The Graph bugünkü fiyatı $0,101098 USD, 24 saatlik işlem hacmi $25.471.457 USD. GRT / USD fiyatlarımızı gerçek zamanlı olarak güncelliyoruz. The Graph son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #60, piyasa değeri $697.573.701 USD. Dolaşımdaki arz 6.900.000.000 GRT coin ve maksimum seviyede. 10.057.044.431 GRT coin.

The Graph ile şu anda işlem yapılan en büyük borsalar Binance, BTCEX, OKX, BingX, ve . Listeleme yapan diğer borsaları bulabilirsiniz.

Graph (GRT) Nedir?

Graph; hem DeFi hem de daha geniş ölçekteki Web3 ekosisteminde yer alan uygulamalara güç sağlayan IPFS ve Ethereum gibi ağlarda veri sorgulamak için kullanılan indeksleme protokolü. Her kullanıcı, GraphQL ile blockchain’den veri çekmek için sorgu yapabilen ve “subgraph” olarak adlandırılan açık API’ler oluşturup ve dağıtabilir. Geliştiricilerin Graph üzerinde uygulama oluşturmalarını kolaylaştıran veri barındırma hizmeti bulunuyor ve merkeziyetsiz ağ da bu yılın ilerleyen dönemlerinde hayata geçecek. Graph şu anda Ethereum, IPFS ve POA ağlarından gelen indeksleme verilerini destekliyor ve yakında daha fazla ağ ile entegre olacak.

Bugüne kadar Uniswap, Synthetix, Aragon, AAVE, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Decentraland ve benzer protokollerde merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştiren binlerce yazılımcı tarafından 3.000’den fazla subgraph barındırıldı. Graph kullanımı aydan aya yüzde 50’den fazla büyüyor ve sadece Eylül 2020 içinde 7 milyardan fazla sorgu gerçekleşti.

Graph ağı, testnet üzerinde 200’den fazla dizin oluşturucu düğüm (Indexer Node) ve Ekim 2020 itibarıyla Curator Program dahilinde 2.000’den fazla küratör bulundurarak küresel ölçekte büyük bir topluluğa ulaştı. Ağın gelişmesi için gereken mali desteği elde etmek üzere Graph; Coinbase Ventures, DCG, Framework, ParaFi Capital, CoinFund, DTC, Multicoin, Reciprocal Ventures, SPC, Tally Capital ve birkaç risk sermayesi şirketinden, blockchain topluluk üyelerinden ve sektörde isim yapmış tanıdık simalardan fon topladı. Graph Foundation, 99 ülkeden (ABD dahil değil) katılımcıların yer aldığı, herkese açık GRT satışını başarıyla tamamladı. Graph, Kasım 2020 tarihine kadar yaklaşık 25 milyon dolar topladı.

Graph Kurucusu Kim?

Halka arza öncülük eden Ethereum Foundation, OpenZeppelin, Decentraland, Orchid ve MuleSoft bünyesinde görev almış profesyonellerin yer aldığı Graph ekibi içinde Salesforce, Puppet, Redhat ve Barclays gibi şirketlerde bulunmuş isimler de var.

İlk kurucu ortaklar arasında Yaniv Tal (proje lideri), Brandon Ramirez (araştırma lideri) ve Jannis Pohlmann (teknoloji lideri) isimleri yer alıyordu.

Kurucu isimlerin mühendislik geçmişleri olduğu gibi, 5 ila 8 yıldır birlikte çalışıyorlar. Güney Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu Tal ve Ramirez, halka arz edilen ve SalesForce tarafından satın alınan API geliştirici araçları şirketi MuleSoft’ta birlikte çalıştı.

Daha önce ortaklaşa biçimde geliştirici araçlar meydana getirdiler ve kariyerlerinin önemli bir bölümünü API optimizasyonu konusunda çalışarak tamamladılar. Kurucular, hayata geçirdikleri en güncel girişimlerinde, Datomic adlı değiştirilemez veri tabanı için özel altyapı oluşturdular. Graph projesi de, GraphQL sorgu dili kullanılarak değiştirilemez API’ler ve veri erişimi oluşturma vizyonuyla doğdu.

Graph Neden Farklı?

Graph, ana akım piyasalara güvenilir merkeziyetsiz açık altyapı sunmak için çalışıyor. Graph Network’ün ekonomik açıdan güvenliği ve sorgulanan verilerin bütünlüğünü sağlamak için katılımcılar, Graph Token (GRT) kullanıyor. GRT varlıkları, ağa indeksleme ve küratörlük hizmeti sunan dizin oluşturucu (Indexer), küratör (Curator) ve temsilciler (Delegator) tarafından kilitlenen bir iş token’ı konumunda.

GRT, ağdaki kaynakların tahsisinde kullanılan ve Ethereum blockchainüzerinde çalışan ERC-20 token olacak. Aktif biçimde çalışan dizin oluşturucu, küratör ve temsilciler yaptıkları iş miktarı ve GRT hisseleri ile orantılı biçimde ağdan gelir elde edebilecek. Dizin oluşturucular, indeksleme ödülleri (yeni veri yayımlama) ve sorgu ücretlerinden kazanç elde edecekken, küratörler ise yönlendirdikleri subgraph sorgu ücretlerinin bir kısmını kazanacak. Temsilciler, temsil ettikleri Dizin Oluşturucu tarafından kazanılan gelirin bir kısmını kazanıyor.

Analizime geçecek olursak 1.5 yıldır düşüş trendinde olan token için artık karar anı gelmiştir.

Ağırlıklı alım ortalamalarının aylardır BTC düşüşlerine rağmen AL tarafında ısrarcı olma tarafında ilk olmak isteyen GRT için bir yükseliş sinyali görülebilir.

Yapılan analiz eğitim amaçlıdır hiçbir şekilde al-sat tavsiyesi değildir. Bol kazançlar dilerim.

FATİH GÜMÜŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir