Lider geliştiriciler, Solana blok zincirinin kendisinin tehlikeye atılmadığını, ancak yaklaşık 8.000 cüzdanın kripto varlıklarını kaybettiğini söylüyor.

Binlerce Solana kullanıcısı, yaklaşık 18 saat önce kripto varlıkları boşaltmaya başlayan gizemli bir istismarın kurbanı oldu . Veri firması Elliptic’in tahminlerine göre , Dune Analytics  tarafından takip edilen yaklaşık 8.000 cüzdandan şimdiye kadar 5.2 milyon doların üzerinde varlık çalındı .

Solana’ya (SOL) ek olarak, bir avuç Solana NFT’si ve 300’den fazla Solana tabanlı jeton da çalındı.

Kök neden hala belirsiz, ancak işaretler Solana topluluğunun etkilenen üyeleri arasında ortak bir konuya işaret ediyor – hepsi Slope mobil cüzdanı ile etkileşime girdi .

Solana Labs’in kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’ya göre, istismar, Solana blok zincirinin kendisindeki bir kusurdan ziyade, büyük olasılıkla sıcak cüzdan yazılımındaki bir hatadan kaynaklanıyor.

Blok zincirinin veri ve sistem performansı merkezi olan Solana Status , başlangıçta birkaç popüler cüzdan tarafından kullanılan yazılıma işaret etti.

@HelpedHope gibi diğer Twitter kullanıcıları , hem mobil hem de masaüstünden iOS ve Android’e kadar çeşitli işletim sistemlerinde internete bağlı kripto depolama çözümleri olan sıcak cüzdanların etkilendiği, soğuk cüzdanların ise etkilenmediği yönündeki spekülasyonlara eklediler .

Bununla birlikte, başlangıçta başka bir cüzdan tarafından oluşturulan, ancak daha sonra Slope’a aktarılan özel anahtarlar, daha sonra sızdırılmış olabilir ve bu da bir olaylar zincirini tam olarak belirleme zorluğuna yol açabilir.

Slope ekibi yaptığı açıklamada, “aktif olarak iç soruşturmalar ve denetimler yürüttüklerini, üst düzey dış güvenlik ve denetim gruplarıyla birlikte çalıştıklarını” söyledi.

Nedeniyle ilgili belirsizlikler devam ederken, tüm Slope kullanıcılarına “yeni ve benzersiz bir tohum cümle cüzdanı oluşturmalarını ve tüm varlıkları bu yeni cüzdana aktarmalarını” tavsiye ettiler.

Bu hack, diğerlerinden nispeten daha küçük olsa da, failin yalnız bir aktör olarak düşünülmediği ve saldırının bir borsa veya blok zincirler arası köprü gibi merkezi bir fon kaynağından ziyade binlerce bireysel cüzdanı hedef aldığı için önemlidir .  

Başlangıçta Ethereum’un ana rakibi olarak tanıtılan ve şu anda Ethereum’dan sonra NFT’ler için ikinci en büyük blok zinciri olan Solana blok zinciri , sorunlardan payını aldı.

Yılın başından bu yana, ağ, fikir birliği hataları nedeniyle beş kesinti yaşadı ve sonunda birkaç saat çevrimdışı kaldı. En son Haziran ayında meydana geldi ve düzeltilmesi 4½ saat sürdü. 

Blockworks tarafından derlenen verilere göre , SOL tokeninin fiyatı , yayınlandığı sırada son 24 saatte yaklaşık %4 düştü .

Kaynak:blockworks.co

Clues but No Clarity in Mysterious Solana Wallet Hack

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir