Alejandro Zelaya. 
Kaynak: bir video ekran görüntüsü, Ministerio de Hacienda / YouTube

El Salvador’un maliye bakanı, uluslararası piyasa tahmincilerinin ülkenin gelecek yılın başlarında 800 milyon ABD doları tutarında tahvil ödemelerini temerrüde düşüreceği yönündeki tahminlerinden endişe duymadığını söyledi.

El Diario de Hoy gazetesinin internet sitesi ElSalvador.com, bakan Alejandro Zelaya’nın El Salvador’a “finansman seçenekleri” sağlayabilecek “çok taraflı kuruluşlarda” kapıların “açık” olduğunu belirttiğini aktardı.

Zelaya, Dünya Bankası’nın ülkeyi “100 milyon dolarlık bir krediyi” “az önce onayladığını” iddia ederken, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası’nın da 220 milyon dolarlık bir krediye imza attığını iddia etti. Ancak, Latin Amerika Kalkınma Bankası (CAF) ile bir kredi anlaşmasının hâlâ sonuçlanmakta olduğunu kabul etti.

Ancak, ulusun temerrüde düşmemesini sağlamak için başka yollar arayabileceğini de sözlerine ekledi. Açıkladı:

“Bölgesel borç piyasasına gidebilirim veya Orta Amerika’da üç yıllık yerel tahvil ihraç edebilirim. Gerçek şu ki, 7.000 milyon ABD Doları tutarındaki [ulusal] bir bütçede 800 milyon ABD Doları marjinal bir miktardır. Bu küçük.”

Ve Zelaya, Salvador hükümetinin temerrüde düşme niyetinde olmadığı konusunda ısrar ederek şunları ekledi:

“[800 milyon dolarlık fatura] ödenemez değil. Bu bizi endişelendirmiyor.”

Ne olursa olsun, uluslararası gözlemciler El Salvador’un sıcak suda kaldığını iddia ediyor. La Prensa Gráfica , ülke risk göstergelerinin bu hafta ulus tarihinde “daha ​​önce hiç görülmemiş seviyelere yükseldiğini” bildirdi .

Söz konusu tahviller, hafta ortasında tek bir günde değerinin %20’sine kadar değer kaybetti. Gazete, “Piyasalar, ülkenin gelecekteki mali yükümlülüklerini yerine getirebileceğine güvenmiyor” diye yazdı.

JPMorgan analistleri, El Salvador’un ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeme olasılığının Latin Amerika bölgesinde Venezuela’nın ardından ikinci en yüksek seviyede olduğunu savundu. Gazete, Bloomberg ekonomistlerinin El Salvador’u yakın gelecekte “temerrüde karşı en savunmasız” beş küresel ekonomiden biri olarak tanımladığını da kaydetti.

Aynı gazete, Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü’nden (ICEFI) ekonomist Ricardo Castaneda’nın, piyasaların en çok borcunu ödemek için “hükümetin aldığı önlemler konusunda netlik eksikliği” konusunda endişeli olduğunu açıkladığını aktardı.

Bunun, düşük GSYİH büyümesi, yurtdışından gelen havalelerin alınmasındaki yavaşlama ve yüksek enflasyon dahil olmak üzere zayıf performans gösteren ekonomik göstergelerle birleştiğini de sözlerine ekledi.

Castaneda, cumhurbaşkanlığının yeniden seçilme olasılığı hakkındaki “siyasi gürültünün” de bir faktör olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin görev süresi 2024’te sona eriyor. Ancak geçen yıl anayasa mahkemesinin cumhurbaşkanlarının birden fazla dönem görev yapmasına izin verecek şekilde yasayı değiştirmesinden sonra yeniden seçilmeye hazır görünüyor. Muhalifler, anayasa mahkemesinin Bukele’yi destekleyen yargıçlarla doldurulduğunu iddia ederek bu kararın yasallığını sorguladı.

Ancak Castaneda, başkanlığının tahvil piyasalarında “belirsizlik” ve “güven eksikliği” yarattığını öne sürse de, Bukele’ye yönelik halk desteği yüksek kalmaya devam ediyor.

Bukele, buna meydan okurcasına yanıt verdi, ancak bitcoin (BTC) benimseme planlarının ekonomiyi desteklemeye yardımcı olacağını öne sürdü.

Kısa süre önce, tercih ettiği iletişim aracı olan Twitter’ı New York Times’ın “El Salvador’un Bitcoin Üzerine Büyük Bahsi Ödenmiyor” başlıklı makalesinden şikayet etmek için kullandı.

Düşündü:

“New York Times ne zamandan beri El Salvador’un ekonomik girişimlerine bu kadar zaman ve yer ayırdı? Bitcoin’in kaçınılmaz olmasından korktukları açık. Bu arada, varsayılana gittiğimizi söylüyorlar. Her şeyi zamanında ödediğimizde bir özür yayınlayacaklar mı?”

Ve Bukele’nin El Salvador’u küresel bir BTC merkezine dönüştürme arayışında kesinlikle bazı önemli uluslararası destekçileri var.

Bu arada dün bildirildiği üzere kripto borsası Bitfinex , ülkedeki küçük işletmelere ve topluluklara yardım etmek için BTC 36 ve 600.000 USD değerinde tether (USDT)  bağışlayacağını duyurdu . Borsa, fonların çete bağlantılı suçlardan etkilenen bölgelere dağıtılmak üzere ayarlandığını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir