Kripto paralar her ne kadar riskli yatırım aracı olsa da son yıllarda en popüler yatırım aracı haline geldiler. Her gün daha da dijitalleşen dünyada itibari paralar her geçen gün daha da değer kaybederken enflasyondan daha az etkilenme amacıyla insanlar ve birçok büyük şirket kripto paralara yatırım yapıyor.

Bu yazıda sizler için yatırım yapabileceğiniz en iyi kripto paraları ve al-sat yapabileceğiniz en iyi kripto para borsalarını derledik. Kripto hakkında pek bir şey bilmiyorum diyorsanız endişelenmeyin, bu yazıda olabildiğince anlaşılır bir şekilde projeler hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Kripto Para Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kripto paralara yatırım yapmak istiyor ancak çok da bilgi sahibi değilseniz yatırım yapmadan önce bu ipuçlarına dikkat etmeniz sizi yaşayabileceğiniz olası kayıplardan korur. Bu nedenle sizin için listelediğimiz ipuçlarımıza yatırım yapmadan önce dikkat ettiğinizden emin olmalısınız.

1. Bir Stratejiniz Olsun

Kripto para dünyasında popülariteden ötürü proje sahipleri projelerinin tanıtımı amacıyla reklam veriyorlar. Kripto paraların çok kazandırdığını duyarak kripto dünyasından haberiniz olmuştur ancak dolandırılma hikayelerini çok duymamış olabilirsiniz. 

Bu yüzden bir projeye yatırım yapmadan önce o proje hakkında araştırma yapmalı ve eleştirel olarak yaklaşmalısınız. Projenin sundukları şeylere değil gerçekleştirebileceği şeylere bakın, kaç kullanıcısı var, neyi çözmeyi amaçlıyor gibi soruları sorarak gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz projelere yatırım yapın.

2. Riskinizi Yönetin

Yatırım yaparken çevrenizden duyduğunuz kripto paralara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz ancak şunu unutmamalısınız ki sizden başka hiç kimse neyi riske ettiğinizi bilemez. Bu yüzden sizin için neyin en iyisi olduğunu ancak siz bilebilirsiniz. 

Yatırım yapmadan önce ne kadar yatırım yapacağınıza dair bir sınır belirleyin ve kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazla yatırım yapmayın.  Kripto para piyasasındaki volatiliteden ötürü kripto paralar riskli yatırım araçlarıdır ve usta yatırımcılar bile para kaybedebilir. Bu nedenle kendi riskinizi, kâr-zarar durumunuzu siz yönetmelisiniz.

3. Portföyünüzü Çeşitlendirin

Tek bir sepetiniz var ve bütün yumurtalarınızı tek bir sepete koydunuz diyelim. Sepet düştüğünde nahoş sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yatırım da böyledir, tek bir birime bütün paranızı yatırırsanız, yatırım yaptığınız birimin fiyatı düştüğünde ama diğerleri yükseldiğinde hem fırsat kaçırmış gibi hissedersiniz hem de hatalı işlemler yapabilirsiniz. Bu sebeple portföyünüzü çeşitlendirerek yatırım riskinizi azaltabilirsiniz.

4. Uzun Vadeli Yatırım Yapmaya Hazır Olun

Herkes gibi Bitcoin’i keşke ilk çıktığında alsaydım diyenlerden olabilirsiniz ancak Bitcoin’in bu günlerdeki fiyatına geleceğini düşünmeyip siz de 2 pizza için 10 bin Bitcoin ödeme yapabilirdiniz. Kripto para piyasasında fiyatlar günden güne değişmekte, bazen fiyatlarda çok hızlı iniş ve çıkışlar yaşanabilmektedir. Bu hızlı fiyat düşüşlerinde genelde yeni yatırımcılar tamamen paralarını kaybedeceklerini düşünüp ani bir kararla yatırım yaptıklarını coini satarlar. 

Ancak Bitcoin’in grafiğine bakarsanız fiyatının 19 bin Amerikan Dolarından 3 bin Amerikan Dolarına kadar düştüğünü, ardından da 64 bin Amerikan Dolarına kadar yükseldiğini görebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki panik alım-satımı yapmadan, eğer güvendiğiniz bir projeye yatırım yaptıysanız uzun süre beklemenin güzel kazanç sağladığını göstermektedir. Yani uzun vadeli kripto yatırımı güvenilir kazan yöntemlerinden biridir.

5. Satın Alma İşlemlerinizi Otomatikleştirin

Kripto para satın alırken anlık olarak satın almak zorunda değilsiniz. Alım-satım emri girdiğiniz takdirde borsalar siz uyurken sizin için kripto paranızı dilediğiniz fiyattan satın alıp-satabilir. Bu da size zaman kazandırmakla birlikte satın almak için en iyi zamanı yakalayacağım diye bütün gün borsayı izleme zahmetinden kurtarır. 

2022‘de yatırım yapılabilecek en iyi 5 kripto 

Yazımızdaki araştırmaları okumak için yeterli vakti olmayanlar için bu 5 kriptoyu listeledik, dilerseniz kendi araştırmanızı yapabilir, dilerseniz de yazının devamını okuyarak bu kripto projeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • AVAX
 • SOLANA
 • CEEK VR
 • NEAR
 • BNB

1. AVAX (Avalanche)

Birçok Türk’ün AVAX’ı CEO’sunun Türk olmasından dolayı bildiği bir kripto olsa da AVAX, aslında Ethereum gibi kripto piyasasında önemli bir yere sahip olan coine rakiptir. Ethereum ağında yapılan işlemlerde işlem ücreti olarak kesilen ödemenin çok yüksek olduğunu duymuşsunuzdur. İşte AVAX’ı Ethereum ile rakip yapan konulardan birisi de bu işlem ücreti. AVAX aynı zamanda işlem hızını odağına alır ve çevre dostudur.

AVAX’a neden yatırım yapmalıyız sorusunun yanıtlarından biri, işlem ücreti olarak ödenen AVAX’lar yakılıyor ve bu yakılma işlemi zaten sınırlı olan coin arzının daha da azalmasını sağlarken fiyatın uzun vadede artmasına katkı sağlıyor. Solana’nın rakibi olarak görülen AVAX, platformunda yeni projelere öncülük etmesinden ötürü ilerleyen zamanlarda Solana’nın koltuğunu kapabilme potansiyeline sahip.

2. SOL (Solana)

Solana’nın dağıtılmış doğası, onu günlük ticaret için ideal kılar. En popüler kripto para birimlerinin maliyetinin bir kısmı karşılığında saniyeler içinde küresel işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Hepsinden iyisi, ağ üzerinde merkezi bir kontrol olmadığından, fiat para birimlerinde olduğu gibi, işlemlerinizi durduracak, engelleyecek veya el koyacak kimse yoktur.

Yetkilendirilmiş bir stake blockchaini olarak, kullanıcılar rekabete göre bazı önemli avantajlar elde ederler. Birincisi, herkes SOL’larını ağa bağlayarak pasif bir gelir elde edebilir. Stake etme protokolleri pazarda popülerlik kazanmaya devam ediyor çünkü yeni kullanıcıların öğrenmesi daha kolay ve ticarete kıyasla daha istikrarlı ödüller sağlıyor.

3. CEEK VR (Ceek)

Platformun kripto para birimi CEEK’tir ve BEP20 uyumlu bir tokendir. Tokenlaştırılmış “dünya içi” etkileşimler, ödüller, oylamalar, yarışmalar, sanal ürünler ve daha fazla dünya içi işleme olanak tanımaktadır.

Token sahipleri; gerçek konserlere, teknoloji sohbetlerine, spor etkinliklerine ve daha fazlasına sanal gerçeklik sayesinde katılabilmektedir. Blok zincirinde doğrulanan sanatçı ve içerik oluşturucuların ödemelerinde kullanılmaktadır. Token, sanatçı ve içerik oluşturucuların hızlı, verimli ve sorunsuz şekilde para kazanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca platform, blok zincirdeki biletlerin ve dijital varlıkların satışlarını izleyip doğrulayabilen içerik oluşturucular için akıllı biletlerin tokenleştirilmesini sağlamaktadır. Bu, bir defterdeki değişmez verilerle içerik oluşturuculara telif hakkı ödemesi sağlamaktadır.

4. NEAR (Near Protocol)

Near, bir geliştirme platformudur ve geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturması için olanak oluşturur. Near tıpkı Bitcoin, Ethereum ve Solana gibi bir Katman-1 koinidir. Katman-1 genel blockchain sistemini çok daha ölçeklenebilir hale getirmek için temel protokolün kendisini geliştiren bir dizi çözümdür.

Near’a listemizde yer verme sebebimiz Near’ın Ethereum gibi birçok blok zincirle çalışmasına olanak sağlayan bir köprü protokolü başlatmış olmaları. Bu protokol, farklı blok zincirler arasında çalışmak isteyen geliştiricilere olanak sağlıyor ve diğer projeler arasında NEAR’ın öne çıkmasına katkıda bulunuyor.

5. BNB (Binance Coin)

Listemizin son coini BNB, dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’in kendi kripto para birimidir. Binance Coinin kullanıcılarına sunduğu en büyük avantaj, eğer Binance borsasını kullanıyorsanız yapacağınız işlemlerin komisyonlarını BNB ile ödeyebilirsiniz, hem de %50 daha ucuz bir şekilde. BNB satın alma işleminden sonra BNB’yi isterseniz bir ödeme aracı olarak da kullanabiliyorsunuz, diyelim ki cüzdanınıza coin yollamak istediniz, Ethereum gibi blockchain ağları yüksek komisyon alırken BNB ile ödeme ücretini çok daha düşük bir miktarla transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca merkeziyetsiz bir blok zincir olan Binance Smart Chain ile hızlı ve düşük miktarda komisyon ödeyerek farklı ağlara ihtiyaç duymadan işleminizi Binance Smart Chain’de gerçekleştirebilirsiniz. 

Son olarak BNB ile Binance’te listelenecek yeni coinleri önceden daha ucuza alma imkanına erişirsiniz, ve eğer NFT ile ilgileniyorsanız Binance’in NFT pazar yerinde BNB’lerinizi kullanarak NFT satın alabilirsiniz. Binance borsası düzenli aralıklarla BNB yakma işlemi gerçekleştirdiği için uzun vadede BNB’nin bu volatil piyasada diğer coinlere kıyasla daha az değer kaybetmesini sağlayarak, BNB’yi en önemli yatırımlardan biri haline getirmektedir.

Güvenilir kripto borsaları

Listedeki coinleri okuyup araştırma yaptıktan sonra bunları nereden satın alabileceğinizi merak etmiş olabilirsiniz, bu yüzden yazımıza kripto para birimlerini satın alabileceğiniz borsalarla devam edelim: 

 • Binance 
 • KuCoin
 • Gate.io
 • FTX
 • Coinbase
 • Huobi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir