ABD’nin büyük borsalarından Coinbase, SEC’nin dün, bir Coinbase çalışanının içeriden bilgi alıp işlem yapmasına karşı yaptığı suçlamalardaki “9 dijital varlık menkul kıymettir” ve “Menkul kıymet dolandırıcılığı yapılmıştır” ibarelerine tepki gösterdi ve bir açıklama yaptı. Coinbase’in açıklamasında “Coinbase menkul kıymet listelemez. Nokta” denildi.

Geçtiğimiz sene CEO Brian Armstrong’un “Bana randevu bile vermediler” dediği SEC ile Coinbase borsası arasındaki gerginlik devam ederken, SEC’nin “insider trading” yapan ve tutuklanan bir Coinbase çalışanına açtığı davada kullandığı ifadeler, borsanın tepkisini çekti.

“Adalet Bakanlığı menkul kıymet suçlaması yapmadı”

Coinbase’in blog sayfasından yapılan açıklamada, SEC’nin davasındaki “menkul kıymet dolandırıcılığı” suçlamasının Adalet Bakanlığı tarafından yapılmadığı belirtildi:

“Biz bunu daha önce de söyledik ama yaşanan olaylar bunu tekrar etmemizi gerektiriyor. Coinbase menkul kıymet listelemez. Nokta. Bilindiği gibi bugün ABD Adalet Bakanlığı, eski bir Coinbase çalışanı hakkında, gizli bilgilerin yanlış amaçlar için kullanımından ötürü bir soruşturma başlattı. SEC de bu kişi için, menkul kıymet dolandırıcılığı olarak gördüğü ayrı bir suçlama getirdi. SEC’nin iddiasına göe suçlamadaki 9 varlık menkul kıymet olarak görülüyor. Adalet Bakanlığı ise aynı dosyaya baktı ve menkul kıymet dolandırıcılığı suçlaması yapmadı. CFTC yöneticisi Caroline Pham’ın da dediği gibi bu durum, SEC’nin uygulama/zorlama yoluyla yaptığı regülasyonlardan biridir”

“SEC kararına %100 karşıyız”

SEC’nin suçlamalarına saygı duymakla birlikte suçlamaların temeline kesinlikle katılmadığını belirten borsa, kripto para listelenmelerinden önce detaylı bir çalışmanın yapıldığını ve bu çalışmanın da SEC tarafından görüldüğünü aktardı:

“Yönetici Pham ile aynı fikirdeyiz ve SEC’nin kararına saygı duymakla birlikte, menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamalarına ve diğer suçlamaların ana fikirlerine %100 karşısındayız. SEC’nin belirttiği 9 varlıktan 7’si Coinbase borsasında listelenmiştir ancak bunların hiçbirisi menkul kıymet değildir. Coinbase’in, bir coin listelemeden önce yaptığı çok titiz incelemeler vardır. Bu incelemeler aynı zamanda SEC tarafından da görülmektedir. Bu süreç, varlığın bir menkul kıymet olarak kabul edilip edilemeyeceğine dair bir analiz içerir. Ayrıca varlığın regülasyonlara uygunluğu da dikkate alınır. Açık ve net olmak gerekirse, incelediğimiz varlıkların çoğu Coinbase’de listelenmemektedir”

“SEC, her varlığı kendi yetki alanına sokmak istiyor”

Coinbase’in açıklamasında SEC için daha da sert ifadeler yer aldı ve ABD’de açık ve net bir regülasyon çerçevesinin olmamasının, SEC’nin bu tür hareketler yapmasına olanak tanıdığını iddia etti:

“SEC’nin başlattığı soruşturma ve Adalet Bakanlığı’nın açtığı davayla ilgili işbirliği yaptık. Ancak SEC bizle bir diyalog içine girmek yerine bu 7 kripto parayla ilgili hemen dava açma yoluna gitti. SEC’nin davası, önemli bir probleme de ışık tutuyor. Bu da, ABD’nin dijital menkul kıymetlerle ilgili net ve üzerinde çalışılabilir bir regülasyon çerçevesi olmamasıdır. SEC, şeffaf bir şekilde özel kurallar oluşturmak yerine, menkul kıymet olmayan varlıklar da dahil olmak üzere tüm dijital varlıkları kendi yetki alanına sokmaya çalışarak, bu tarz tek seferlik yaptırım uygulamalarına güveniyor”

“SEC’ye dilekçe gönderdik ama ilgilenmediler”

Açıklamanın son bölümünde ise Coinbase’in SEC ile fikir alışverişi yapmaya istekli olduğu, henüz bu sabah, bu konuda bir dilekçe gönderildiği ancak SEC’nin kendileriyle hiçbir şekilde ilgilenmediği belirtildi:

“Henüz bu sabah, SEC ile bazı kurallar oluşturulabilmesi için bir dilekçe verdik. Bu sayede kripto menkul kıymetlerin de gelişmesi için bir şans olacağını düşünüyoruz. Ancak suçlamalara baktığımızda SEC’nin, bir düzenleyicide olması gereken bu en temel role çok az ilgi duyduğunu görüyoruz. Ancak SEC’in bu ilgisizliğine rağmen biz Coinbase olarak, detaylı ve titiz çalışmalarımızla platformumuzdan menkul kıymetleri uzat tuttuğumuz konusunda kendimizden eminiz. SEC ile fikirlerimizi paylaşma konusunda istekli olmaya devam edeceğiz”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir