Kripto para ekosistemi için büyük bir aksilik ne olabilir? Solana (SOL) geliştiricileri yasal hedefte. Kripto kredi ortamı etrafındaki son kriz, topluluk için maliyetli olduğunu zaten kanıtlıyor.

‘SOL Tokenleri Kayıtsız Menkul Kıymetler’

Kaliforniya merkezli bir SOL yatırımcısı olan Mark Young, tokenlerin ‘kayıtsız menkul kıymetler’ olduğunu iddia etti. Bu sebeple Mark Young Solana geliştiricilerine karşı dava açtı. Dava, Solana Labs, Solana Vakfı ve projenin kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun sanık olduğunu iddia ediyor. Ayrıca davacı, Solana geliştiricilerinin SOL menkul kıymetlerinin satışında ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini savunmakta.

“Davalılar, SOL menkul kıymetlerinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakende yatırımcılara satışı yoluyla muazzam karlar elde ettiler. Bu, federal ve eyalet menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerine aykırıdır. Yatırımcılar da büyük kayıplara uğradı.”

Geçen ay, Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand, kripto varlıklarının düzenleyici alanından bahseden Sorumlu Finansal İnovasyon Yasasını açıkladılar. Tasarı, kripto paranın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kapsamına alınmasını istiyor.

‘Solana Toplam Arz Hakkında Yanıltıcı Açıklamalar’

Bu arada dava, Solana geliştiricilerinin toplam dolaşımdaki SOL menkul kıymet arzı hakkında kasti yanıltıcı açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Nisan 2020’deki Solana ilk coin teklifi, geliştiricilere SOL projesini tanıtmak için fon sağladığını söyledi.

“Bu promosyon çabalarının bir sonucu olarak, SOL menkul kıymetleri, 5 Kasım 2021’de 77 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile token başına 258 dolarlık en yüksek fiyata ulaştı.”

Davacı, Yakovenko’nun Solana’nın toplam arz ve dolaşımdaki arz hakkında bilgi vermediğini kabul ettiğini iddia ediyor. CoinList açık artırması ve ardından Binance listelemesi sırasında meydana gelen usulsüzlükler, eklendi. Dava, promosyonların SOL’yi “nispeten belirsiz kripto varlığından dünyanın en iyi kripto varlıklarından biri” haline getirdiğini belirtti. Bu arada, Solana (SOL) fiyatı son 7 günde %16,44 artışla bu hafta iyileşme gösterdi. CoinMarketCap’e göre, SOL fiyatı son 24 saatte %3,04 artışla 37,80 dolar oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir