Enflasyonda çöküş yaşanacak mı? Dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi olan Amerika Birleşik Devletleri, son dönemlerde finans piyasalarını derinden etkiliyor. Enflasyon artışları nedeniyle faiz oranlarını artıran FED, borsalarda ve kripto para sektöründe çöküşü tetiklemekte.

Önümüzdeki hafta itibariyle ise ABD’de yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklanacak. 3 aydır üst üste düşüş yaşayan enflasyon oranları, bu ay itibariyle tekrardan düşüş yaşayacağı tahmin edilmekte.

Her ne kadar geçtiğimiz ay itibariyle enflasyon yüzde 8.5’dan yüzde 8.3’e düşüş yaşamış olsa da, beklentilerin yüzde 8.1 olması Bitcoin’in değer kaybetmesine neden oldu.

Başarılı bir veri sağlayıcısı olan TradingEconomics’in aktardıklarına göre, ABD’de enflasyon beklentisinin yine yüzde 8.1 olduğu gözlenmekte.

Amerikan Merkez Bankası (FED) üyelerinin şahin açıklamaları ve faiz artış hamleleri, enflasyonun yüzde 8’in dahi altında açıklanmasını sağlayabilir.

Böyle bir senaryoda uzun yıllardır ekim aylarında olduğu gibi yükselişe geçmesi beklenen Bitcoin, altcoin‘lerin de toparlanmasına olanak verebilir.

Enflasyon oranlarının beklentilerin veya önceki ayki verilerin üzerinde açıklanması ise lider kripto para biriminin 14 bin – 16 bin dolar aralığına gerilemesine neden olacaktır.

Bazı başarılı ekonomistlere göre, enflasyon oranları bu ay itibariyle sert bir şekilde düşecek. Haziran ayında yüzde 9.1 ile zirveye ulaştığı tahmin edilen enflasyon, artık düşüş yaşayarak BTC‘nin yükselmesini sağlayabilir.

Kaynak: kriptopiyasası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir