Bitcoin gibi kripto para birimleri, günlük (hatta saatlik) fiyat dalgalanması yaşayabilir. Her türlü yatırımda olduğu gibi bu dalgalanma belirsizliğe, fırsatı kaçırma korkusuna veya katılmış olma korkusuna neden olabilir. Fiyatlarda dalgalanma yaşanırken ne zaman satın alacağınızı nasıl bilirsiniz?

İdeal bir dünyada bu basittir: fiyat düşükken satın alınır, fiyat yüksekken satılır. Gerçekteyse bu, uzmanlar için bile, söylemesi kolay, yapması zor bir iştir. “Piyasanın zamanlamasını tutturmaya” çalışmak yerine birçok yatırımcı, ortalama dolar maliyeti (veya “ODM”) denen bir strateji kullanır. Böylelikle kripto para, hisse senedi veya altın gibi bir varlığa düzenli aralıklarla küçük bir miktar yatırarak piyasa dalgalanmasının etkisini azaltır.

ODM, birisi yatırımlarının uzun vadede değer kazanacağına (veya değerinin artacağına) ve o noktaya ulaşırken arada fiyat dalgalanması yaşayacağına inandığında doğru tercih olabilir.

ODM nedir?

ODM, bir yatırımcının fiyata bakmaksızın bir zaman aralığı boyunca bir varlığı küçük miktarlarda düzenli olarak satın aldığı uzun vadeli bir yatırım stratejisidir (örneğin tek seferde 1.200 $ yatırmak yerine bir yıl boyunca her ay Bitcoin’e 100 $ yatırmak gibi). ODM programları, zamanla ve yatırımcının hedeflerine bağlı olarak değişebilir; sadece birkaç ay veya uzun yıllar boyunca sürebilir. 

ODM, Bitcoin satın alımında popüler bir yöntem olsa da, kripto para birimlerine özgü bir strateji değildir. Geleneksel yatırımcılar, hisse senedi piyasasındaki dalgalanmaların etkilerinden korunmak için uzun yıllardır bu stratejiyi kullanıyor. Her maaş günü işvereninizin emeklilik planı aracılığıyla yatırım yapıyorsanız ODM stratejisini zaten kullanıyor olabilirsiniz.

ODM’nin yararları nelerdir?

ODM, herkesin bildiği gibi zor bir iş olan piyasanın zamanlamasını tutturmaya çalışmaksızın veya farkında olmadan tüm paranızı bir tepe noktasında “toptan” kullanma riski olmaksızın kripto paralara sahip olmanın etkili bir yoludur. 

Burada önemli olan, bütçenize uygun bir tutar seçmek ve varlığın fiyatına bakmaksızın düzenli olarak yatırım yapmaktır. Bu strateji, zamanla satın alımların maliyetini “ortalama” ve belirli bir satın alımdaki ani düşüşün genel etkisini azaltma potansiyeline sahiptir. Fiyatlar düştüğündeyse ODM stratejisini kullanan yatırımcılar programlandığı gibi varlığı satın almaya devam edebilir, böylelikle fiyatlar toparlandığında kazanç elde etme potansiyeline sahip olur.

ODM, toptan yatırım seçeneğinden ne zaman daha etkilidir?

ODM, bir yatırımcının güvenli bir şekilde bir piyasaya girmesine, uzun vadeli fiyat artışından yararlanmaya başlamasına ve kısa vadede aşağı yönlü fiyat hareketlerinin risklerini, ortalamaya dâhil ederek azaltmasına yardımcı olabilir. Üstelik aşağıdaki gibi durumlarda da tek seferde bir sürü para yatırmakla karşılaştırıldığında daha tahmin edilebilir getiriler sunabilir:

  • Zamanla değeri artabilecek bir varlığın satın alınması. Bir yatırımcı fiyatların düşmek üzere olduğunu, ama uzun vadede fiyatların toparlamasının muhtemel olduğunu düşünüyorsa, aşağı yönlü hareketin gerçekleşeceğini düşündüğü zaman aralığı boyunca parasını yatırmak için ODM stratejisini kullanabilir. Tahmini doğru çıkarsa, varlıkları daha düşük bir fiyattan toplamanın faydasını görür. Ama tahmini yanlış çıksa bile, fiyat yükselirken piyasada hâlihazırda yatırım yapmış olacaklardır.
  • Dalgalanma zamanlarında kötü senaryoyu da düşünerek kendinizi riskten korumak.ODM, yatırımcıları zaman içinde farklı fiyatlara maruz bırakır. Bu stratejinin hedefi, piyasada fiyat dalgalanması yaşandığında bir yatırımcının portföyündeki dramatik artışların veya azalışların etkisini ortalamaya yedirerek azaltmak ve her iki yöndeki fiyat hareketinden biraz yararlanmaktır.
  • Fırsatı Kaçırma Korkusundan ve duygusal takaslardan kaçınma.ODM, kurala dayalı bir yatırım yaklaşımıdır. Başlangıç düzeyindeki yatırımcılar sıklıkla “duygusal takas kararları alma” tuzağına düşer. Böyle durumlarda satın alma ve satma kararlarını korku veya heyecan gibi psikolojik etmenler belirler. Bunlar yatırımcıların portföylerini verimsiz bir şekilde yönetmesine yol açar (aşağı yönlü bir hareket sırasında panik satışlarını veya katlanarak büyüme fırsatını kaçırma korkusuyla gereğinden fazla yatırım yapılan durumları düşünün).

ODM pratikte nasıl çalışır?

Elbette herhangi bir ODM stratejisinin başarısı piyasada nelerin olup bittiğine bağlıdır. Daha iyi açıklamak için Bitcoin’in bugüne kadarki en büyük düşüşüne giden süreçteki gerçek fiyatları kullanarak bir örneği ayrıntısıyla inceleyelim. 18 Aralık 2017’den (o yılın fiyat bakımından tepe noktasına yakın bir yerden) başlayarak her hafta bitcoine 100 $ yatırsaydınız, toplamda 16.300 $ yatırmış olurdunuz. Ama 25 Ocak 2021’de portföyünüzün değeri yaklaşık 65.000 $ olacaktı, bu da %299’dan daha fazla bir yatırım getirisi demektir.

Bunun aksine, fiyatlar tavan yaparken “büyük alımlar” yapmak genelde kötü bir fikir olarak kabul edilir. Ama bunu nasıl bilebilirsiniz ki? 16.300 $’ı 18 Aralık 2017’de yatırmış olsanız ilk iki yıl boyunca yaklaşık 8.000 $ kaybetmiş olurdunuz. Portföyünüz sonradan toparlayacak olsa da, bu sürede kârlarınızı birleştirme fırsatını kaçırırdınız (ve belki de korkuya kapılarak bitcoininizi zarardayken satabilirdiniz).

Şimdi diyelim ki bir yıl beklediniz ve Aralık 2018 ve Aralık 2020 arasında her ay bitcoine 200 $ yatırdınız. Bu durumda portföyünüzün değeri 2020’de 13.000 $ olacaktı. Toptan yatırım yapmış olsaydınız bu rakam 23.000 $’a ulaşacaktı. Bu “toptan” yatırım size daha yüksek bir kâr kazandıracaktı, ama aynı zamanda daha riskli olacaktı: İlk yatırımınızdan sonra meydana gelen kayda değer herhangi bir fiyat hareketi, tüm yatırımınızı etkileyecekti.

Ortalama dolar maliyeti, bahislerin riskini azaltmakla ilgilidir: Olası zararları azaltma amacıyla potansiyel kazancınızı sınırlar. Yatırımcılar için potansiyel olarak daha güvenli bir seçenek olarak işlev gören bu strateji, portföyünüzü kısa vadeli fiyat dalgalanmasının yol açtığı ciddi darbelerden korumayı amaçlar.

ODM’nin sizin için doğru strateji olup olmadığını anlamak için kendi özel yatırım koşullarınızı göz önünde bulundurmak önemlidir. Yeni bir yatırım stratejisini benimsemeden önce profesyonel bir finans uzmanına danışmak her zaman en iyi yoldur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir