Özellikle 2021’deki boğa piyasasının ardından kripto ödemeleri daha popüler hale geldi. Artık dünya çapında doğrudan ve dolaylı entegrasyonlar yoluyla kripto para ödemelerini kabul eden milyonlarca tüccar var. Büyük şirketler bile çoğunluğa atladı.

Bununla birlikte, kripto ödemeleri hala çok erken aşamalarındadır. Kullanıcıların kripto para birimleri kullanarak mal ve hizmetler için ödeme yapamadığı dünya çapında hala çok sayıda yer var. Ancak Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bunun yakında değişmesini bekliyor.

Kripto Yaygınlaşıyor

Yakın tarihli bir röportajda Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto ödemeleri ve bunların ne kadar hızlı büyümesini beklediğiyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Kurucu, Pazar günü başlayan Kore Blockchain Haftası 2022 sırasında bir oturumda konuştu. Çoğunlukla Ethereum’a odaklanan Buterin, kripto ödemelerinin ana akım haline geleceğini ve bunun nedeninin aslında Ethereum Birleşmesi olduğunu paylaştı.

Birleştirmenin Eylül ayında gerçekleşmesi bekleniyor ve Ethereum ağını daha hızlı ve daha ucuz hale getirmesi bekleniyor. Kurucu, birleştirme tamamlandıktan sonra ağ yükseltmesinin Ethereum ücretlerini 1 dolara kadar düşürmesini bekliyor. Buterin’e göre bu, “kriptonun verimliliği ve erişilebilirliğinde iyileştirmeler yapılarak” sağlanacak.

Ethereum geliştiricileri, Birleştirme ile ilgili çabalarıyla yaklaşık iki yıldır sıkı çalışıyor. Buterin konuşmasında bunu da vurgulayarak, toplamaların ağı daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için yapılan geliştirmelerin bir parçası olduğuna işaret etti.

Herkes İçin Daha İyisini Yapmak

Vitalik Buterin’in konuşması sırasında vurguladığı ücret yapısı, toplam ana akım kripto ödemesinin benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biri oldu. Şimdi, daha büyük işlemler söz konusu olduğunda, 20 dolarlık bir ücret önemsiz görünebilir. Ancak sorun, günlük alışverişler gibi daha küçük ödemeler için ETH gibi bir coin kullanılması gerektiğinde ortaya çıkıyor.

Buterin, bu tür işlemlerin düşük gelirli ülkelerde yaşayan insanlar için erişilebilir olmadığına dikkat çekti. Kurucu, “Dünyadaki birçok insan, uluslararası ödemeler için zaten sessizce kripto kullanıyor” dedi. “Düşük gelirli ülkeler için, dijital teknolojinin faydaları olan verimlilik ve güvenlik gibi kripto ödemeleri için birçok fırsat önümüzde duruyor.” Yalnızca bu nedenle, sentlere giden daha ucuz işlem ücretlerine yer açmak için ağın yeniden yapılandırılması sağlanmalıdır. 

Buterin, toplamalar uygulandıktan sonra işlem ücretlerinin 0-25 sente düşmesini bekliyor. Ancak ileriye dönük olarak, kurucu, ağın daha fazla iyileştirme ile 5 sente ve daha düşük bir seviyeye ulaşabileceğine inanıyor.

Kaynak:bitcoinist.com https://bitcoinist.com/heres-why-vitalik-buterin-believes-crypto-payments-will-become-mainstream/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir