Kripto topluluğu, SEC’in şikayetini “yürütme yoluyla düzenleme” olarak adlandırıyor.

  • SEC’in dokuz tokenin menkul kıymet olduğu iddiası, diğer ihraççılar için sorun yaratabilir.
  • Bir avukat, gelecekteki dava ve şikayetlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eski bir Coinbase çalışanına ve ona yakın kişilere yönelik şikayetinde, SEC dokuz farklı kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. 

SEC’in, kripto topluluğundaki birçok kişinin “uygulama yoluyla düzenleme” olduğunu iddia ettiği şikayeti, borsaların ve kripto token ihraççılarının ileriye dönük olarak nasıl ele alınacağını önemli ölçüde değiştirebilir. 

Şikayette belirtilen token ihraççılarının hiçbiri davalı olarak listelenmiyor, ancak SEC daha sonraki bir tarihte bu kişilere karşı suçlamada bulunmayı seçebilir. Şikayet, SEC’in , düzenleyicinin de bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ağın yerel XRP jetonu üzerinden Ripple ile yasal savaşını sürdürdüğü sırada geliyor . Sonuç olarak, XRP , Ocak 2021’de  Coinbase tarafından listeden çıkarıldı.

Blockworks, sektör için sırada ne olduğu hakkında Kesselman, Brantly & Stockinger LLP’nin ortağı Abiel Garcia ile konuştu. Garcia eskiden Kaliforniya Adalet Bakanlığı’nın antitröst bölümünde başsavcı yardımcısı olarak görev yapıyordu. 

Blockworks: Eski Coinbase çalışanına karşı açılan davada SEC’in bu dokuz token menkul kıymeti olarak adlandırmasının etkileri nelerdir? 

Garcia: Dava, SEC’in kripto tabanlı varlıkların emtia veya basit fiat para birimleri yerine menkul kıymetler olabileceği görüşünün bir başka örneği. Şikayet, dokuz tokenin her birini inceliyor ve SEC’in görüşüne göre tokenlerin her birinin kod ve Howey Testi kapsamındaki menkul kıymetler olduğunu ortaya koyuyor. 

SEC, tokenlerin her biri için, ortak bir girişime yatırım yapan token alıcılarının ve diğerlerinin çabalarına dayalı olarak makul kar beklentilerine sahip olduklarını, her ikisinin de tokenlerin menkul kıymetler olduğunu kanıtlamada çok önemli olduğunu özellikle belirtir.  

Blockworks: Bu tokenlarla ilgili sorunlara/değişimlere karşı bireysel davalar görmeyi beklemeli miyiz? 

Garcia: Teknik olarak tokenlardan birini elinde tutan özel bir kişi tokenlere ve/veya borsalara karşı bireysel bir dava açabilir, ancak SEC şikayetinde token ile ilgili herhangi bir sorun iddia edilmediğinden, bireysel davalar seli görmemiz olası değil. Coinbase’in davada söz konusu işlemleri araştırdığını kabul etti.  

Blockworks: Bu, diğer kripto jetonları için ne anlama gelebilir? İhraççılar belirteç sınıflandırması hakkında nasıl düşünmelidir? 

Garcia: Bu takım, SEC’den en azından bazı kripto tokenlerini menkul kıymetler olarak gördüğüne dair son sinyalleri sağlamlaştırıyor. İhraççılar ve halihazırda mevcut tokenlerle ilgili olarak, SEC’in kripto tokenlerini nasıl gördüğünü ve menkul kıymet olarak sınıflandırılmaları için hangi temel özelliklerin gerekli olduğunu görmek için SEC’in davasında neyi vurguladığına bir göz atmaları gerekiyor. saniye.

Blockworks: Coinbase, bu dokuz tokeni listeden çıkarmayacağını söyledi. Bunun ne gibi etkileri olabilir? Yasal olarak, Coinbase’in bu aşamada bu tokenleri listeden çıkarması için henüz bir zorunluluk var mı? 

Garcia: Bunun jetonlar veya değişimin kendisi için gerçek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Kişilere yönelik iddialar, tokenlerin kendileriyle veya genel olarak Coinbase ile ilgili herhangi bir sorun olduğunu iddia etmiyor. 

Yasal olarak, Coinbase’in bu jetonları listeden kaldırma ve şikayette bulunma zorunluluğu henüz yoktur ve iddia edilen gerçeklerin jetonlar veya borsanın kendisinden ziyade yalnızca bireylere yönelik olduğu göz önüne alındığında, jetonların aşağıdakiler nedeniyle listeden çıkarılması pek olası görünmüyor. SEC’in davası. 

Blockworks: Şikayet açısından burada sonraki adımlar nelerdir? Ne için izlemeliyiz? 

Garcia: Sanıklar savaşabilir ve anlaşmaya varamazlarsa, SEC’in dokuz tokenin aslında menkul kıymetler olduğu yönündeki iddiası üzerine, görevden alma hareketi şeklinde bir geri çekilme görmeyi beklerdim. Mahkeme, belirteçlerin menkul kıymet olmadığını tespit ederse, bu, iddia edilen içeriden öğrenenlerin ticareti iddiasını etkin bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

Kaynak: blockworks.co

Q&A: The SEC Classified 9 Tokens as Securities. Now What?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir