Howey testi kapsamında kripto para birimi solana’nın (SOL) kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla toplu dava açıldı. Davacı, “SOL menkul kıymetleriyle ilgili belirli gerçekler ve koşullar, SOL’nin Howey testi kapsamında bir menkul kıymet olduğu sonucunu destekliyor” dedi.

Solana Bir Menkul Kıymettir, Dava İddiaları

1 Temmuz’da ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açılan bir dava , kripto para birimi solana’nın (SOL) kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Kaliforniya’da ikamet eden ve SOL yatırımcısı olan baş davacı Mark Young, kendisi ve 24 Mart 2020’den itibaren solana jetonları satın alan tüm yatırımcılar adına dava açıyor.

Davada adı geçen sanıklar Solana Labs Inc., Solana Foundation, Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, Multicoin Capital Management LLC, Kyle Samani ve Falconx LLC’dir. Dava şöyle diyor:

Sanıklar, federal ve eyalet menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal ederek ABD’deki perakende yatırımcılara SOL menkul kıymetlerinin satışı yoluyla muazzam karlar elde ettiler ve yatırımcılar çok büyük kayıplara uğradılar.

Dava, sanıkların solana’nın toplam dolaşımdaki arzı ve merkezi olmayan doğası hakkında kasıtlı olarak yanlış veya yanıltıcı açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Solana’nın blok zinciri ağının “yıkıcı kesintilere” ve ağ tıkanıklığına eğilimli olduğunu da ekliyor.

Davacı, Multicoin Capital Management ve Kyle Samani’nin “2019’da 0,40 dolara satın aldıktan sonra SOL menkul kıymetlerini acımasızca teşvik ettiğini” iddia etti. Daha sonra, satış için bir komisyoncu olarak hareket etmek üzere Falconx gibi OTC ticaret masalarını kullanarak “perakende yatırımcılara milyonlarca dolarlık SOL menkul kıymetini boşalttılar”.

SOL şu anda piyasa değerine göre dokuzuncu en büyük kripto para birimidir. Yazma sırasında, solana son 30 günde %7 düşüşle 36.83 dolardan işlem görüyor. SOL, Bitcoin.com Markets verilerine göre geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260.07$’a ulaştı.

3 Nisan 2019’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir “Dijital Varlıkların ‘Yatırım Sözleşmesi’ Analizi Çerçevesi” yayınladığına dikkat çeken dava, şunları iddia ediyor:

SOL menkul kıymetleriyle ilgili belirli gerçekler ve koşullar, SOL’nin Howey testi kapsamında bir menkul kıymet olduğu sonucunu desteklemektedir.

Davacı, sanıkların görevi kötüye kullanmaları ve solana’nın bir menkul kıymet olduğunu ve davalıların SOL menkul kıymetlerini kayıt dışı satışlarının yürürlükteki yasaları ihlal ettiğini beyan etmesi nedeniyle maruz kalınan tüm zararlar için tazminat talep etmektedir.

Geçen ay, algoritmik stabilcoin terrausd (UST) ve kripto para birimi terra (LUNA)’nın her ikisinin de kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu iddia eden Binance.us aleyhine bir dava açıldı . Mart ayında Coinbase , SOL dahil olmak üzere 79 adet kayıt dışı kripto menkul kıymet sattığı iddiasıyla dava edildi.

SEC Başkanı Gary Gensler defalarca birçok tokenin kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu söyledi. Bu arada düzenleyici, SEC’in kayıt dışı bir menkul kıymet olarak gördüğü XRP konusunda Ripple Labs ve yöneticileriyle devam eden bir davada.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir