Kaynak: AdobeStock / Hafiez Razali

Fungible olmayan token ( NFT ) piyasası, dijital alanda para kazanmakla ilgilenen insanlar arasında eşit hayranlık ve tartışma yarattı. Muhtemelen bu pazarda satılan en tuhaf ürünlerden biri NFT gizemli kutulardır.

NFT gizemli kutularının ne olduğunu ve yatırım getirisi elde etmek isteyen bir NFT koleksiyoncusu tarafından satın alınmaya değer olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin. 

NFT gizemli kutuları nelerdir?

NFT gizemli kutuları, rastgele fakat bilinmeyen bir NFT veya belirli bir NFT koleksiyonundan farklı nadirlik seviyelerine sahip NFT setleri içerir. 

Koleksiyoncular, NFT gizemli kutularını bulabilir ve OpenSea gibi pazarlarda belirli nadir NFT’leri puanlamada şanslarını deneyebilir . 

Nadir oldukları göz önüne alındığında, koleksiyoncular gizemli kutularını açmadan saklamayı ve kutuyu hiç açmadan istekli bir alıcıya kâr için satmayı seçebilirler. 

NFT gizemli kutularının değeri, her alıcının satın aldıkları kutuyu açtıklarında ne elde edeceklerine dair beklentisinde yatmaktadır. Macera duygusu bazı kutulara iyi bir şekilde bulaşabilse de, gerçekçi bir şekilde, tüm NFT gizemli kutularına yayılmaz. Bir gizemli kutudan diğerine değerdeki varyansın nedeni budur.

NFT gizemli kutularının cazibesi

NFT gizemli kutuların cazibesi, koleksiyonerlerin ne alacaklarını bilmemelerinden geliyor. 

Koleksiyonerler kutularını açmadan satabilir veya içinde bulunan bireysel NFT’lerin tüm gizemli kutudan daha değerli olup olmadığını görmek için açmayı seçebilirler. 

Gizemli kutuların etrafındaki vızıltı, 2021’de NFT pazar patlaması sırasında ortaya çıktı. Çeşitli şirketler şimdi potansiyel müşterilere, ortaya çıkacak sürprizleri veya gizemleri tahmin ederken meraklarını çekmek için gizemli kutular veriyor. 

Örneğin, Vogue Singapur , NFT platformu Brytehall ve NFKings Productions ile dünya çapında on şehirden gün doğumlarını gösteren sanat eserleriyle NFT gizemli kutularını yayınlamak için  ortaklık kurdu .

Sürprizin öznel olduğu göz önüne alındığında, alıcılar, özellikle de değerli NFT’ler elde edecek kadar şanslı değillerse, satın aldıklarını ortaya çıkardıktan sonra satın alımlarına olan ilgilerini hızla kaybedebilirler. Bu, bazı gizemli kutuların ilk satıştan sonra değer kaybetmesine yol açar. 

NFT gizemli kutuları nerede bulunur?

NFT gizemli kutuları, Opensea, SuperRare , Rarible ve Binance NFT gibi önde gelen sayısız NFT pazaryerlerinde satışa sunulmuştur.

Gizemli bir kutu satın almak için , NFT’leri ve seçtiğiniz NFT’lerin gizemli kutularının üzerinde çalıştığı blok zinciri ağını destekleyen bir kripto cüzdanı kurmalısınız. Bu cüzdanlardan bazıları , MetaMask veya Trust Wallet’ı içerir . İşlem ücretlerini ve gizemli kutunun maliyetini karşılamak için zincirin yerel jetonlarına da ihtiyacınız olacak. 

Örneğin, Binance NFT’de BNB Chain üzerinde çalışan bir gizemli kutu satın almayı planlıyorsanız, gizemli kutu için ödeme yapmak için BNB Chain’i destekleyen bir cüzdana ve cüzdanınızdaki BNB parasına ihtiyacınız olacaktır . 

NFT gizemli kutuları satın alırken nasıl güvende kalınır?

NFT’ler (ve NFT gizemli kutuları) satın almak, Amazon’da bir kitap satın almak kadar basit değildir . 

Tutarsız tokenlerinizi saklamaya tabi olmayan bir cüzdan kullanarak yönetmenin kendi kendine egemen doğası nedeniyle, NFT’lerinizi kaybetmemek için cüzdanınızın özel anahtarlarını yeterince yönettiğinizden ve temel siber güvenlik uygulamalarına bağlı kaldığınızdan emin olmanız gerekir. bir hack veya operasyonel bir hata. 

Her şeyden önce, kimlik avı riskinden kaçınmak için meşru cüzdan servis sağlayıcılarına ve NFT platformlarına bağlı kalmalısınız. Yatırım yapmadan önce iletişim adreslerini doğruladığınızdan ve NFT’nin resmi web sitesini, yol haritasını, iletişim kanallarını ve incelemelerini araştırmaya zaman ayırdığınızdan emin olun. 

İkinci olarak, sahte müşterilerden veya teknik destekten gelen mesajlar, sahte eşantiyonlar ve sahte NFT’ler gibi yaygın dolandırıcılıklara dikkat etmeniz gerekir . Satıcının ve NFT’nin Discord gibi platformlarda veya diğer sosyal medya profillerinde benzersiz bilgilerini doğrulamak için platformlar arası kontroller yapın . Kimlik avını önlemek için her zaman resmi bağlantıları kullanın. 

Üçüncüsü, pompalama ve boşaltma planları dijital varlık yatırım alanında yeni değildir ve NFT pazarında da yaygındır. Bir kişi veya grup, talebi artırmak için agresif bir şekilde bir NFT koleksiyonu satın alırsa, fiyat artışlarına düşmeyin. Kendi açgözlülüğünüze dikkat edin, yoksa bir dolandırıcı, onu “bir sonraki büyük şeyi” kaçırma korkunuzu (FOMO) kullanmak için kullanabilir. 

Son olarak, tohum ifadelerinizi güvenli bir şekilde saklayın, doğrulanmış cüzdan hizmetlerini kullanın ve NFT’lerinizi veya kriptolarınızı dolandırıcılara kaptırmamak için bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara körü körüne tıklamaktan kaçının. 

NFT gizemli kutuları buna değer mi?

NFT’ler 2021’de inanılmaz bir patlama yaşarken, pikselli figürler veya işlem görmemeleri gereken seviyelere ateş eden maymun resimleri içeren NFT’lerin fiyatlarıyla birlikte, mevcut ayı piyasası, değerlemeleri biraz daha makul görünen seviyelere geri getirdi. . 

Bu nedenle, çok nadir bir NFT ile büyük puanlar elde etme umuduyla bir yatırım olarak NFT gizemli kutularını satın almak, kripto pazarlarında sermaye dağıtmanın en akıllı yolu olmayabilir. Özellikle yatırımcıların – özellikle yeni kripto yatırımcıları ve NFT koleksiyoncularının – hala yaralarını sarmaya devam ettiği mevcut piyasa koşullarında. 

Geleneksel sanat koleksiyonculuğuna benzer şekilde, NFT’lerle ve özellikle de gizemli NFT’lerle uğraşırken beklentilerinizi yönetebilmelisiniz, çünkü piyasa bir NFT’nin değerini belirler ve sonuç olarak NFT’ler kadar nadir ve değerli olmayan NFT’ler elde edebilirsiniz. sen seversin. 

Hala devam etmek ve şansınızı bir NFT gizemli kutusuyla denemek istiyorsanız, kimse sizi durduramaz. Ancak, bir zamanlar binlerce dolar değerinde olan NFT’lerin çoğu artık alıcı bulamadığından, kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını harcamadığınızdan emin olun.

haber kaynağı: cryptonews.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir