FED ÜYELERİ: ENFLASYONLA MÜCADELEDE RADİKAL KARARLAR ALINACAK!

FED yetkilileri, faizleri enflasyonu düşürmede etkili olacak seviyeye yükseltme konusunda kararlı olduklarına işaret etti.

San Francisco Fed yetkilisi Mary Daly, yatırımcıların merkez bankasının gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimine başlayacağı beklentisini yansıtan tahvil piyasasındaki fiyatların “şaşkınlık verici” bulduğunu ifade etti.

Daly, tam aksine Fed’in faiz artırımlarına devam edeceğini ve faizi bir süre bu yüksek seviyelerde tutacağını beklediğini söyledi. Daly’nin bu yorumu vadeli işlem piyasalarında satışları tetikledi.

Cleveland Fed yetkilisi Loretta Mester da benzer şekilde sıkılaştırma yanlısı tutum sergileyerek enflasyonun hâlâ zirveyi görmediğini ve yetkililerin para politikasını gevşetmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine ineceğini gösteren bir patikaya oturması gerektiğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta merkez bankasının 20-21 Eylül’deki politika toplantısında da “alışılagelmişin üzerinde” bir faiz artırımına gidebileceğini söylemişti.

Chicago Fed yetkilisi Charles Evans da dün yaptığı konuşmada enflasyonun eylüle kadar yatışmaması durumunda böyle bir hamleyi destekleyeceğini ifade etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir