CoinShares, borsada işlem gören ürünlerini (ETP) Algorand (ALGO)’a dayalı yeni fiziksel destekli ETP ile genişletiyor. CoinShares, Avrupa’nın önde gelen kripto para yatırım şirketidir. İşte detaylar…

CoinShares’ten Algorand ETP’si

CoinShares Perşembe günü, Almanya’nın borsa operatörü Deutsche Boerse tarafından işletilen elektronik ticaret platformu Xetra’da fiziksel destekli hisseli Algorand ETP’nin listelendiğini duyurdu. Yatırım şirketinin fiziksel staking’e dayalı “Physical Stake Algorand” adlı yeni kripto yatırım ürünü, Xetra’da RAND kodu altında işlem görecek. ETP, CoinShares’in tescilli teknoloji platformu Galata aracılığıyla etkin hale getirilmekte. Yatırımcıların Algorand’ın Blockchain güvenliğine katılımla ilişkili yüzde 2 stake ödüllerinden yararlanmalarına olanak tanır.

Yeni Algorand ETP’si; Polkadot (DOT), Tezos (XTZ), Cardano (ADA), Solana (SOL), Cosmos (ATOM) ve Polygon (MATIC) gibi Blockchain ağlarını ve kripto para birimlerini içeren CoinShares’in staked ETP teklifleri ailesine katılıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Algorand, 2017 yılında oluşturulmuştur. Saf PoS (PPoS) olarak adlandırılan bir PoS algoritmasının geliştirilmiş bir sürümünü etkinleştirmeyi amaçlar. Yani, merkezi olmayan bir ağ ve altyapıdır. Birçoğunun aksine, herhangi bir ağ üyesi 0,1 ALGO’luk gereken minimum staking miktarıyla doğrulayıcı olabilir.

Yatırımcılardan ETP’ye büyük talep

CoinShares Physical Stake Algorand’ı piyasaya sürerken, devam eden ayı piyasası fiyatları olumsuz etkiliyor. Son aylarda piyasanın toplam değeri, aşırı volatilitenin ortasında, 1 trilyon doların altında duruyor. CoinShares’in ürün müdürü Townsend Lansing, “Son haftalarda piyasada görülen volatiliteye rağmen, ürünlerimize yönelik talep oluyor. Özellikle de iflastan uzak, fiziksel destekli stake edilen ETP’lere yönelik talepten cesaret alıyoruz” dedi. Lansing, lansmanın aynı zamanda Avrupa’da Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemelerinin Haziran ayı sonlarında sonuçlandırılmasının ardından olumlu düzenleyici haberlere karşı geldiğini belirtti.

Algorand ETP lansmanı, CoinShares’in Napoleon Asset Management’ı satın aldığını duyurmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Satın alım, CoinShares’in kripto ETP ihraççısı olarak ana konumunu sağlam hale getirdi. Buna ek olarak Alternatif Yatırım Fonu Yöneticileri Direktifi’yle uyumlu ürünler ve hizmetler sunmasını sağladı. Yazım sırasında ALGO, yüzde 0.8’lik bir düşüş ile 0.30 dolardan el değiştiriyor. Kripto para birimi, geçtiğimiz gün boyunca 0.29-0.31 dolar arasında kaldı. Algorand ana ağı Haziran 2019’da yayına girdi. Aralık 2020 itibariyle günde yaklaşık 1 milyon işlemi gerçekleştirmeye başladı. Algorand’ın ilk coin arzı (ICO), Haziran 2019’da, Algorand fiyatı token başına 2,4 dolar ile gerçekleşti. Mevcut piyasa düşüşünden olumsuz etkilenen ALGO’nun hangi seviyeleri göreceğini zaman gösterecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir