Yerel Kore haber kuruluşu KBS haberine göre, yetkililerin “Flexe” adlı yeni bir kripto varlığını Terra ve Do Kwon’a bağlamasıyla, Terra’nın kazasıyla ilgili devam eden soruşturmanın yeni bir yön aldığı bildirildi.

Terra’nın Gizli Bağlı Şirketi Do Kwon’a Ait

Terra fiyaskosu bitmiş gibi görünmüyor. 1 KBS News’e göre, Güney Kore’deki savcıların bir Terraform Labs yan kuruluşu keşfettiği iddia edildi. Savcılar, FLEXE Corporation olarak bilinen şirketin yurtdışından Terra ortaklarına para hareketini kolaylaştırdığını iddia ediyor. Güney Kore’deki yetkililer, Terraform Labs’ın geniş çapta rapor edilen çöküşünün ardından Mayıs ayında konuyu araştırmaya başladı

KBS’ye göre, Terraform Labs’ın CEO’su Do Kwon olarak da bilinen Kwon Do-hyung, FLEXE Corporation’ın tek iç direktörüdür. Sözde şirketin sadece kağıt üzerinde var olduğu bildiriliyor.

Güney Kore’nin Google’daki karşılığı olan Naver’de yapılan bir arama, FLEXE Corporation adındaki bir şirketin, vakfın Terraform’a sağladığı fona katkıda bulunan bir şirketle aynı binada, Seul’ün Seocho Bölgesi’nde merkezi olduğunu gösteriyor.

FLEXE Corporation genel merkezinin bulunduğu yer bir KBS muhabiri tarafından ziyaret edildi. Ancak muhabire, yapıda böyle bir işletmenin olmadığı bilgisi verildi. Muhabirle konuşan bir bina yöneticisine göre, FLEXE Corporation’ı hiç duymamışlar ve şirketin binada yer kiraladığına dair herhangi bir kanıt bulamamışlar.

Yetkililer, Terra’nın Singapur üssünden kaynaklanan ve toplam 6 milyar Kore wonu (yaklaşık 4,5 milyon dolar) ve 12 milyar won (yaklaşık 9 milyon dolar) tutarında nakit hareketlerini takip ettiklerini iddia ediyorlar. Fonlar daha sonra Terra’nın İngiliz Virgin Adaları’ndaki ofisine gitti ve Güney Kore’deki FLEXE’ye ve diğer Terra iştiraklerine ulaştı.

KBS’ye göre şirket, kripto para birimi tasfiyeleri yoluyla elde edilen para için bir kanal görevi gördü.

Flexe’in kripto para birimi borsaları tarafından nadiren piyasaya sürülen kripto para birimiyle ilgilendiğine dair söylentiler var. Terra’nın eski bir geliştiricisine göre, Flexe Corporation’ın nakit girişinin geçen yıl Ulusal Vergi Dairesi tarafından yapılan özel bir vergi soruşturması sırasında bir sorun olduğu bildirildi.

Şubat ayının başlarındaki yerel basında çıkan haberler, Terraform Labs’ın aktif olarak FLEXE’nin varlığını gizlemeye çalışmadığını gösteriyor.

Sonsuz Sıkıntılarda Kwon Do

TERRA/LUNA felaketinden bu yana, tüm kripto sektörü değişti ve kripto topluluğu tarihi olaydan kurtulamadı ve devam eden komplo iddiaları göz önüne alındığında, yakın zamanda olması pek mümkün değil.

Güney Koreli borsalar, yasa koyucular tarafından atıfta bulunulan “LUNAC/Terra olayı”ndan kendilerini ayırmaya hevesli.

Son aylar, borsaların LUNAC’ı koordineli bir şekilde listeden çıkaramadığı gerçeğini eleştiren birçok kişiyle birlikte, listeleme ve listeden çıkarma düzenlemelerine dikkat çekti. Mayıs ayındaki fiyat düşüşünün ardından, bazı borsalar belirteci listelerinden kaldırırken, diğerleri tüccarların Haziran ayında LUNAC desteğini resmi olarak sonlandırana kadar birkaç hafta boyunca belirteci kullanmaya devam etmelerine izin verdi. Yonhap’a göre, birkaç küçük yerel kripto borsasından oluşan bir grup olan Kore Dijital Varlık Sağlayıcıları Derneği, tüm endüstri için bir “kripto varlık inceleme komitesi” kurmayı önerdi. Bu komite, yerel borsaların platformlarına hangi madeni paraların eklenebileceğini ve bunlardan hangilerinin silinebileceğini seçmekten sorumlu olacaktı.

Önerilen komite ayrıca, kripto paraların “sürdürülebilirliğini” değerlendiren “uyum izleme” ve “yatırımcı iletişimi seviyesinden” sorumlu olacaktır.

Teklif ayrıca, içeriden öğrenenlerin ticareti ve piyasa manipülasyonu gibi dürüst olmayan ticaret uygulamalarına göz kulak olma prosedürlerini de özetlemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir