Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş her gün büyüyor. Savaş yanlısı gruplar şimdi de savaşı desteklemek adına kripto yardımı toplamaya başladılar.

Rusya yanlısı gruplar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını desteklemek için 2 milyon dolarlık kripto para topladı. Rusya ve Ukrayna, iki ülke arasındaki savaş devam ederken bir kripto fonu oluştu. 29 Temmuz’da yayınlanan yeni bir rapor, çeşitli Rusya yanlısı gönüllü grupların, ülkenin Ukrayna’ya karşı savaşını desteklemek için çeşitli bağışçılardan 2,2 milyon dolarlık kripto para topladığını belirtiyor.

Raporda bağışların analizi, fonların 1.45 milyon dolarının Bitcoin, 900.000 doların Ethereum’da olduğunu ve geri kalanın Dogecoin, Litecoin ve Tether’de değişen oranlarda paylaşıldığını ortaya koydu. Böylece rapor, Bitcoin ve Ethereum’daki bağışların en yüksek olduğunu gösteriyor.

Ekip İçinde Büyükler Var

En iyi gruplardan birkaçı fonların çoğunu aldı. Bu gruplardan birinden bir hesap, 1 milyon dolardan fazla kripto para bağışında bulundu. Grubun sosyal medya gönderilerinin blok zinciri analiz çalışması, bu fonların çoğunu paramiliter grupları donatmak için kullandıklarını gösterdi.

Raporda ayrıca, bu paramiliter grupların yaklaşık yüzde 50’sinin, özellikle Luhansk ve Donetsk’tekiler olmak üzere, kamudan fon talepleri olduğu belirtildi. Bunlar, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) onayı altındaki bölgeler.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk aşamalarında IMF, Birleşmiş Milletler ve dünyanın bazı önde gelen ekonomileri Rusya’ya çeşitli şekillerde yaptırım uyguladı. Ancak ABD Senatörü Elizabeth Warren, Rusya’nın bu yaptırımlardan kaçmak için kripto paraları kullanabileceğine dair korkularını dile getirdi.Birkaç diğer senatör de onunla aynı fikirdeydi. Bu nedenle, rapor Senatör Warren’ın korkularını doğruladı. Rusya yanlısı gruplar, kripto fon arama planına Project Terracon adını verdi. Bu fon bağışları, Rusya’nın çeşitli istasyonlardaki milis gruplarını desteklemeyi amaçlıyor.

Project Terricon’un bir web sitesi var ve web sitesinin bir kısmındaki içerik açıkça Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için sanal para birimlerinde bağış aldığını belirtiyor. Senatör Warren korkularını dile getirdiğinde, Jomy Levin gibi birçok kripto oyuncusu, kriptolarla yaptırımlardan kaçmanın neredeyse imkansız olduğunu savundu.

Bunun nedeni, halka açık blok zincir ağları aracılığıyla büyük miktarda bağışı, özellikle de 1 milyar doları aşan bağışları izlemenin kolay olmasıydı. Ancak analitik şirketinin yeni raporu, küçük bağışların mümkün olduğunu ve kolayca takip edilemeyebileceğini kanıtlıyor. Ayrıca, yaptırım uygulanan birçok devlet bu küçük kripto bağışlarını görmezden gelmezdi gibi görünüyor.

Haber Kaynağı: COINTURK https://coin-turk.com/ruslar-cildirmis-olmali-kripto-bagisi-topluyorlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir