Slope Finance, binlerce kullanıcıyı etkileyen Solana istismarının kaynağı gibi görünüyor. Cüzdan sahiplerine, Slope ithal cüzdanlarından derhal para taşımaları tavsiye edilir.

İlk olarak Çarşamba sabahının erken saatlerinde CryptoSlate tarafından bildirildiği üzere, önemli bir istismar binlerce kripto cüzdanının fonlarının boşaltılmasına neden oldu. Olay devam ederken ilk rapor yayınlandı; bununla birlikte, bir takip makalesi , Slope FInance ile bağlantı hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkardı.

Sonunda istismarın kaynağına ilişkin bilgiler gün ışığına çıkıyor. Slope Çarşamba akşamı bir bildiri yayınladı ve tüm cüzdan sahiplerine Slope’a aktarılan cüzdanlardaki tüm fonları taşımalarını tavsiye etti. Uyarı, “Slope’ta sahip olduğunuz bu yeni cüzdanda aynı tohum ifadesini kullanmanızı önermediğini” belirtmek için tavsiye üzerine genişletildi.

Pek çok kullanıcının fonlar tükendiğinde kullandığı bir başka Solana cüzdanı olan Phantom, “Slope Finance’e ve Slope Finance’ten hesap içe aktarmayla ilgili komplikasyonları” belirten bir açıklama yaptı.

Solana Vakfı tarafından işletilen Solana Status Twitter hesabı da Slope mobil cüzdanı ile olan ilişkiyi doğrulayan bir bildiri yayınladı.

Twitter ileti dizisinde Solana Vakfı, “özel anahtar bilgilerinin yanlışlıkla bir uygulama izleme hizmetine iletildiğini” açıkladı.

Trajik bir hikayedeki gümüş astar, sorunun bir blok zinciri veya tohum oluşturma sorunu gibi görünmemesidir . Solana blok zincirinin kriptografik kanıtlarındaki bir kusur, tüm kripto ekosistemi üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte, bu artık kartlarda görünmüyor ve Solana Vakfı, “Solana protokolünün veya kriptografisinin tehlikeye atıldığına dair hiçbir kanıt olmadığını” doğruladı.

Moon Rank NFT günlüklerinin bir ekran görüntüsünde Foobar, bir Slope API çağrısına özel anahtarların ve anımsatıcı ifadelerin olası dahil edilmesini vurguladı. POST isteği SSL şifrelemesi üzerinden gönderilmiş gibi görünse de, bir çekirdek cümlenin dahil edilmiş olması rahatsız edicidir. Muhtemel bir neden, kötü niyetli bir aktörün hassas bilgileri çalmak için iki taraf arasındaki iletişimi dinleyebileceği bir ortadaki adam saldırısı olabilirdi.

Biraz endişe verici bir şekilde, kullanıcılar hala “hayatlarında Slope kullanmadıklarını” beyan ediyorlar, ancak cüzdanları hala tükendi. Kullanıcılar ayrıca Trust Wallet hesaplarının parasının çekildiğini bildirdi, ancak bu hesaplar sınırlıdır.

İstismardan kaybedilen toplam değer henüz bilinmiyor, ancak cüzdan olarak 580 milyon dolar kadar yüksek rakamlar bildirildi ”, SolScan’de 570 milyon dolarlık bir bakiyeyle istismara dahil olarak işaretlendi. Bununla birlikte, bu fonların çoğu, CoinMarketCap veya CoinGecko’da izlenmeyen EXIST tokeninden geliyor, bu nedenle kullanılan likit miktarın 10 milyon dolardan az olması muhtemel.

Binance kurucusu ve CEO’su CZ, şimdi Slope Finance’de cüzdan kullanan tüm kullanıcılara, “özel anahtar veya tohum cümlesi” kelimelerini anlamıyorsanız, yeni bir cüzdana veya Binance’e para taşımasını tavsiye etti.

Kaynak:cryptoslate.com

Solana exploit related to imported Slope Finance wallets, private keys revealed

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir