Cardano geliştiricisi Peter Oravec, paylaştı ağdaki işlemlerin gerçekten nasıl çalıştığına dair görsel bir sunum ve Ethereum gibi ağlardan neden daha fazla insanı Cardano’ya çekeceğini açıkladı .
Cardano’nun ağdaki işlemleri yürütmek için tamamen farklı bir mekanizma kullandığı yaygın bir bilgidir. Örneğin, Ethereum, her hesabın durumunu ve bakiyelerini kontrol edecek ayrı bir varlığa sahip olmayı gerektiren hesap tabanlı bir model kullanır. İnkar edilemez bir şekilde, Ethereum gibi ağlar tarafından kullanılan model, yüksek TPS ve kolaylık gibi sayısız avantaja sahiptir.

Cardano ise eUTxO adı verilen tamamen farklı bir mekanizma kullanıyor. Hesap tabanlı model ile UTXO arasındaki temel fark, ağın işlemleri işleme şeklidir. UTXO tabanlı blok zincirlerinde tüm işlemler birbirine paralel olarak gerçekleşir. Belirleyicilik, daha düşük işlem ücretleri ve daha az çalıştırma gibi çok çeşitli faydalar sağlar, ancak bu tür ağlarda merkezi olmayan uygulamaların kullanımını daha karmaşık hale getirir. sahip olduğu tüm sorunlara rağmen Bununla birlikte, Cardano’nun , geliştirici, ağın tek bir işlemde çok sayıda çıktıyı sığdırma yeteneği sayesinde daha fazla kullanıcının Cardano’nun modelini kullanmaya başlayacağına inanıyor.

Kaynak : https://u.today

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamakta veya kullanılması amaçlanmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir