Ripple ile SEC arasındaki devam eden dava sürecinde mahkeme yargıcı Sarah Netburn, önemli bir karar verdi.
SEC ile Ripple arasındaki son duruşmada SEC’in avukat-müvekkil gizliliğini öne sürerek William Hinman’ın görüşlerinin dikkate alınmamasına yönelik talebi, mahkeme tarafından reddedildi.
SEC, bir süredir en son ortaya çıkan bu önemli kanıtın sayılmaması için çabalıyordu. Ancak; mahkeme yargıcı Sarah Netburn, SEC’in bu görüşlerini avukat-müvekkil gizliliği olarak değerlendirmedi ve belgelerin mahkemeye sunulması kararını verdi. Mahkemeden çıkan bu kararın ardından SEC’in itiraz etmesi bekleniyor. SEC, bu karara yasal olarak 14 gün içinde itiraz edebilir.
Ripple İçin Belgelerin Önemi 
SEC tarafından ısrarla dava dışında tutulmaya çalışılan belgeler, SEC’in eski yöneticisi William Hinman’ın 2018 yılındaki görüşlerini içeriyor. Sözü edilen belgelere göre William Hinman, Ethereum’un bir menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini düşünüyor ve bu görüşünü dile getiriyor. Ripple da bu görüş doğrultusunda o dönemde token’ı XRP’in de benzer bir şekilde menkul kıymet olarak görülmediğini savunuyor.
SEC, eski yöneticilerinden olan William Hinman’ın açıklama öncesinde konuyu kurumun avukatlarıyla görüştüğünü söyleyerek bahsedilen belgeleri, avukat-müvekkil gizliliği kapsamında sayılmasını istiyor. Ripple ise Hinman’ın adı geçen bu belgelerin mahkemeye sunulması gerektiğini savunuyordu. Mahkeme yargıcı Sarah Netburn’ün kararı ise dava sürecine etki etmesi beklenen bu belgelerin mahkemeye sunulması yönünde oldu.
Mahkeme tarafından verilen son karar XRP sahipleri tarafından bir zafer olarak kabul edildi. Ripple avukatı Jeremy Hogan ise bu kararı resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada yasal bir zafer olarak değerlendirdi.

SEC, XRP’ye Karşı ABD Adalet Bakanlığı’na (DOJ) Gidebilir mi?

Böyle bir durumda, yetkili makam olan ABD Adalet Bakanlığı’ndan (DOJ) bir Mandamus Yazısı hazırlama izni isteyebilir. Ancak; bunun SEC açısından yürütmesi için zor bir adım olacağı düşünülüyor.

John Deaton, SEC Başkanı Gary Gensler’i hedef alarak bunu başaracak siyasi sermayeye sahip olduğunu bilmediğini öne sürdü. Bir yazı veya itirazda bulunamazlarsa, SEC’in belgeleri teslim etmesi gerekecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir