• Tron, Ethereum’dan çok daha ucuzdur ve günde çok daha fazla işlem yapma eğilimindedir.
  • Katman 2 platformları Tron’u geride bırakacak çünkü Tron’un sahip olmadığı çeşitli avantajlara sahipler.
  • “Ethereum yakın gelecekte gaz ücretlerini önemli ölçüde azaltabilirse, o zaman evet, Tron bu avantajı kaybedebilir.”
  • Tron’daki genel ağ etkinliği, transferler ve kumar uygulamalarıyla sınırlı görünüyor.
    ____

Tron (TRX) , uzun zamandır kripto sektörünün çoğundan şakalar ve hakaretlerle dolu, 2019’a (ve hatta daha öncesine) kadar uzanıyor ve günümüze kadar devam ediyor.

Yine de geçtiğimiz yıl içinde , blok zincirindeki tether 
(USDT) stabilcoin arzının birçok durumda Ethereum’un kendi arzını geride bıraktığı 
gerçeğiyle örneklenen, giderek görmezden gelinmesi zor bir 
Ethereum (ETH) rakibi haline geldi.
Yazıldığı gibi, her iki blok zinciri de kendi ağlarında aşağı yukarı aynı miktarda USDT’ye (32 milyar USD) sahipken, Tron yakın zamanda 100 milyon aktif hesaba ulaştığını kutladı. 
Bu tür rakamlar, özellikle Ethereum’un gelecekte bir noktada kripto sektöründeki hakimiyetine meydan okuyabilecek, sürekli büyüyen bir ağın resmini çiziyor.
Bununla birlikte, Ethereum destekçileri, daha küçük blok zinciri üzerine birkaç anlamlı projenin inşa edildiğini savunarak, Tron’un ciddi bir Ethereum rakibi olup olmadığı sorusuna ilişkin görüşler iyi ve gerçekten karışık. 
Yine de diğerleri, Tron’un artan USDT arzının ve daha düşük ücretlerin, Ethereum’un hisse kanıtına geçişteki gecikmelerinin yardımcı olduğu bir süreç olan daha da genişlemesine yardımcı olabileceğini iddia 
ediyor .
Tron, Ethereum’un pastasını nasıl yedi?
Büyük USDT arzının yanı sıra, Tron’un Ethereum’u açıkça geride bıraktığı bir alan var: günlük işlemler. 
Etherscan ve 
Tronscan’dan alınan rakamlara dayanarak 
, Ethereum genellikle yaklaşık bir buçuk yıldır günde 1 milyon ile 1,3 milyon arasında işlem yönetirken, Tron aynı dönemde 3 milyondan fazla işlem yapıyor.

Aslında, son aylarda Tron’un günlük işlem sayısı Nisan’dan bu yana 4 milyondan 6 milyona yükseldi. 
Bu, Ethereum topluluğu tarafından kabul edilen bir gerçektir ve 
ConsenSys’in DeFi Ekonomisti David Shuttleworth, bunun basit bir nedeni olduğunu söylüyor.

“Kısacası, Tron’u kullanmak Ethereum’dan çok daha ucuz ve şu anda yaklaşık 6: 1 oranında günde çok daha fazla işlem yapma eğiliminde” dedi .

Boolean Fund’dan Mark Jeffrey, Tron kullanımındaki büyümenin, büyük miktarda stabilcoin ile uğraşan ve mümkün olduğunca az kaybetmek isteyen tüccarlar tarafından yönlendirildiğini doğrularken , kripto alanındaki diğer yorumcuların çoğu tarafından paylaşılan bir görüş . sayısız işlemlerinde.

“USDT, Tron’da Ethereum’a göre çok daha ucuz – gaz ücretleri çok daha az. USDT’yi borsalar arasında taşıyorsanız (yaygın bir kullanım durumu), Tron en ucuz yoldur” dedi. 

Tron’un ücret yapısına yakından bakan David Shuttleworth, “tipik olarak” bir kuruşun küçük bir kısmı olmasına rağmen, kullanıcının stake ettiği TRX miktarına göre değişebileceğini açıklıyor . Aynı şey Ethereum için geçerli değil .

“Öte yandan, yoğun tıkanıklık zamanlarında 10 USD’yi aşan ücretlerle Ethereum gazı ücretleri önemli ölçüde daha pahalı […] Sonuç olarak, bu, kullanıcıların işlemleri tamamlamak için Ethereum’un yerine Tron’a geçtiğini gösteriyor. USDT transferleri gibi” dedi.

Tron büyümeye devam edebilir mi (Ethereum pahasına)?

Tron’un ücretlerinin şu anda Ethereum’unkinden önemli ölçüde düşük olduğunu ve dolayısıyla Tron’un Tether arzındaki payının arttığını inkar etmek zor olsa da, son birkaç ayda olduğu gibi büyümeye devam edip edemeyeceği konusunda görüşler çok daha karışık.

Birincisi, endüstri rakamları iki şeyin olasılığını doğruluyor: 1) Ethereum’daki ücretlerin düşeceği; ve 2) Ethereum tabanlı ikinci katman çözümlerinin (örneğin Polygon , Arbitrum , Optimism ) kullanımının da artacağını.

Bu nedenle, Tron’un USDT arzından daha da büyük bir pay almayı başaracağı kesin değil.

“Benim görüşüm, kullanıcıların mümkün olan yerlerde (örneğin basit transferler), özellikle gaz fiyatları aşırı derecede pahalı olduğunda, ancak EIP- 1559’un uygulanmasıyla Ethereum gaz ücretlerinin giderek daha ucuz hale geldiği durumlarda, Ethereum’un yerine Tron’u kullanmaya devam edecekleri ve Shuttleworth, birkaç aykırı değer dışında düşmeye devam edecek” dedi. 

Ayrıca 2. katman platformlarının Tron’u geride bırakacağını çünkü fiyatları hala Tron’dan biraz daha fazla olsa da Tron’un sahip olmadığı birçok avantaja sahip olduklarını öne sürüyor.

“Daha fazla birlikte çalışabilirlik ve birleştirilebilirlik sunuyorlar ve bir kullanıcının asla Ethereum ekosisteminden ( köprü oluşturma gibi çeşitli seviyelerde sürtünme ve güvenlik riskleri ortaya çıkaran) ayrılması gerekmiyor ” dedi.

Diğer bir potansiyel sorun ise, Tron’un Ethereum Sanal Makinesi’nin kendi versiyonu olan TVM’yi kullanmasına rağmen, ikisi arasında geliştiriciler için sürtüşme yaratabilecek bazı önemli farklılıklar olmasıdır.

“Yani bir geliştirici Ethereum üzerinde başarılı bir uygulama oluşturursa, ancak bunun Tron üzerinde çalışması için kod tabanında değişiklik yapması gerekiyorsa, bu da hacmi azaltabilecek bir engeldir. Alternatif, geliştiricilerin, pek görmediğim Ethereum’dan bağımsız olarak tamamen Tron üzerine inşa etmeleridir ”dedi.

Ethereum’a çok bağlı olmayan diğer yorumcular geleceğe daha karışık bir bakış açısı getiriyor.

“Ethereum yakın gelecekte gaz ücretlerini önemli ölçüde azaltabilirse, o zaman evet, Tron bu avantajı kaybedebilir. Ancak, Ethereum bu hedefe en az bir yıl kaldı” dedi Mark Jeffrey.

Ona göre, Ethereum şu anda savunmasız, çünkü halihazırda hisse kanıtı, ölçeklenebilir ve son derece düşük gaz ücretleri ile çok hızlı olan  birden fazla Ethereum Sanal Makinesi ( EVM ) zinciri var.

“Herhangi bir alt-EVM zinciri, bu rakiplerle eşit olmayı geciktirmeye devam ederse, Ethereum’un yerini alabilir” diye ekledi.

Ve Tron’un Ethereum ile rekabet etmek için diğer birçok EVM zincirinden daha iyi bir konumda olduğu tartışılabilir, çünkü “zincirinizde herkesten daha fazla ip dolaşmak BÜYÜK bir avantajdır”.

büyük resim

Tron, Ethereum için 45,5 milyar USD’ye kıyasla şu anda kilitli toplam değerde ( DefiLlama başına ) yaklaşık 3,9 milyar USD’yi oluşturuyor. Eğer gerçekten baskın bir zincir haline gelecekse, insanların USDT’yi hareket ettirmesine yardımcı olmaktan daha fazlasını yapması gerekiyor.

David Shuttleworth, “Ancak sorun, Tron’daki genel ağ etkinliğinin, zaman içinde bir blok zinciri ekonomisini desteklemek için gerekli olan etkinlikten ziyade, transferler ve onların kumar uygulamalarıyla sınırlı görünmesi […]” dedi.

Tron ekosisteminde hangi anlamlı projelerin inşa edildiğinin net olmadığını savunuyor. 

“Bunun yerine, Tron’un günlük etkinliğinin önemli bir kısmı, TronBetLive ve TronBetDice gibi bahis hizmetleriyle ilgilidir. Ayrıca, faaliyetlerin çoğunluğunun transferlerle ilgili olduğunu fark edeceksiniz, bu da kullanıcıların farklı transferleri tamamlarken Tron’un ucuz ücretlerinden yararlandığı yukarıdaki tezi destekler” diye ekledi.

Bu tür etkileşimler hacim yaratabilir, ancak Shuttleworth için zaman içinde bir blok zinciri ekonomisini sürdürmek için yeterli değiller. Ayrıca Tron’daki en büyük dapp (merkezi olmayan uygulama) olan SunSwap’ın , kullanıcı sayısı açısından ilk 10’un geri kalanından çok daha önde olduğunu ve Tron’un ekosisteminin özellikle derin olmadığı iddiasını güçlendirdiğini belirtmek de ilginç.

Bu nedenle, yakın zamanda Ethereum’u geçmek istiyorsa, Tron’un hala yapacak çok işi var. Öte yandan, ağ etkileri daha yüksek ücretleri ve daha düşük hızları uzun süre telafi etmek için tek başına yeterli olmayabileceğinden, Ethereum’un baskın konumunu korumak istiyorsa yapacak çok işi var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir