Tencent, NFT Pazar Yerinin Fişini Çekti

Kripto paralar konusunda olduğu kadar NFT konusunda da oldukça katı bir tutum sergileyen Çin, hem yatırımcıları hem de şirketleri kapanmaya veya ülkeden çıkmaya zorlarken bir haber de Çinli dev Tencent’ten geldi. Şirket NFT platformunu kapattı.

Tencent Çin’in Baskıları Sonrası NFT Pazar Yerini Kapattı

Çin ilk başta Bitcoin ve kripto para mandeciliğine katı yasaklamalar getirmişti. Devamında ülkede kripto varlıklara karşı katı yasaklamalar getirmeye devam eden ülkede NFT’ler de oldukça ağır bir darbe aldı. Ülkede tüm odak dijital yuana kaydırılırken neredeyse diğer bütün kriptoların kullanımında büyük düşüşler yaşandı. Bu noktada ülkede konumlanan birçok kripto odaklı şirket ya operasyonlarını durdurdu ya da şirketlerini yurtdışına taşıdı.

Bu noktada oyun sektöründeki gücü ile bilinen Tencent ise bu baskıları dayanamayarak NFT pazar yerini kapattı.

Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı, ancak sektördeki birçok kişi bunun hükümet politikasını çevreleyen yasal nedenlerden kaynaklandığına inanıyor. NFT’ler aslında Çin’de yasaklı değil, ancak son hükümet yönergeleri NFT’lere yatırım yapmayı oldukça zorlaştırmış durumda.

Diğer taraftan bu gelişme pek de şaşırtıcı değil. Öyle ki geçtiğimiz haziran ayında, Tencent dahil olmak üzere birkaç Çinli teknoloji devi, NFT’ler için ikincil ticaret pazarından çekilmek için bir anlaşma imzalamıştı. Ayrıca Çin devlet medyası, sektördeki mevcut eylemlerini ‘kendi kendine düzenleyeceklerini’ açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir