Yakın tarihli bir kapsamlı araştırma raporu, Solana platformuna baktı ve toplu olarak “zorlu makro güçleri kesmek için kuyruk rüzgarı olarak hizmet edebilecek ve ağa önemli etkinlik ve değer getirebilecek” üç “ufukta kritik olay” belirledi.

24 Temmuz’da Messari araştırma analisti James Trautman , Solana’yı yakından inceleyen etkileyici, oldukça kapsamlı bir araştırma raporu (“Solana’nın Durumu 2. Çeyrek 2022” başlıklı) yayınladı.

Trautman, Solana’ya hızlı bir genel bakışla başladı:

“ Solana  , ademi merkeziyetçilik ve güvenlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamayı ve akıllı sözleşmeleri desteklemeyi amaçlayan halka açık, açık kaynaklı bir blok zinciridir. Bunu  , Geçmiş Kanıtı  (PoH) adı verilen yeni bir zaman damgası mekanizması aracılığıyla gerçekleştirir. Ağ, PoH’yi kullanarak, ayrı bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüsü aracılığıyla işlenmeden önce işlemleri sipariş edebilir ve toplu işleyebilir. Ek tasarım hedefleri arasında bir saniyeden kısa çözüm süreleri, düşük işlem maliyetleri ve Rust, C ve C++ dahil olmak üzere tüm LLVM uyumlu akıllı sözleşme dilleri için destek bulunur. 

Daha sonra “önceki çeyrekteki gelişmelere ve olaylara” baktı, Solana ağının “en son üç aylık performansını” analiz etti ve gelecekte ağ için büyüme sağlayabilecek şu anda devam eden geliştirme çalışmalarından bahsetti. 

Trautman’a göre, bu Q2 2022 anlatısıydı:

“ 2021’deki benzeri görülmemiş büyümenin ardından Solana ağı, bazı alanlarda sürekli büyüme yaşadı, ancak 2022’nin ilk çeyreğinde diğerlerinde zorluklar yaşadı. Değişkenlik tüm ölçümlerde yaygındı, ancak ağ kullanımı, finansal performans ve ağ altyapısında istikrar ilk çeyreğin sonunda gerçekleşti . Büyüyen bir NFT pazarı milyar dolarlık satış hacmine ulaştı, TVL artan sayıda DeFi uygulaması arasında çeşitlendi ve çeyrek sona ererken birkaç yeni sektörde uygulama başlatma stratejileri uygulanıyordu. Aynı zamanda, istikrarsız ağ koşulları dönemleriyle birlikte artan ağrılar devam etti ve sonuç olarak, 2022’nin ikinci çeyreği için görünüm belirsizdi.

“ Nihai olarak, Katman-1 ağ etkinliği alan genelinde önemli ölçüde azaldığından, 2. çeyreğin başlangıcında kaos geldi. Şahin para politikası  ve terraUSD (UST) ve LUNA’nın 60 milyar dolarlık çöküşü gibi makro güçler  , piyasayı bir kuyruk noktasına getirdi. Solana, çoğu ağ gibi, finansal ve ağ kullanım ölçümlerinde düşüşler gördüğümüz için makroekonomik ortamı hissetti.

“ Ancak ayı piyasası, Solana’nın ağ istikrarını iyileştirmek ve ekosistemini genişletmek için çözümler uygulamasını engellemedi. İkinci çeyrekte, çekirdek geliştiriciler, ağın güvenilirliğini artırmak ve tıkanıklık dönemlerinde kapalı kalma süresini azaltmak için QUIC ve yeni bir ücret önceliklendirme mekanizması oluşturmaya odaklandı. Ayrıca, NFT pazaryerlerinin sürekli genişlemesi, EVM uyumluluğuna yönelik ilerleme,  Solana Pay’in ilerlemesi ve  Solana Mobile’ın kullanıma sunulmasıyla ekosistemin benimsenmesini genişletme stratejileri daha belirgin hale geldi . 

Raporun tamamı değerli içgörülerle dolu olsa da, $SOL sahiplerinin en fazla yükseliş bulabileceği bölüm, Trautman’ın dediği gibi “Önümüzdeki Yol” başlıklı bölümdür:

“ v1.10 uygulamaları yavaş yavaş yayılmaya devam edecek. Ayrıca, ücret önceliklendirme mekanizması aktif olarak geliştirilmektedir ve gelecek v1.11 serisine dahil edilmesi hedeflenmektedir. Bu yükseltmeler uygulandıkça ağ performansında sürekli iyileşme görmeyi bekleyin.

“ Ufukta görülen bir diğer önemli gelişme ise Neon. Proje Neon Alpha’yı (geliştirme ağı) yayınlamış olsa da, henüz ana ağda yayınlanmadı. Proje, EVM’nin 4.500 TPS işleyebileceğini vurguladı. Bir kez yayına girdikten sonra, diğer EVM Katman-1’lerin geçmişte geliştiriciler, kullanıcılar ve önemli pazar payı elde ettiğini gördüğümüze benzer önemli bir büyüme görebiliyorduk. Solana’nın Neon EVM’sinin yakında ana ağda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

“ Son olarak, Android için Solana Mobile Stack’in (SMS) açık kaynak kullanımı önümüzdeki aylarda önemli bir gelişme olacak. SMS, Solana’da yerel Android Web3 uygulamalarını etkinleştirecek. Buna ek olarak, ilk Solana Mobil Android telefonu olan Saga, 2023 yılının ilk çeyreğine kadar SMS ile gönderilmeye başlayacak. Bu gelişmeler, akıllı telefonlar ile Solana blok zinciri ile sıkı bir şekilde entegre olacak benzersiz işlevsellik ve özellikler arasında köprü oluşturmayı amaçlıyor. 

Messari analisti raporunu şu sözlerle sonlandırdı:

“ Nihayetinde Solana ekosistemi ve topluluğu, başlangıcından bu yana olduğu gibi devam edecek. Çekirdek platform yükseltilmeye devam ederken, yatırım stratejilerinin ve teşvik programlarının büyümeyi yönlendirmesi bekleniyor. v1.10 ve 1.11 sürümleri, EVM uyumluluğu ve Solana Mobile Stack, ufukta görünen kritik olaylardır. Toplu olarak, zorlu makro güçleri kesmek için arka rüzgar görevi görebilir ve ağa önemli etkinlik ve değer getirebilirler. 

Kaynak:cryptoglobe.com

https://www.cryptoglobe.com/latest/2022/07/solana-sol-3-critical-events-that-could-bring-significant-activity-and-value/

Sorumluluk Reddi: Yazar veya bu makalede adı geçen herhangi bir kişi tarafından ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım veya diğer tavsiye niteliğinde değildir. Kripto varlıklara yatırım yapmak veya alım satım yapmak, finansal kayıp riskiyle birlikte gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir