarının ardından SEC, içeriden öğrenenlerin ticareti planına dahil olan varlıkların dokuzunun aslında “kayıtsız menkul kıymetler” olduğunu iddia etti.

Coinbase, 21 Temmuz’daki resmi bir blog yazısında SEC’in iddialarına itiraz etti ve varlıkların hiçbirinin menkul kıymet olmadığını belirtti. Coinbase Hukuk Direktörü Paul Grewal blog yazısında, “Coinbase, her bir dijital varlığı borsamızda kullanıma sunmadan önce analiz etmek ve gözden geçirmek için sıkı bir sürece sahip – SEC’in kendisinin gözden geçirdiği bir süreç” dedi. “Coinbase, platformunda menkul kıymetleri listelemiyor. Dönem” yazısıyla sona erdi.

Aynı günün erken saatlerinde Coinbase, sanal varlıkların menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasına ilişkin kuralların incelenmesi için SEC’e bir dilekçe sunmuştu ve SEC’in üzerinde çalıştığı mevcut kuralların “sadece dijital varlıklar için çalışmadığını” belirtti.

Coinbase’in Baş Politika Sorumlusu Faryar, “Dilekçemiz, SEC’i, kapalı kapılar ardında geliştirilen keyfi uygulama veya rehberlik yerine, resmi prosedürler ve kamuya açık bir bildirim ve yorum süreci tarafından yönlendirilen dijital varlık menkul kıymetleri için uygulanabilir bir düzenleyici çerçeve geliştirmeye çağırıyor.” Shirzad resmi bir gönderide söyledi.

Soruşturma sona erdiğinde SEC’in kararının ne olacağı henüz belli değil, ancak son belirsizlikler ve SEC’in yerel para birimi XRP’yi “kayıtsız menkul kıymetler” olarak sınıflandırma konusunda Ripple Labs ile olan mevcut yasal savaşı oldukça açık. net politikaları tanımlamak için yeni, uygulanabilir bir düzenleyici çerçevenin oluşturulması gerektiğini.

Kaynak:zycrypto.com

Coinbase is Reportedly Facing an SEC Probe into its Cryptocurrency Listings

Sorumluluk Reddi: Yazar veya bu makalede adı geçen herhangi bir kişi tarafından ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım veya diğer tavsiye niteliğinde değildir. Kripto varlıklara yatırım yapmak veya alım satım yapmak, finansal kayıp riskiyle birlikte gelir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir