Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, 8.000’den fazla SOL sahibinin cüzdanını tehlikeye atan saldırının mobil platformlardaki sorunlardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

Çarşamba sabahı erken saatlerde, blok zinciri güvenlik firması PeckShield , Solana cüzdanlarına yönelik bir saldırının, kurbanın verilerine erişimi olan bir dış taraf veya sağlayıcının tehlikeye atıldığı bir tedarik zinciri hackinden kaynaklandığını bildirdi .

“Solana cüzdanlarındaki yaygın saldırı, muhtemelen etkilenen cüzdanların arkasındaki kullanıcı özel anahtarlarını çalmak/ortaya çıkarmak için kullanılan tedarik zinciri sorunundan kaynaklanıyor. Şimdiye kadar, bir likit olmayan sh**coin hariç, kaybın 8.000.000 $ olduğu tahmin ediliyor (sadece 30 tutması var ve belki de 570 milyon $’ı yanlış değerlendirdi)”

Aynı zamanda, Solana’dan Yakovenko, saldırının Apple’ın iOS’undaki bir güvenlik açığından geldiğini öne sürdü.

191.000 takipçisine seslenerek şunları söyledi:

“Bir iOS tedarik zinciri saldırısı gibi görünüyor. Yalnızca sol alan ve alma dışında hiçbir etkileşimi olmayan birden fazla makul cüzdan etkilenmiştir.

Ayrıca iOS’a aktarılan ve harici olarak oluşturulan anahtar.”

Ancak, Android mobil cihazlara sahip kullanıcılar da varlıklarının tükendiğini bildirdi .

Solana ekosistemindeki güncellemelere adanmış bir Twitter sayfası olan Solana Status, bir başlıkta, saldırının donanım cüzdanlarını tehlikeye attığına dair henüz bir kanıt bulunmadığını söyledi.

“Donanım cüzdanlarının etkilendiğine dair hiçbir kanıt yok ve kullanıcıların donanım cüzdanlarını kullanmaları şiddetle tavsiye ediliyor.

Bir donanım cüzdanında tohum cümlenizi yeniden kullanmayın – yeni bir tohum cümlesi oluşturun.

Boşaltılan cüzdanlar tehlikeye atılmış olarak ele alınmalı ve terk edilmelidir.”

Aynı şekilde Yakovenko , saldırıdan endişe duyan SOL sahiplerinin varlıklarını mobil cüzdanlardan, tercihen popüler donanım cüzdanı Ledger’a taşımaları gerektiğini de tweetledi .

En yaygın kullanılan Solana cüzdanlarından biri olan Phantom, sorunun sistemlerinden kaynaklandığına inanmadığını belirtti .

“Solana ekosisteminde bildirilen bir güvenlik açığının temeline inmek için diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda ekip, bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmıyor.

Kaynak:dailyhodl.com

Following Solana Wallet Hack, Founder Anatoly Yakovenko Tells SOL Holders To Get Crypto Out of Mobile Platforms

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir