Durdurulamaz Finans, Solana’nın doğrulayıcı sayısının ve Nakamoto katsayısının diğer blok zincirlerinden daha yüksek olduğunu ve bu da onu daha merkezi olmayan hale getirdiğini savundu.

Solana merkezli merkezi olmayan finans (DeFi) firması Unstoppable Finance, Solana’nın insanların sandığından daha merkezi olmadığını savundu. Ancak, blok zinciri platformunun aslında daha merkezi olduğuna inanan başka bir taraf daha var.

Bir blog gönderisinde, DeFi firmasıBlockchain ağının aktif doğrulayıcı sayısını, Nakamoto katsayısını ve genellikle pahalı olduğu iddia edilen doğrulayıcı donanım desteğini ağın ademi merkeziyetçiliğinin nedenleri olarak öne sürerek argümanlarını ortaya koyuyor .

Gönderiye göre Solana’nın doğrulayıcı sayısı, Ethereum hariç diğer zincirlerin çoğundan çok daha yüksek. Ek olarak, Unstoppable Finance, Solana’nın stake edilen tokenların dağılımını ve ademi merkeziyetçiliği ölçen bir metrik olan Nakamoto katsayısının Cosmos ve Near Protocol gibi protokollerden çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Diğer ağlarla karşılaştırıldığında Solana’nın doğrulayıcı sayısı. 
Kaynak: Ultimate (Durdurulamaz Finans tarafından)

Solana’nın doğrulayıcı donanımının pahalı olduğu yönündeki eleştirilerle ilgili olarak, Unstoppable Finance, Solana’nın bu sorunla ilgilenen bir sunucu kiralama programı oluşturduğunu savunuyor. Solana’nın ademi merkeziyetçiliği lehine olan argümanlara rağmen, bazı topluluk üyeleri platformun ademi merkeziyetçi olduğuna ikna olamıyor.

Twitter kullanıcısı Les_teezy  , Solana’nın ağ kesintilerinin asıl sorunun olmadığına inanıyor ; bunun yerine, ağ “fazla merkezileştirilmiştir”, yalnızca birkaçına ağı kapatıp yeniden başlatma etkisi verir. Twitter kullanıcısı, ademi merkeziyetçilik olmadan ağın herhangi bir geleneksel sistemle aynı olduğunu vurguladı.

Bir ay önce, yazılım geliştiricisi olduğunu iddia eden bir Reddit kullanıcısı, Solana’yı geleneksel finans tarafından uygulanan bir SQL veritabanıyla karşılaştırarak dolandırıcılık olarak nitelendirdi. Redditor , merkezi bir grup bir defteri geri alabilirse, bunun merkezi finans firmalarına benzer olduğunu yazdı .

Haziran ayında Solana’ya dayanan bir borç verme protokolü olan Solend, tasfiyelerden kaçınmak için bir balinanın cüzdanını devralmak için tartışmalı bir eylem başlattı. Hareket, topluluktan büyük tepki aldı. Sonunda ekip geri adım attı ve cüzdanı devralmayı gerektirmeyen diğer çözümlere odaklandı .

Kaynak:cointelegraph.com

https://cointelegraph.com/news/solana-said-to-be-more-decentralized-than-people-think-but-there-s-more

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir