Polygon’un İşletme Başkanı Antoni Martin, Polygon’un gelişmiş gizliliğe sahip yeni ölçeklenebilirlik çözümü Nightfall’ı tanıttı.

Polygon’un Girişim Başkanı Antoni Martin, 2022 EY Küresel Blok Zinciri Zirvesi’nde açılış konuşmasını yaptı ve şirketin Ethereum blok zincirini kullanmak isteyen şirketler için gizlilik sunan yeni sıfır bilgi kanıtı (ZKP) çözümü olan Polygon Nightfall’ı tanıttı.

Martin’in konuşmasına göre, Polygon Nightfall, Ethereum temel katmanlarından sekiz kat daha hızlı sonuçlar üretiyor, özel olmayan ERC20’leri altı kat daha ucuza aktarıyor ve tamamen halka açık.

Nightfall, Polygon’un dört ölçeklenebilirlik çözümünden biridir. Diğer üçü, Polygon Hermez, Polygon Miden ve Polygon Zero farklı güçlere sahiptir. Polygon Nightfall, gelişmiş gizliliğe sahip tek çözüm olarak kendini farklılaştırıyor.

Sıfır bilgiyi iyimser toplamalarla birleştirme

Polygon Nightfall, gizliliği koruyan ZKP’leri ve iyimser toplamaları birleştirir. İşlem ücretlerini azaltmak için iyimser toplamalar kullanır ve gizlilik sağlamak için ZKP’leri kullanır.

Gizliliği koruyan toplamalar, geri kalanını gizli tutarken yalnızca işlemin saatini ve tarihini açıklar. Öte yandan, iyimser toplamalar, tüm işlemlerin geçerli olduğunu varsayar, ancak yine de doğrulayıcıların yanlış olduğunu düşündükleri bir işleme karşı çıkmasına izin verir.

Martin sunumu sırasında Nightfall’ın tedarik zinciri yönetimi, özel NFT pazarlarının işlemleri ve blok zinciri karıştırıcıları gibi ticari operasyonlarda kullanılabileceğini söyledi.

EY ve Çokgen

Ernst & Young (EY), müşterilerinin Ethereum’u özel olarak kullanmasını sağlamak için 2019’da Nightfall üzerinde çalışmaya başladı. Ancak, şirket Eylül 2021’de Ethereum’un yüksek gaz ücretleriyle mücadele etmek zorunda kaldığında proje durduruldu. EY, özel işlemlerin maliyetlerini azaltmak için Polygon ile ortaklık kurdu.

EY’nin iki blockchain hizmeti, EY OpsChain ve EY Blockchain Analyzer, Polygon Nightfall’a zaten bağlı.

Polygon’un Kurucu Ortağı Sandeep Nailwal bu ortaklık hakkında yorum yaptı ve şunları söyledi:

“EY’nin halka açık Ethereum ekosistemine ve açık standartlara olan bağlılığı, gelişen ortak yaklaşımlarda büyük bir itici güçtü. Başka hiçbir kuruluş ekosisteme ve açık sistemlere aynı ölçekte bağlılık göstermedi veya EY kuruluşunun sahip olduğu teknoloji derinliğini bu alana getirmedi.”

Duyuruya göre ikili, ekosistemlerini büyütmek için gizliliğe öncelik veren kurumsal dostu çözümler üzerinde yenilik yapmaya devam edecek.

ZKP’ler bir sonraki büyük şey mi?

Mina Vakfı’ndan bir rapor, ZKP’lerin son zamanlarda kripto alanında önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.

Ankete göre, gelişmiş gizlilik ve ölçeklenebilirlik, ZKP’leri çekici kılan iki ana şeydir. Neredeyse tüm katılımcılar (%90.1), uygulanan bir ZKP çözümüne sahip kripto para birimlerini daha çekici bulduklarını söyledi. Ayrıca, %52.1’i, entegre ZKP’lere sahip bir dApp kullanma olasılıklarının daha yüksek olacağını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir