Bilinen ilk adı Matic Network olan Polygon (MATIC), ölçeklenebilme sorununa odaklanan Ethereum (ETH) tabanlı önemli bir platformdur. Polygon (MATIC), blok zinciri ağında katman oluşturarak ölçeklenebilme sorununu çözmeyi hedeflemektedir. Polygon (MATIC)’un öne çıkan en önemli özelliği, blok zinciri ağında bulunan katmanları güncellemek yerine ikinci bir katman oluşturarak ilerlemesidir. Polygon (MATIC), genel bir açıklama ile Ethereum (ETH) için oluşturulan Layer-2 çözümü olarak açıklanabilmektedir.

Özerk bir kullanım vadeden Polygon (MATIC), blok zincirindeki işlem karmaşasını gidermeye yönelik iyileştirme çalışmalarıyla öne çıkmaktadır. Çıkış nedenlerinden biri işlem karmaşasına son vermek olan bu platform, aynı zamanda Merkeziyetsiz Finans (DeFi) uygulamalarını ve Blockchain ekosistemini de kolaylaştırmaktadır. Bu kolaylaştırma söylemi daha açıklayıcı bir ifadeyle, etkileşim oranını kolaylaştırmaya yöneliktir. Tüm bu geliştirmelerin yanı sıra Polygon (MATIC), Proof-of-Stake Commit Chain (İş Kanıtı Taahhüt Zinciri) mekanizmasını ve Plasma çözüm yöntemlerini kullanmaktadır.

Plasma: Ethereum (ETH) ağında ölçeklendirme yapabilen etkili bir sistemdir.

Polygon (MATIC) Nasıl Ortaya Çıktı?

Polygon (MATIC), Jayant Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından 2017 yılının Ekim ayında kuruldu. İlk adı Matic Network olan Polygon (MATIC)’in kurucu ekibine daha sonradan Sırp Mühendis Mihalio Bjelic katıldı. Platformun hayata geçiş dönemi 2019 olarak kayıtlara geçti. Matic Network, 2019 yılının Şubat ayında adını Polygon (MATIC) adıyla değiştirdi.

Polygon (MATIC) Nasıl Kullanılır?

Polygon (MATIC), Ethereum (ETH) blok zincirinde bulunan ağları çoklu zincir sistemine dönüştürmektedir. Kullandığı altyapı Ethereum (ETH) olduğu için genellikle Ethereum (ETH)’un olumlu gelişmelerinden faydalanmaktadır. Polygon (MATIC), Ethereum altyapısı sebebiyle daha güvenli bir işleyiş sunmaktadır. Tüm avantajlarının yanı sıra Polygon (MATIC) platformu, güçlü altyapı desteğiyle de öne çıkmaktadır.

Polygon (MATIC) Avantajları Nelerdir?

Günümüzün en ileri teknolojisine sahip olan Merkeziyetsiz uygulamalar her ne kadar kusursuz bir yapıya sahipmiş gibi görünse de, kullanıcı odaklı ölçeklendirme sistemleri konusunda yeterli seviyeye sahip değildir. Kullanıcı taleplerine göre şekillenen bu yapı, ne yazık ki ölçeklendirme konusunda başarısız işlemler gerçekleştirebilmektedir. Polygon (MATIC)’un en önemli avantajı ise tam olarak burada açığa çıkmaktadır. Polygon (MATIC), ölçeklenebilme sorunu çözen ve aynı zamanda işlemleri hızlandıran ilk yapılandırmalardan biridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir