Seyirciler Formula 1’in Fransa Grand Prix’si sırasında Crypto.com’un logolarını göremezken, Alfa Romeo, AlphaTauri ve Alpine personelinin kriptoyla ilgili markaları kaldırdığı bildirildi.

Birçok Formula 1 uluslararası yarış takımının, Fransa’nın reklam düzenlemeleriyle ilgili belirsizliğe yanıt olarak kriptoyla ilgili sponsorların marka ve logolarını kaldırdığı veya kapsadığı bildirildi.

RacingNews365 tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Crypto.com’un logoları Pazar günkü Fransa Grand Prix’sinde sergilenmedi – kripto borsası, Temmuz 2021’de başlayan yarış serisiyle küresel bir ortak oldu. Alpine Formula 1 aracının arkasındaki ekip de Bildirildiğine göre, kripto borsası Binance’i temsil eden markayı arabalarından, sürücü kıyafetlerinden ve antetli kağıdından kaldırdı.

Ocak ayında blockchain platformu Fantom Foundation ile ortak olan İtalyan F1 takımı AlphaTauri’nin bir sözcüsü, “Fransa’da kripto para birimiyle ilgili düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olarak, ortağımızla görüştükten sonra, Fransız topraklarında herhangi bir reklamdan kaçınmaya karar verildi” dedi.

Fransa Grand Prix’sine katılan lüks otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun, olası yasal endişeleri öne sürerek kripto kredisi veren Vauld ve meme kripto para birimi Floki Inu (FOLKI) ile ilgili markalamayı kaldırdığı bildirildi:

“Ekip, arabada kripto ortağı reklamlarıyla ilgili tüm Fransız düzenlemelerine uyuyor. Fransa’da bir kripto para ortağı logosunu görüntülemek için kripto para markasının AMF’de kayıtlı olması gerektiği konusunda bilgilendirildik. kripto para birimi ortaklarımızdan ikisinin durumu.”

AMF veya Autorité des Marchés Financiers, 21 Temmuz’da, mevcut düzenleyici çerçevesini kriptoyla ilgili reklamları içerecek şekilde değiştirmek için Fransa’nın Profesyonel Reklam Düzenleme Kurumu ile birlikte çalışacağını duyurdu . Regülatör , token sunan reklamlarla ilgili tavsiyelerde bulunarak, dijital varlık hizmet sağlayıcılarının kripto yatırımlarının olası riskleri hakkında bilgi içermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

AMF’nin açıklamasının belirsizliği nedeniyle, F1 takımlarının çoğu etkinlikte kripto sponsorlarının işaretlerini göstermeye devam etti. Tezos’un sponsor olduğu ve Şubat ayında Singapur merkezli kripto ticaret platformu Bybit’ten 150 milyon dolarlık bir sponsorluk alan Red Bull Racing’in, Fransa Grand Prix’sinde her iki firmanın logosunun da hukuk ekibinin konuyu tartıştığını söylediği bildirildi. Önemli olmak.

İlgili: Crypto ‘en français’: Cointelegraph Fransa şimdi yayında

Kripto borsası OKX ile ortak olan McLaren Racing de benzer adımlar attı. Kripto borsası FTX’in sponsor olduğu Mercedes ve blockchain firması Velas’ın Ferrari’sinin de marka ve logo gösterme konusunda ilerlediği bildirildi. Bir Ferrari sözcüsü, AMF’nin düzenleyici amacının Velas için geçerli olmayabileceğini ima etti:

“Velas Network AG, kayıt gerektiren hizmetler sağlamadığını bize bildirdi […] bu nedenle Fransa GP kapsamında Scuderia Ferrari varlıklarında Velas logosunun kullanımına ilişkin herhangi bir reklam yasağı yoktur.”

Birçok küresel düzenleyici, alan büyüdükçe kripto ürünleri ve hizmetleri için reklamları dikkatle inceledi. 
Ocak ayında, İspanya’nın mali düzenleyicisi , reklamların 
“net, dengeli ve adil” 
olmasını zorunlu kılacağını ve kripto yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında bilgi sağlayacağını duyurdu . Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Kurumu ayrıca 
Coinbase, Kraken ve Crypto.com gibi 
firmaların bazı reklamlarını “yatırım riskini gösteremediği” iddiasıyla yasakladı.

kaynak: cointelegraph

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir