Bitcoin,Shıb ve altcoin’ler, uzun süredir kademeli olarak düşüyor. Bununla birlikte Celsius, 3AC ve Terra gibi krizler ve Çöküsler piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Şimdiyse bu krizlere 2 yeni olay daha eklendi. Peki kripto para piyasasını ve fiyatları nasıl etkileyecekler?

Solana mahkemeye gidiyor

Kaliforniya merkezli bir SOL yatırımcısı olan Mark Young, Solana geliştiricilerine karşı dava açtı. Buna göre yatırımcı, SOL’larının ‘kayıtsız menkul kıymetler’ olduğunu iddia ediyor. Dava, Solana Labs, Solana Vakfı ve projenin kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun sanık olduğunu söylüyor. Davayı açan SOL yatırımcısı ise Solana geliştiricilerinin, SOL için ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Young’un iddiası, ABD’deki senatörlerin, Bitcoin ve altcoin’leri düzenleyen bir yasayı sunmasının ardından geldi. Tasarı, kripto paraların SEC yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kapsamına alınmasını istiyor.

Bununla birlikte Young’un iddiaları, yukarıdakilerle bitmiyor. Dava, Solana geliştiricilerinin toplam dolaşımdaki SOL arzını kasıtlı olarak yanıltan açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Nisan 2020’de Solana, ilk ICO’sunda, geliştiricilere SOL projesini tanıtmak için fon sağladığını söyledi. Davacıya göre bahsedilen promosyon haberleri, ne olduğu belirsiz bir altcoin’i önde gelen bir kripto paraya dönüştürdü. Bu arada, Solana (SOL) fiyatı son 7 günde %16,44 artışla bu hafta iyileşme gösterdi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir