Kripto para piyasası, 2022 yılında en zor zamanlardan bazılarıyla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, piyasa genel olarak toparlanma belirtileri gösteriyor.

Genel ralli beklenenden çok daha yavaş olmasına rağmen, özellikle Bitcoin [BTC] toparlanıyor. Aynısı , en son CoinShares raporunda da vurgulandı .

Çok nadir görülen bir manzara değil

19 Temmuz tarihli Dijital Varlık Fonu Akışları Haftalık raporu , devam eden kripto piyasasıyla ilgili farklı anlatılara değindi. Bir şey net : ‘Kısa bitcoin’e girişler devam ediyor ancak Ekim 2020’den bu yana en düşük hacimler.’

Geçen hafta dijital varlık yatırım ürünleri yalnızca 12 milyon dolarlık bir giriş gördü. Ne yazık ki, bu, yetersiz girişlerin art arda üçüncü haftasına işaret etti.

Burada, kısa vadeli yatırım ürünleri en fazla faaliyeti 15 milyon $ olarak gördü. Ancak uzun vadeli yatırım ürünlerinde çıkışlar yaşandı. Bu, aşağıda verilen tabloda ayrıca gösterilmiştir.

Long-Bitcoin’de toplam 2,6 milyon $’lık çıkış görülürken, yönetim altındaki toplam varlıklar (AuM) Haziran sonundan bu yana %11.4’ten 17.8 milyar $’a yükseldi.

İlginç bir şekilde, yatırımcılar hala geçen hafta 15 milyon $’ı bulan girişler ile açık Bitcoin pozisyonlarına eklemeler yapıyor ve girişleri toplam 88 milyon $’lık (AuM’nin %61’i) dört haftalık rekor bir koşuya getiriyor.

Bu, önemli ama korkunç bir senaryoya ışık tutuyor. Yeni yatırımcılar fiyatların daha fazla aşağı yönlü olmasını beklerken, şu anda yatırım yapanlar kripto fiyatlarının dibe yakın olduğuna inanarak pozisyonlarını satmıyorlar.

‘Alt’ senaryo

Altcoinler de benzer bir tablo çizdi. En büyük alt birim olan Ethereum [ETH] , toplam 2,5 milyon dolarlık küçük çıkışlar gördü ve üç haftalık bir giriş akışını sona erdirdi.

Bununla birlikte, aylık akışlar 6,6 milyon dolarda pozitif kalmaya devam ediyor.

Solana [SOL] ve XRP dışında diğer altcoinler , sırasıyla 500.000 dolar ve 300.000 dolarlık girişlerle çok az hareket gördü . Öte yandan, çok varlıklı ürünler, girişlerde 5,5 milyon dolar ile diğerlerinin üzerine çıktı. Bu bağlamda, CoinShares raporunda şunlar kaydedildi:

“Akışlar açısından bu ayı piyasasının gözdesi olan çok varlıklı yatırım ürünleri, 2 milyon ABD doları tutarında giriş gördü ve bugüne kadarki girişleri diğer tüm varlıkların çok üzerinde, 219 milyon ABD dolarına çıkardı.”

Genel olarak, yatırım ürünü hacimleri çok düşük kaldı ve yıllık ortalama 2,4 milyar $’a kıyasla, hafta boyunca toplam 1 milyar $’a ulaştı. Bununla birlikte, ‘yaz durgunluklarının’ burada olduğunu söylemek güvenli olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir