MetaMask kurucu ortakları, Celsius ve Voyager’ı şeffaf bir şekilde çalışmadıkları ve ürünlerini DeFi olarak yanlış etiketledikleri için eleştiriyor.

MetaMask kurucu ortakları Aaron Davis ve Dan Finlay, Vice ile yaptığı röportajda, diğer konuların yanı sıra, gerileme ve kriptoya girmenin tehlikeleri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Davis, dolandırıcılıkların, Ponzi şemalarının ve hack’lerin çoğalması hakkında yorum yaparken, kripto satın almanın kumar gibi olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, kripto para biriminin mevcut durumunun henüz “finansın geleceği” olmadığını gösterdiğini ve kriptoya girmeyi destekleyenlerin “son derece tehlikeli davranışları” teşvik ettiğini söyledi.

Kripto para yatırımcıları, son zamanlardaki piyasa gerilemesi karşısında alçaldılar ve dijital varlıklara yatırım yapma risklerini eve getirdiler. Dahası, belirli CeFi platformlarında kurnazlıkların kurbanı olanlar.

CeFi, DeFi değil

CeFi, DeFi’ye benzer kazanımlar elde ederek, ancak kullanımı kolay olmanın ve müşteri desteğine sahip olmanın avantajlarıyla satıldı.

Ancak Celsius ve Voyager kullanıcıları için bu güvenlik yanılsaması, son zamanlarda her iki firma da gerilemeyle başa çıkmak için mücadele ederken – sonuçta iflas başvurusunda bulundu ve kullanıcıları belirsizlik içinde bıraktı.

Bununla ilgili yorum yapan Finlay, Finlay’e göre yönetim ekiplerini, birincil bir kripto para birimi çadırı olan şeffaflık altında hareket etmedikleri için eleştirdi.

Bu platformların birçoğunun kendilerini DeFi olarak adlandırdığını, ancak aslında kullanıcıların fonlarıyla yüksek riskli stratejiler kullanarak “gölge bankalar olarak faaliyet gösterdiğini” de sözlerine ekledi. Finlay, bunun şeffaf bir şekilde çalışmadığını söyledi.

“Bu son turda meydana gelen çöküşlerin çoğu, kendilerini DeFi olarak markalaştıran, ancak daha sonra aslında devasa kaldıraçlı gölge bankalar olarak işleyen şeylerdi.”

MetaMask kötü aktörlere nasıl karşı çıkıyor?

Finlay, kriptoyu daha güvenli hale getirme konusunda MetaMask’in kötü oyuncuları durdurmak için yapabileceklerinin sınırlı olduğunu ve insanların blockchain Ponzi şemaları yapmasını engellemek için güçsüz olduğunu söyledi.

MetaMask gibi kripto cüzdanlar çeşitli protokollere bağlanmak üzere tasarlandığından Finlay, tüm alanı kontrol edip dolandırıcıları sınır dışı edebileceğinin bir yanlış anlama olduğunu söyledi.

“Tanım gereği, her şeyi birleşik bir yaya sarmamız ve onu bir yönde zorlamamız imkansız.”

Bu, şirketin harekete geçmediği anlamına gelmez. Çift, cüzdan deneyimini daha “uzlaşıya dayalı” hale getirmekten ve “itibarsız şeylerin güvenilirlik kazanmasını zorlaştırmaktan” bahsetti. Bununla birlikte, ortak kurucular, havadan bırakılan jetonları otomatik olarak algılamamak (ve göstermemek) dışında, bunun pratik yönlerini genişletmediler.

Yaygın bir airdrop token dolandırıcılığı, önemli bir USD değerinde airdrop token ile ilgi yaratıyor. Kullanıcı, “ücretsiz jetonları” tasfiye edemeyeceğini anladığında, jetonları bozdurma kisvesi altında kullanıcıyı kurtarma ifadesini girmeye ikna etmeye çalışan bir kimlik avı sitesine yönlendirilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir