TerraForm Labs kurucusu Do Kwon, Luna fork planını hayata geçirdi. Terra ağı 28 Mayıs 2022 tarihinde yeni bir chaine geçiş yaptı. Yeni blockchain Terra 2.0 adını aldı ve yeni ağın yerel kripto parasına da yine LUNA coin ismi verildi. Bu yapıldıktan sonra ise geriye kalan chain Terra Classic (LUNC) adını aldı. Yani kısaca söyleyecek olursa ilk Terra chain şimdi Terra Classic adını aldı ve bu ağın yerel kripto parasına da şimdi Luna Classic (LUNC) adı verildi. Hem yeni hem de eski Terra ağları yani yeni LUNA coin ve LUNC adını alan eski tokenler aynı anda faaliyet göstermeye devam edecek.

LUNA ve UST coinde yaşanan yüzde 100’e varan çöküşten sonra yapılan Luna kurtarma planı çerçevesinde mevcut blockchain fork ile bölündü. Böylece Terra ekosistemi yeni bir chain sahibi oldu: Terra 2.0

Neden Luna Classic?

Terra Classic (LUNC) aslında orijinal Terra Luna token. Fork sonucu bu adı aldı. Bu fork ise Terra’nın LUNA/UST çöküşünden sonra kurtarma planı çerçevesinde yeni chain’e geçişi için yapıldı.

Yeni blockchaine geçiş ile Terra Classic chain ve onun tokeni olan Luna Classic doğmuş oldu. Fork sonrası oluşan yeni chain ise Terra 2.0 adını taşıyor ve tokeni de LUNA adını aldı.

“Mevcut Terra chain fork yapılacak ve yeni chainde algoritmik stabil coin olmayacak. Bu yeni chain “Terra” (tokeni ise Luna – $LUNA) adını alacak. Eski chain ise “Terra Classic” (tokeni Luna Classic – $LUNC) adını taşıyacak. Her iki chainde birlikte mevcut olacak.”

Buradaki “Classic” ifadesi ile Ethereum/Ethereum Classic bölünmesine atıf yapılıyor. Ethereum da 2017 yılında DAO hack yaşamıştı. Kwon da UST’nin çöküşünü “Terra’nın DAO hack olayı” olarak görüyor. Yaşananları böyle pazarlamaya çalışıyor.

Terra ekosistemi 18 Mayıs’ta başlayan yönetim oylamasından projeyi canlandırma planını oy çokluğu ile kabul etti. Fork dışında bir de token yakma önerisi yapılıyordu ki bu kabul görmedi. Sonuç itibariyle Terra 2.0, 28 Mayıs 2022 tarihinde faaliyete başladı ve yeni LUNA coinler eski kullanıcılara airdrop ile dağıtıldı.

Terra Luna Classic (LUNC) fiyatı, 100 dolar civarındaki seviyeden çökül yaşadı ve sıfırı gördün. Bu çöküşten sonra ise neredeyse hiç toparlanamadığını söyleyebiliriz. LUNC fiyatı Temmuz 2022 sonunda 0.0001001 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri ise 657,684,318 dolar. Piyasada 213. sırada.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir