Kolombiyalı liderler, Ripple Ledger’ı kullanarak gayrimenkul işlemlerini daha adil hale getirebilirler.

Kolombiya hükümeti, onlarca yıllık silahlı çatışmalara yol açan haksız arazi dağıtım çabalarını düzeltme planının bir parçası olarak, kripto para birimi XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple Labs ile blok zincirine arazi tapuları koymak için bir ortaklık başlattı.

Blok zinciri geliştirme şirketi Peersyst Technology ve Ripple tarafından inşa edilen proje, mülkiyet başlıklarını kalıcı olarak Ripple’s Ledger – halka açık blok zincirinde saklayacak ve doğrulayacaktır. 

Ripple Labs ve Peersyst Technology, Decrypt’e verdiği demeçte, bu bürokrasinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak ve umarım arazi dağıtımını daha eşit hale getirecektir . 

Kolombiya hükümeti neden bunu yapmak istesin ki? Çünkü Güney Amerika ülkesindeki toprak mülkiyeti, dünyanın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

1964’ten 2016 barış anlaşmasına kadar batı yarımkürede en uzun süredir devam eden savaş olan Kolombiya’nın iç savaşı, solcu gerilla gruplarının devlete karşı silah almasıyla toprağın eşitsiz dağılımına dayanıyordu.

Peersyst Technology CEO’su Ferran Prat Decrypt’e “Kolombiya’da toprak her şeydir” dedi. Bu, FARC gibi silahlı grupların hükümetle savaş başlatmasına neden oldu” dedi. 

“Mesele şu ki, Kolombiya’da arazi önemlidir, bu nedenle arazinin haksız yere alınmamasını sağlayan bir sisteme ihtiyaç vardır” diye ekledi. “Bilgileri değiştirilemeyen veya değiştirilemeyen bir halka açık blok zincirine koymak yardımcı olacaktır.”

Ripple Labs, Kolombiya’daki birçok arazi sahibinin, yaşadıkları parseller üzerinde mülkiyeti belgeleyen belgelere sahip olmadığını da sözlerine ekledi. Proje, 100.000’den fazla arazi kararının onaylanmasıyla başlayacak.

Ripple Labs’ın kıdemli danışmanı Antony Welfare, “Genel blok zinciri ile, işlem bir kez kaydedildikten sonra asla silinemez” diye ekledi. “En önemli kısım bu. Hükümet sistemi havaya uçarsa, dünya çapında farklı düğümlerde tutulduğu için arazi sahibi hala bir blok zincirinde olacak.”

Ripple, Ethereum ile rekabet etmeye çalışan bir blok zinciridir. Başlangıçta bankaların ve diğer finans kurumlarının parayı hızlı ve ücretsiz olarak taşımasına yardımcı olmak için başlatıldı ( çok çevreci olsa da ) – ve hala bunu yapıyor – ancak geliştiriciler, uygulamaları oluşturmak için defterini kullanıyor. 

Blok zincirinin arkasındaki şirket Ripple Labs tartışmalı : 2020’de SEC , 2013’ten bu yana kayıt dışı menkul kıymet tekliflerinde bu miktarı artırdığını iddia ederek 1.3 milyar dolarlık bir dava açtı. Dava halen devam ediyor .

Kaynak:decrypt.co

https://decrypt.co/106404/ripple-labs-helping-colombian-government-put-land-deeds-on-blockchain

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir