Kripto içgörü firması Messari’den gelen yeni veriler, Solana’nın ( SOL ), önde gelen akıllı sözleşme platformu Ethereum’un ( ETH ) değiştirilemez token (NFT) pazar hakimiyetine karşı bir meydan okuyucu olarak ortaya çıktığını ortaya koyuyor.

Yakın tarihli bir raporda Messari, Solana’nın genel kullanımının bu yılın ikinci çeyreğinde düşmesine rağmen, NFT etkinliğinin büyük ölçüde hızlandığını söylüyor.

“2022’nin 2021’e son vermesi ve 2022’nin başlangıcının ardından, Solana NFT etkinliği, ikinci çeyrekte ağın kullanımındaki ve DeFi etkinliğindeki düşüşün ortasında hızlandı. Günlük yeni NFT’ler çarpıcı bir şekilde artarak 7 milyonun üzerinde yeni basılmış NFT’ye ulaştı ve bu da %46.4’lük bir büyümeyi temsil ediyor. Perspektif için, 2022’nin ilk altı ayında yeni basılan NFT’ler, 2021’in tamamında basılan miktarın iki katı.”

Piyasa istihbarat şirketi, Solana’daki NFT etkinliğinin Mart ayında 2022’nin en düşük seviyesine ulaştıktan sonra Mayıs ve Haziran aylarında patladığını açıkladı.

Messari’ye göre, Ethereum meydan okuyucusundaki artan NFT etkinliği, kullanıcıların Solana tabanlı NFT pazarları oluşturmasına, Serum NFT koleksiyonunun piyasaya sürülmesine ve Solana’nın kendi fon toplamasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir araç olan Metaplex’in başarısı nedeniyle hızlanıyor. NFT pazarı, Magic Eden.

“Sonuçta, Solana’nın NFT sektöründeki konumu, aşağı yönlü bir piyasaya rağmen ekosisteminin güçlü bir bileşeni olmaya devam ediyor. İkincil NFT satış hacmine göre en büyük ikinci protokol olmaya devam ediyor ve yalnızca Ethereum’un gerisinde kalıyor.”

Messari, Ethereum’un NFT pazarındaki faaliyetlerin ezici çoğunluğunu korumaya devam ederken, Solana’nın diğer rakip katman-1 protokollerine kıyasla iyi durumda olduğunu belirtiyor.

“Ethereum %85 hakimiyetini korumuş ve NFT ikincil satış hacminin bir numaralı konumunu kontrol etse de, Solana akran grubundaki alternatif L1’lere kıyasla pazar payı almaya devam etti.”

Kaynak:dailyhodl.com

Solana (SOL) Emerging As New Competitor to Ethereum’s NFT Dominance: Analytics Firm Messari

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir