ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ), XRP sahiplerine verilen amici curiae statüsünü iptal etmek için kartlarını oynadı . Buna karşı farklı başvurular, söz konusu anlatıyı tasvir etti. Bununla birlikte, Davalı, birkaç kez Davacı’nın başvurularına karşı durmak için acımasızca geri geldi.

Yakala yakalayabilirsen

Avukat John Deaton , Mart 2021’de davaya müdahale etmek için bir dilekçe sunarak bir grup XRP sahibine liderlik etti. Girişimleri geçen Ekim ayında mahkeme tarafından reddedilmesine rağmen, amici statüsü elde etmeyi başardılar. Böylece XRP sahiplerine “mahkemenin dostları” özetlerini dahil etmelerine yardımcı olur.

Ve şimdi ünlü bir avukat olan James K. Filan tarafından tasvir edildiği gibi SEC’in peşinde olabilirler . Sanık, SEC’in önergesine yanıt vermişti. Burada SEC, mahkemeden amici’nin davaya katılma talebinin reddini istedi. Ve hatta avukat John Deaton’ın ‘ağır görevi kötüye kullanma’ suçuna dahil olduğunu inkar etmek için.

İlk olarak, dosyalama, belirteç bir “kendi başına güvenliği” temsil ettiği için SEC’in Howey testini yasa dışı genişletmesini hedef aldı. Bu teori (SEC tarafından), Deaton’a göre en başından beri bir sorun olmuştur. Dolayısıyla, ‘benzeri görülmemiş iddialar’ nedeniyle SEC’in kendisi suçlanıyor .

Avukat Deaton’a göre, SEC’in uzmanının adını açıklamadan önce, davadaki taraflar (Ripple ve SEC) – daha  önce başka bir SEC tanığını  ( Dr. Albert Metz ) dava dilekçesini sunmadan önce belirlemişlerdi. Bu bağlamda Deaton, şunları ekledi:

“İkinci SEC uzmanıyla ilgili sorunları asla tahmin etmedim ve özellikle diğer uzmanın kimliğinin taraflarca açıklanması göz önüne alındığında, beklemem de beklenemezdi. ” 

Buna ek olarak, söz konusu avukat, Bilirkişi raporlarına ilişkin olarak aksi bir tutum sergilediği için SEC’i kınadı. Böylece, iddia,

“SEC’in taban tabana zıt yasal pozisyonları, Yargıç Netburn’ün, SEC’in hukuka sadık bir bağlılıktan değil, arzu edilen hedefi ilerletmek için dava pozisyonlarını benimsediği yönündeki sert ama doğru gözlemiyle tutarlıdır .”

Genel olarak, Davacı, özet karar dosyalama tarihi yaklaştığından Amici’nin davadaki haklarını iptal etme konusunda kararlıdır.

Seçiminiz yol açtı

Gerçekten de, SEC Deaton’ı davadan çıkarmayı amaçladı – bunu inkar etmek yok. Farklı meraklılar aynı soruyu Twitter’da avukata sordu. Örneğin, bu tweet’i düşünün.

Kilit avukat figürü yanıt verdi :

“SEC bunu 1 Ocak 2021’de mandamus emrini verdikten sonra söyleseydi, bunu tweetliyor olmazdım ve amicus danışmanı olmazdım. ‘Ripple’ın 2013’te veya dün bir menkul kıymet sattığını kanıtlayabilirseniz, öyle olsun’ derdim. Ancak SEC, TÜM XRP ile gitmeyi seçti, yasa dışı.”

Beklendiği gibi, avukat Deaton’ın SEC’e verdiği yanıt, Ripple topluluğundan çok sayıda tepki çekti. Avukat Jeremy Hogan , Deaton’ın yanıtını övdü.

Kaynak:ambcrypto.com

SEC vs. Ripple: The ‘amici curiae’ brawl came to life just because…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir