Devam eden son kripto para birimlerine karşı yasal süreçle birlikte, Solana Labs’a karşıda bir dava açıldı. Solana ekosistemine ait yerel altcoin SOL bulunduran Mark Young isimli vatandaş tarafından, ekosistem adına toplu dava açıldığı duyuruldu. SEC ve Ripple arasında devam eden dava içinde acil bir çözüm bulunamazken, başka bir yasal incelemenin kripto para topluluğunun iyimserliğini bozabilme sorunlarıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Solana tarafından yanlış bilgilendirildiklerini savunuyor

 Solana tarafından, ABD California’da yaşayan Mark Young isimli vatandaşım Solana ekosisteminin yerel tokeni SOL’e karşı dava açmasının ardından yasal işlemlerin aktif hale geldiği açıklandı. Davacı, davaya Solana Labs ve CEO Anatoly Yakovenko, Solana Vakfı, VC firması multi-coin ve kurucu ortak Kyle Samani ile birlikte FalconX ticaret platformu dahil etti. Dava, kuruluş tarihi olan 24 Mart 2020’den bugüne kadar ki diğer tüm SOL yatırımcıları adına da açıldığı belirtiliyor. Davada, SOL token’larının “kayıtsız menkul kıymetler” olduğu iddiaları ile karşı karşıya ve süreç bu şekilde devam ediyor. Paylaşılan belgede yazılanlar şu şekilde:

Davalılar, Federal ve Eyalet Menkul Kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal ederek, ABD’deki perakende yatırımcılara SOL Menkul Kıymetlerinin satışı yoluyla muazzam karlar elde ettiler ve yatırımcılar çok büyük kayıplara uğradılar.

Young, sanıkların yatırımcıları baştan yanlış yönlendirdiğine ve süreç boyunca yasadışı karlar elde ettiğine inandığını bildiriyor. Belge içerisinde sanıkların yargı sürecinde değerlendirilecek tweetleri ve diğer yorumlarının da yer aldığı belirtildi. Başlatılan yasal süreç ile birlikte Solana ekosistemine ait yerel token SOL, davaya nasıl tepki verecek ve fiyat seviyesinde nasıl bir değişiklik olacak merak ediliyor.

Burada yer alan bir başka nedenin ise, sosyal baskınlık metriğindeki düşüş olabileceği bildiriliyor. Santiment tarafından sağlanan verilere göre, metrik Temmuz ayında en düşük seviyesine geriledi ve şu anda yüzde 0,74 seviyesinde bulunuyor. Yatırımcıların ise, fiyatlardaki bu aşağı yönlü hareketlenmeden dolayı fiyatın bu metriklerden etkilenmemesi durumunda hala memnun olabilecekleri belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir