Girişimci ve yazar Liron Shapira, web3 coin Helium’u (HNT) spekülatif bir balon olmakla suçladı. İşte detaylar…

Popüler web3 coin, bir “balon” mu?

Shapira’nın belirttiği gibi, Helium genellikle kripto dışında Blockchain için en etkileyici kullanım örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz veya a16z tarafından hazırlanan kripto raporu, Helium’un Blockchain ekosistemi için önemini vurguladı. Shapira ayrıca Helium’un 360 milyon doların üzerinde fon topladığını gösterdi.  Ancak Generalist, Helium’un tüketici faaliyetlerinden elde ettiği toplam gelirin ayda yalnızca 6,5 ​​bin dolar olduğunu bildirdi.

Shapira, Helium’un etkin nokta node’larının satışından 250 milyon doların üzerinde biriktiğini ve bunları pasif gelir kaynağı olarak sattığını vurguluyor. Ardından Reddit kullanıcılarının yatırımlarıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdiğine dikkat çekti. Yatırımcılara göre, kazançları ayda sadece 20 dolara düştü. Çoğu HNT tokeni üzerindeki spekülasyonlardan kaynaklanıyor. Shapira, tüketici talebinin olmaması nedeniyle şirketin Web2 şirketlerinden fon almadığını ortaya koyuyor. Helium’u aşırı şişirilmiş bir kullanım durumu etrafında spekülatif bir balon olarak adlandırmaya devam ediyor

Merkeziyetsiz ağlara olan ihtiyaç artıyor

Genel uzman, Helium’un 5G alanındaki baskısının şirket için büyük olabileceğini vurguluyor. Küresel telekom pazarı, minimum rekabet ile en büyük büyüyen pazarlardan biridir. Escape Velocity’nin kurucu ortağı Salvador Gala, AT&T gibi büyük telekom devlerinin dünya hükümetlerine borçlu olduğunu vurguladı. Merkezi olmayan kablosuz ağlara duyulan ihtiyacın gelecek için önemli olduğunu vurguladı.

Helium ayrıca WiFi, VPN ve CDN gibi diğer mimarilere geçme desteğini de verdi. Generalist, ağın talebi henüz arz ölçeğine ulaşmadığından, şirketin kullanım durumunu genişletmesinin gerekli olacağını ortaya koyuyor. Generalist’e göre, Solana ile bir ortaklık, platform üzerindeki teknolojik baskının şiddetini azaltacağı için Helium’un talebini artırmasında önemli bir faktör olabilir.

Helium ağında kesinti yaşandı

Bu sırada,  Helium ağında bir kesinti yaşandı. Nesnelerin İnterneti Blockchain’i Helium, bir yazılım güncellemesinden sonra meydana gelen doğrulayıcı sorunları nedeniyle bu hafta başlarında 4 saatlik bir ağ kesintisiyle karşılaştı. Bu yazılım güncellemesi ayrıca işlemin kesinleşmesinde gecikmeye neden oldu. Bu ağ tıkanıklığı, madenci ödüllerinde ve token transferlerinde doğrudan engellere neden olmuştu, kesinti nedeniyle bu token transferleri tamamlanmadı. Ağa veri aktarımına dahil olan cihazlarda böyle bir etki yoktu.

Normal işlevleri sürdürmek için, Helium ekibi sorunu Blockchain’ini bir blok ileri atlatarak çözdü. Consensus grubu, 1435692 blok yüksekliğinde blok üretmeyi durdurdu. Durum güncellemesi, ağ konsensüsündeki eksiklik nedeniyle, yeni bloklar üretilmediği için token transferlerinin kısmen tamamlandığını belirtti. Helium ağı, ağ konsensüsünü sağlamaya devam eden sabit aralıklarla rastgele seçilen 43 doğrulayıcıdan oluştuğunu bildirdi.

HABER KAYNAĞI: KRİPTO COİN. https://kriptokoin.com/web3-coin-spekulatif-bir-balon/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir