Ethereum hakkında her şeyi kapsamlı bir şekilde öğrenmek için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda kripto ve blockchain dünyasının en vizyoner, en yenilikçi ve en kapsamlı parçası olan Ethereum sistemini inceleyeceğiz. Yazının içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm tanımları verecek olsak da blockchain teknolojisini burada tekrardan açıklamak çok uzun zaman alacağından eğer henüz okumadıysanız size sitemizdeki blockchain nedir yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Ethereum hakkındaki kapsamlı rehberimizin içeriği:

  • Ethereum nedir?
  • Ether veya kısaltması ile “ETH” nedir?
  • Ethereum’un Bitcoin’den farkı nedir?
  • Ethereum kullanım alanları nelerdir?

Ethereum nedir?

En genel tanımı ile Ethereum, üstünde akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar oluşturulmasına izin veren programlanabilir, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir blockchain platformudur.

Ethereum’u diğer blok zincirlerden ayıran en önemli özellik son derece programlanabilir bir yapıya sahip olmasıdır. Yazılımcılar Ethereum ağının bu özelliğini kullanarak pek çok token üretebilir, akıllı sözleşme tasarlayabilir ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) geliştirebilirler. Ethereum ağı üzerinde oluşturulabilen ve kullanılabilen bu uygulamalar sayesinde Ethereum ağı çok sayıda kullanım alanına sahiptir. Kullanıcılar bu özellikleri kullanarak güvenle aracı kuruma ihtiyaç duymadan al-sat işlemlerini, takas işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ethereum bu vizyonu ile diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır. Bitcoin gibi diğer pek çok kripto para biriminin amacı dolar, euro gibi para birimlerine alternatif olmakken Ethereum sistemi bunun çok daha ilerisini hedeflemektedir. Ethereum geliştiricileri Ethereum’u “yeni internet çağının temeli” olarak tanımlamaktadırlar.

Ethereum “yeni internet çağının temeli” düsturu ile günlük hayatımızda kullandığımız ve ihtiyaç duyduğumuz pek çok durumu blockchain teknolojisi ile buluşturarak daha güvenli, daha hızlı bir hale getirmeyi hedeflemektedir. Lütfen burada bahsettiğimiz durumları, ağda geliştirildiğini söylediğimiz uygulamaları sadece finans dünyasını ilgilendiren, profesyonellerin kullandığı uygulamalar olarak görmeyin.

Bugün Ethereum ağını kullanan merkeziyetsiz sosyal medya platformları, bağış toplama platformları ve hatta oyunlar dahi vardır. Siz de Ethereum ağını kullanan bu uygulamaları hemen şu an kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi için yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Ether veya kısaltması ile “ETH” nedir?

Ether veya kısaltması ile “ETH” Ethereum blok zincirinin kendi dijital kripto para birimidir. Ethereum blok zinciri üzerindeki her ödeme Ether ile yapılır.

Arzı sınırlı bir para birimi olan Ether hiçbir merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilmemektedir. Tamamen dijitaldir, dünya üzerindeki herhangi bir yerdeki herhangi birine hiçbir aracı kullanmadan anında gönderilebilir.

Ethereum’un Bitcoin’den farkı nedir?

Ethereum ve Bitcoin kuruluş felsefeleri yönünden direkt olarak ayrılırlar. Bitcoin’in kuruluş amacı günlük hayatımızda kullandığımız dolar, euro, Türk lirası gibi para birimlerine bir alternatif olmak ve insanlara aracı kurum kullanmadan ve gün, saat gibi sınırlandırmalara takılmadan istedikleri herhangi bir yerdeki herhangi bir insana istedikleri kadar parayı anında gönderme özgürlüğünü vermektir.

Ethereum ise kuruluş felsefesi bakımından Bitcoin’e göre çok daha vizyoner ve gelecekçidir. Ethereum tüm interneti merkeziyetsizleştirmeyi, blockchain teknolojisini günlük hayatta yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. Ethereum’un bu amacı ve kapasitesi sayesinde bugün Ethereum ağı üzerindeki merkeziyetsiz sosyal medya platformlarına katılabilir, merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının tadını çıkarabilir ve hatta aşı sertifikaları, emlak tapuları gibi pek çok bilgiyi Ethereum blok zincirine kaydederek güvence altına alabilirsiniz.

Ethereum’un Bitcoin’den en büyük farkı programlanabilir bir blok zincir platformu olmasıdır. Ethereum ağını bugün pek çok yerde kullanmamıza olanak veren akıllı kontratlar, merkeziyetsiz uygulamalar gibi yazılımların Bitcoin ağında oluşturulması imkansızdır. Dolayısıyla Ethereum Bitcoin’e göre çok daha fazla kullanım alanına sahiptir.

Ethereum kullanım alanları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Ethereum ağı üzerinde istediğiniz pek çok uygulamayı geliştirebilirsiniz. Genellikle geliştirebileceğiniz uygulamalar konusundaki tek sınır sizin hayal gücünüz olacaktır.

Bugün Ethereum kullanarak ICO’lara (Initial Coin Offering) katılabilirsiniz. ICO’lar kısaca geliştirilmekte olan kripto para birimlerinin ilk defa halka arz edilmesidir. Kripto para geliştiricileri henüz projeleri gelişme aşamasındayken projenin finansmanını sağlamak adına kripto para birimlerini ön satışa çıkartarak halka arz ederler. Projenin geleceğine, geliştirici ekibinin yeterli becerilere sahip olduğunu düşünen yatırımcılar proje henüz tamamlanmadan çok ucuz fiyata bu projeden kendi paylarını alabilirler. Genelde bu ilk satış için kripto para geliştiricileri Ethereum ağını tercih etmektedir. Bunun başlıca sebebi Ethereum ağı üzerinde token oluşturmanın diğer blok zincirlere göre çok daha kolay ve çok daha güvenli olmasıdır.

İlginç bilgi: Ethereum 1 Temmuz 2014 tarihinde halka arz edilmiştir. O gün Ethereum’un geleceğine inanan ve projenin değerleneceğine inanan yatırımcılar 1 ETH’yi 0,3 dolara almayı başarabilmişlerdi. Bu yazının yazıldığı tarihte Ethereum’un güncel fiyatı 1.655 dolar. Ethereum ICO’suna katılan biri eğer bu güne kadar parasını saklamayı başardıysa parasını yaklaşık 5.500 katına katlamış durumdadır.

Ethereum blockchain teknolojisini sanat dünyası ile tanıştırmıştır. Ether’lerinizi kullanarak en sevdiğiniz sanat eserlerinin NFT’lerini alarak koleksiyonunu yapabilir, en sevdiğiniz sanatçılara destek olabilirsiniz. Sevdiğiniz sanatçıları takip ederek bu imkanları yakalayabilir hatta en sevdiğiniz sanatçının albümlerini bu yolu kullanarak henüz herkese açılmadan dinlemeye başlayabilirsiniz.

Ethereum blok zincirine kaydedilen verilerin değiştirilmesi imkansızdır. Blockchain teknolojisinin bu özelliği sayesinde bugün fiziki olarak yapmak zorunda olduğumuz pek çok kayıt işlemini yakında dijital dünyaya taşımamız kaçınılmazdır. Bu özelliğin özellikle emlak dünyasını baştan aşağı değiştireceği, fiziki emlak tapularının yerini yavaş yavaş bu tokenlerin alacağı öngörülmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Ethereum’un en büyük özelliği programlanabilir bir blok zinciri olmasıdır. Ethereum bu özelliği sayesinde pek çok uygulamaya ev sahipliği yapmaktadır. Ethereum ağını kullanarak bu uygulamalardan güvenle yararlanabilirsiniz.

Bugün geliştiriciler için en popüler token geliştirme platformu Ethereum’dur. Ethereum sayesinde bu geliştiricilerin geliştirdiği token’ları alarak onlardan yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir