NFT çılgınlığının sebebi belli oldu…

Uzun zamandır internet dünyasını kasıp kavuran NFT (Nitelikli Fikrî Tapu) çılgınlığı gün geçtikçe artıyor. Çok büyük ücretler karşılığında alınıp satılan bu parçaların insanlar tarafından neden bu kadar çok talep gördüğü araştırıldı ve nedeni herkesi şaşırttı…

Uzun zamandır popülerliği artan NFT çılgınlığı internet dünyasını kasıp kavuruyor. İnsanlar büyük ücretler ödeyerek kendilerine ait olacak parçalar satın alıyor.

NFT’ler takas edilemez ya da kendi başlarına alınıp satılamazlar. Yalnızca kendi satış platformunda alınıp satılabilen bu parçalar tamamen kişiye özel ve ait oluyor.

Daha önce Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweeti NFT olarak satışa çıkarılmış ve İran doğumlu bir iş insanı tarafından 2,9 milyon dolara satın alınmıştı.

Daha sonra iş insanının 48 milyon dolara satışa çıkardığı bu NFT’ye yalnızca 280 dolar teklif gelmesi herkesi şok etmişti

NFT’lerin bu şekilde alınıp satılması merak konusu olurken DEXterlab tarafından yapılan bir anket bunun sebebini açığa çıkar

Yatırım yapıyorlar!

10 haziranda gerçekleşen anketin bulgularına göre NFT alıcılarının büyük kısmı para kazanmak amacıyla bu parçaları satın alıyor.
10 Haziran’da yayınlanan ve gerçekleştirilen yeni bir anketin bulgularına göre, ankete katılan 1.318 kişinin %64,3’ü NFT satın almalarının başlıca nedeninin ‘para kazanmak’ olduğunu söyledi.

1.318 katılımcının olduğu anket bulgularına göre insanların %64,3’ü aldıkları fiyatın üzerine satabileceklerini düşünüyor.

NFT kullanıcılarının bir diğer sebebi ise bu topluluğa katılmak ve daha esnek olmak. Katılımcıların %14,7’si topluluğa katılmak istediği için NFT satın alıyor

Anket sonuçlarına göre %12,4’lük kısım dijital sanat koleksiyonculuğu yaparken %8,6’si ise oyun ve dijital araçlara erişim sağlamak için bu parçaları alıyor.

NFT’ler ilgi ve talebe göre benzersiz nitelik ve değişkenlik derecesinde nadirlik tarafından yönlendirilmelidir.

Kar etmek ya da yatırım yapmak isteyen kullanıcıların bu ilgi ve talep ilişkisini iyi anlayıp dijital varlıkların değerini bilmeli ve sağlam seçimler yapmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir